Barëra të dobishme dhe erëza në trup


Erëza janë produkte bimore, përdorimi i të cilave lejon ushqim për të ruajtur shëndetin, të përmirësojë disponimin dhe të qëndrojnë të rinj. Nga bimëve dhe erëza janë: kanellë, piper i zi, karafil, kerri, spec i kuq, shafran i Indisë, xhenxhefil, kardamom, shafran, arrëmyshk dhe më shumë. Barëra të dobishme dhe erëza në trup përmbajnë shumë minerale dhe vitamina, të cilat njeriu përpiqet për të plotësuar dietën tuaj.
Kanellë
Për të prodhuar erëza të tilla si kanellë, pemë leh kanellë është përdorur cilat hequr strips të vogla, me djegie shije të ëmbël dhe aromë delikate. Kanellë stimulon tretjen, përmirëson qarkullimin e gjakut, shëron ftohjet, ngrohjen dhe për të parandaluar të fituar peshë. Gjysma një lugë çaji kanellë zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak, eliminon depresioni dhe rrit furnizimin me gjak të indeve dhe organeve të brendshme. Kanellë është përdorur për të bërë puddings, cookies, produktet djathë, pies mollë dhe shumë enët tjera.Piper i zi
Zezë dhe e bardhë piper - nuancë shumë popullor që posedojnë zhguchest të rëndësishëm që mund të dëmtojë edhe stomak të shëndetshme. Piper i tepruar i zi mund të djegur në mënyrë Mukoza stomakut që shkaktojnë shfaqjen e gastritit. Dita është e rekomanduar për të marrë jo më shumë se një e treta e lugë kafeje piper i zi, dhe pastaj vetëm plotësisht njerëz të shëndetshëm.
Piper të bardhë është më pak e komplikuar dhe e mprehtë si të zezë. Ajo është shtuar në të butë salcë qumësht dhe pure patate, pasi ka një lloj të veçantë të shijes.


Xhenxhefil
Xhenxhefil është konsideruar si një mjek i përkryer dhe është përdorur në shumë pjata të popujve të ndryshëm. Xhenxhefil është përdorur në formën e pluhur, rrënjë e thatë ose të freskët, duhet theksuar se shumë më e mprehtë tharë xhenxhefil të freskët.
Çaji xhenxhefil është konsideruar si një mjet i shkëlqyer Protivoprostudnye, si rritje të moderuar të konsumit të ngrohjes së brendshme, stimulon metabolizmin, stimulon oreksin, rikthen sistemin imunitar dhe largon toksina nga trupi. Ajo është në gjendje për të eliminuar spazma e zorrëve, të rritur tretjen, të rritur rezistencën ndaj stresit mendor dhe normalizimin e gjëndër tiroide. Pronat e dobishme e xhenxhefil të përkryer trajtimin e sëmundjeve alergjike dhe të lëkurës, çrregullime të qarkullimit të gjakut të trurit dhe astmë. Hot xhenxhefil pronës thins gjak, duke rezultuar në aktivitetin e trurit, përmirësimin e intelektit aktiv dhe kuptim perceptimit, sepse xhenxhefil është shumë i dobishëm për njerëzit që merren me punë intelektuale.


Koriandër
Pronat e dobishme e koriandër kontribuojnë për stimulimin sistemin e tretjes dhe eliminimin e toksinave dhe substancave të dëmshme nga trupi i njeriut. Mëdha fara koriandër mjaftueshme të ketë një shije të këndshme të mprehtë-ëmbël dhe shumë mirë me perime rrënjë dhe perime lehtësojnë në masë të madhe thithjen e tyre.

Kardamom
Pods gjelbër kardamom përkasin familjes xhenxhefil, kanë një aromë delikate dhe janë përdorur në enët popujve të Azisë dhe të Evropës. Gjithashtu, kardamom është përdorur për frymë freskuese, të stimulojë tretje, pastrimin veshkat dhe zbutur stomak. Ushqimi këtë erëz të dobishme promovon qartësinë e mendjes dhe aktivitet, i jep një ndjenjë të paqes, mirëqenies dhe butësi.


Kopër
Prona kopër dobishme për sistemin e tretjes, të stimuluar prodhimin e qumështit të gjirit dhe është një mjet i shkëlqyer për të rritur nervozizmi, frika dhe pagjumësi. Pediatër rekomandojmë që të japin fëmijëve të vegjël çaj me kopër, pasi ajo heq dhimbje barku.

Shafran
Shafran i takon erëza shumë të fortë dhe ngjyra rezistente, kështu që përdoren gjerësisht në Lindje. Kjo erëz ka një ngjyrë të kuqe-portokalli, ka një aromë të këndshme delikate dhe shije unike të veçantë. Kombinuar me qumësht, shafran forcon sistemin nervor dhe zemrën, ushqen dhe ushqen gjak.


Shafran i Indisë
Shafran i Indisë është një pluhur të verdhë, e cila ka aromë slabozhhuchym dhe aroma delikate. Kjo erëza shpesh mund të gjenden në enët indiane, ajo parandalon zhvillimin e sëmundjes Alzheimer, formimin e enëve të gjakut rruzull, rrit rezistencën ndaj infeksioneve, toksina nga të mëlçisë, pastron gjakun dhe pije freskuese. Shafran i Indisë është gjithashtu një diuretik shumë efektive.

Qimnon
Qimnon fara janë përdorur për të trajtuar një numër të madh të sëmundjeve dhe për të forcuar trupin. Ne e dimë se qimnon zi përmirëson shikimin dhe kujtesën, është përdorur për parandalimin e sëmundjeve të stomakut dhe të zorrëve, rregullon tretjen dhe ndihmon asimilimin më të mirë të ushqimit, duke mos siguruar irrituese për mukozën e stomakut.


Karafil
Karafil nuk përdoret vetëm si një erëz, por edhe është lëndë e parë për prodhimin e karafil vaj esencial. Kjo erëz ka një shije djegur dhe aroma të forta, mjekësi vlerësuar si një antibacterial mirë, carminative dhe agjent aromatike. TEAS karafil dhe infuzione të eliminuar dhimbje dhëmbi, refresh dhe dezinfektoj gojën. Karafil rrit aktivitetin dhe sasinë e kujtesës dhe çlodhje. Shumë shpesh ajo është përdorur për të bërë turshi dhe ëmbëlsira.


Arrëmyshk
Arrëmyshk ka një aromë aromë mendje-numbing dhe shumë popullor në gatim të gjitha vendet. Substanca të dobishme që ushqejnë qelizat e gjakut erëza, organet gjenitale dhe të trurit, si dhe ndikimi qetësues në mendjen, të përmirësuar tretjen dhe për të kontribuar perceptimit të ndritshme të botës. Muscat shtuar në enët perime, puddings, casseroles, rulet mishi, si dhe peshk dhe pulave.
Duhet të theksohet se shumë erëza dhe bimëve janë shumë të dobishme për trupin tonë, si në mënyrë efektive të ndihmuar të luftuar Sëmundjet e ndryshme, dhe aromë e tyre unike shpesh heq stresin dhe përmirëson disponimin.