Produktet e dobishme për të njeriut


Në këtë artikull ne do të flasim rreth produkteve të dobishme për trupin e njeriut.
Spinaq
Në spinaq është e plotë të dobishme për lutein vizion dhe vitaminës A. Avokado ato më, përveç mishi i frutave është i pasur "mirë" yndyrna, trupi thelbësore të njeriut dhe për të shpërndarë këto ushqyesve. Nëse ju kosmopolytka kuzhinë (hummus në shtëpi pas kësaj ne nuk kemi asnjë dyshim) dhe ajo shërben kuzhinë meksikane për Dërgoj quesadilla dhe spinaq taco copëtuar. Një tjetër opsion - një sallatë e spinaq me salcë avokado (pure e frutave të gjelbër, lëng limoni, vaj ulliri dhe erëza për shije - të ardhur dhe një tjetër përzierje e hudhër, kripë dhe piper).Brokoli dhe vezë
Ne kemi lajme të mira për ju - kjo duket për të hequr qafe nga simptomat e pakëndshme e PMS, thjesht shkoni në supermarket të afërt. Sipas studimit, gratë që marrin ushqim sasinë e nevojshme të kalciumit dhe vitaminës D, 30-40% më pak të ngjarë të vuajnë PMS. Pra, për të parë në supermarket? Brokoli dhe vezë. Lule jeshile janë të pasura në një nga më lehtësisht të tretshëm format e kalciumit, dhe vezë - burimi më i mirë natyror i vitaminës D. Këto dy produkte janë të kombinuara në omëletë të thjeshtë apo frittata - omëletë italiane mbushur.


Domate dhe vaj ulliri
Lycopene - një antioxidant fuqishme të përfshira kryesisht në domate redukton dëmtimin duke shkaktuar epitelit diellin. Nëse ju dëshironi të bëhet lëkura juaj është e butë, sallatë sezonin domate me vaj ulliri. Yndyrna vegjetale ndihmojë likopynu zasvoyitysya më të mirë. Rezultatet treguan: njerëzit që hanë shumë vaj ulliri, pak rrudha. Përveç kësaj, domate dhe vaj sapo ka filluar për të ngrënë ato së bashku si bruschetta ose Caprese sallatë. Efekti kozmetike nga Mesdheu "çift" mund të rritet. Potushkuy për tre orë në ngrohje të ulët (në 110 gradë) domate slyvovydni në vaj ulliri (kur ngrohet lëshuar më shumë lycopene).


Drithëra tërshërë, mollë
Në bollgur përmban beta-glucan dhe avenantramydы që mbrojnë enët e gjakut nga kolesteroli. Forcimi efekt shëndetësore të drithërave mëngjes feta mollë të freskët (nuk e prerë lëkurën - ajo përmban shumicën e ushqyesve). Në shumë flavonoids fruta - antioksidantë të rëndësishëm që mbrojnë trupin nga radikalet e lira dhe, për më tepër, janë duke luftuar me proceset inflamatore. Lehtë të skuqura mollë feta me kanellë në një gjalpë pak, pastaj pres dhe të shtoni në drithëra të nxehtë.


Kos
Ju jetoni në zorrët e rreth 400 lloje të baktereve. Disa janë të shëndetshme, të tjerët jo. Nëse "keq" mikroorganizmave bëhet më shumë se i mirë, që ju të filloni të ndjeni shurdhim në stomak. Kos projektuar posaçërisht për të krijuar tretje, përmbajnë probiotics - "mirë" bakteret. Por disa situata produktet e qumështit nuk është i saktë. Për të mbijetuar dhe të shumohen, probiotics duhet prebiotics - fibrave të veçanta bimore që janë të pasura, të tilla si lirit. Rivendosur dhe për të ruajtur një ekuilibër të shëndetshëm në sistemin e tretjes është shumë e thjeshtë: shtoni një lugë çaji fara grimcuar në kos. Dëshironi më e vështirë? A fruta dhe parfait kos, i cili grimcuar fara liri do të jetë përgjegjës për cilësi crunchy.


Pule dhe karrota
Vështirë për të gjetur një rrënjë, e cila do të jetë më shumë vitaminë A, e nevojshme për të njeriut infeksionet luftën trup. Por antioxidant në mënyrë të dobishme pa zinkut të mjaftueshme, e cila shumë në pule, viçi dhe derri, gjithsesi, se druri pa ndeshje. Ju duhet zink për asimilimin e vitaminës A, përndryshe ai nuk do të shkojë aty ku ju doni dhe trupi nuk mund ta përdorin atë. Dhe ne do të skuqura gjokse pule - çdo lepur - i bëjnë ato sallatë karrota (rrënjë copëtuar, lëng limoni, salcë susam dhe shije - vaj perimesh ose salcë kosi).


Makarona dhe uthull balsamic
Pjatë Umynaesh e makarona për drekë dhe disa orë përsëri duan për të ngrënë? Shto një pjatë e uthull balsamic. Acid acetik ngadalëson tretje të glukozës që gjendet në koll-ushqime të pasura dhe të rritet sheqerit në gjak dhe të bie ngadalë. Kështu, mbushje baruti ndihmon kontroll urinë, dhe ju mund të vështirë të hani shumë për darkë. Siç tregohet nga studimet e kryera në Universitetin e Arizonës, shtoni dy lugë uthull në blogun tuaj vakt karbohidrate shpejtë ngadalëson rritjen e sheqerit në gjak me 20%. Pra, me guxim dha ujë makarona përzierje vaj ulliri me balsamic.


Çaj jeshil
Çaji jeshil është i pasur në catechins - polyphenols që pengojnë rritjen e qelizave të kancerit. Megjithatë, për fat të keq, këta ushtarë kanë stomak të shtrënguar - vetëm 20% të mbijetuar. Studjuesit në Universitetin kanë zbuluar - në qoftë se të shtrydh në një filxhan çaj të gjelbër limoni, catechins marrë pronat përmes të cilit mbijeton për 80%. Për të rritur efektin e shërimit të polyphenols, shtoni një lugë çaji sheqer pije (kjo është vetëm 16 kalori). Me ëmbëlsirave catechins të kalojë në një formë që është tre herë lehtë të tretet me trupin e njeriut.