Bimë të dobishme Aloe dhe Kalanchoe


Aloe dhe Kalanchoe - dy mjeku i mrekullueshëm në shtëpi i cili ka ndihmuar gjatë me një shumëllojshmëri të sëmundjeve. Këto bimë duhet të jetë në çdo shtëpi! Aloe dhe Kalanchoe shpesh quajtur gjerësisht lule të jetës dhe xhensen në vazo. Bimë të dobishme Aloe dhe Kalanchoe - subjekt i nenit.
Aloe Vera (një tjetër emër - agave) - bimë e vetme që thith dioksid karboni, i jep oksigjen në mjedis, jo vetëm gjatë ditës, por gjatë natës. Pra, kjo ka kuptim për të mbajtur atë në dhomën e gjumit.

• lëng Aloe është përdorur shpesh në kozmetikë. Ajo siguron tonik, freskuese, efekt qetësues dhe qetësues. Pengon shfaqjen e rrudhave, të zbatohet për çdo lëkurë. Për vaj, lëkurë poroze e fytyrës, aknet, acarim gjithashtu e rekomanduar për të fshirë fytyrën me lëng aloe dobishme.


• Gjithashtu, aloe është përdorur në sëmundjeve të traktit gastrointestinal, si një choleretic dhe laksativ.
• Kur inflamacion i sëmundjeve fyt, fyt dhe mushkërive lëng aloe merret me gojë. Të rriturit emërojë 15-20 pika 1-2 herë në ditë me shtimin 1st.l. mjaltë dhe 20 pika lëng limoni (çdo ditë gjatë javës). Fëmijët deri në 10 vjet gjatë pritjen e ftohtë dhënë kaq shumë pika aloe, sa e vjetër fëmija.
• në një hundë ftohtë varrosur në lëng aloe, holluar me ujë 1: 1.
• Nxjerrjen e ujit të bimëve të përdorura për kremra për sëmundjet e lëkurës.

• Aloe trajtojnë pasojat e efekteve të rrezatimit.
Pritini Aloe lë të dobishme (mbi 3 vjet) të larë me ujë të zier në një topa plastike dhe të vendosur në pjesën e poshtme të frigoriferit për 7-10 ditë. Në këto kushte të pafavorshme, bima fillon të prodhojë substanca të veçantë - të stimuluesve biologjike, e cila ngjall vdes aktivitetin e qelizave. Prandaj lëng të marra nga gjethe aloe, i përgatitur kështu që duke marrë në trupin e pacientit, ajo stimulon aktivitetin vitale të qelizave.

Dehremona Kalanchoe - një fabrikë të madhe të shëndetshme me gjethe me mish zgjatur, mund të formojnë në dhëmb, skajet e gjethet e një numri të madh të "fëmijë"- Roslynok vogla me gjethet dhe rrënjët. Çdo "Foshnjë" - E ardhmja "xhensen dhomë". Gjethet e Kalanchoe përmban polysaccharides, acide organike, disa enzime, minerale, vitamina. Kalanchoe toksicitet të ulët dhe ka Hemostatic, baktericid, plagë shëruese, anti-inflamator pronave. Promovon shërimin e plagëve dhe djegie.

• lëng Kalanchoe, gjysma holluar me ujë të ngrohtë zier, shpëlarje fyt me grykët. Kur inflamacion i mishrat dhe mukozës orale, sëmundjes periodontale, stomatit pije lëng paholluar.
• Në fëmijët e ftohtë dhe të rriturit futur 2-3 pika lëng në çdo vrimë hunde 4-5 herë në ditë për disa ditë me radhë. Procedura është aktive teshtitjes, hundë i lëngshëm, por ndalesa, duke dështuar për të filluar.
• Në ftohta 15-20 pika të Kalanchoe lëng të marrë 1 tbsp infuzion mjaltë e Melissa dhe Hypericum.

Kundërindikimet për përdorimin e gjethet e lëng Kalanchoe dhe vaj mund të jetë vetëm origjinalitet. Për të përgatitur lëng, kujdes prerë gjethet e bimëve dhe një shoots disa të rinj dhe vendin disa ditë në frigorifer. Pastaj grimcuar, shtrydhur, filtruar. Frigorifer lëng i pastër ruajtur jo me shume se dy ditë. Nëse Kalanchoe pushuar në lulëzim, është e nevojshme për të mbuluar të lartë e saj me materiale të bardhë vënë në dysheme për 20-25 ditë, hiqni degët venitur dhe jo ujë. Pastaj bimore kthehej në pozicionin, zgjidhje ushqimit për bimët lulëzuar, Kalanchoe edhe një herë të lulëzojë. Kujdes themelor Kalanchoe - një lotim të kujdesshëm, dhe lotim dimrit është e rrallë - 2 herë në muaj.