TEAS të dobishme për trupin


Në varësi të teknologjisë së prodhimit të njëjta ose të veshkave Camellia lë mund të marrin një teas kinez gamë nga e zezë në të bardhë të cilësisë dhe të ndryshme - nga të lirë për të shtrenjta të lartë me cilësi të ulët të keq, të lartë fund. TEAS dobishme për temën e trupit të nenit tonë sot.
E zezë
Që përgjithmonë XVI në çaj brewed zi është - shumëllojshmëri më të madhe të gjetheve të çajit të fermentuara. Fermentimi përmirëson shijen dhe siguron aromë, por të çon në shkatërrimin e vitaminave dhe substancave biologjikisht aktive. Në çaj të zi është pija më e popullarizuar. Emri i tij ai duhet të ngjyrosin pije. Ai pothuajse të zezë, të pasur dhe të shëndetshme, dhe të shijojnë atë në çaj - një të fortë dhe të thekshëm. Ajo është e varietete te ndryshme, shije dhe aromë janë substancialisht te ndryshem nga njeri-tjetri. Përbërja dhe kombinime ajo është: indiane, Moska, siberian, gjeorgjiane, Kazakistanit, japoneze, Vietnamese dhe shumë varieteteve të tjera.TEAS të larta janë bërë nga pjesët më delikate të pemë çaji - fidaneve të lartë të rritjes së burbuqe dhe dy nga gjethet e rinj. Ai përmban më kafeinë dhe substancave toning, rrit presionin e gjakut, veprimtaria mendore dhe fizike, përmirëson rrjedhën e gjakut cerebrale, ngroh, vret bakteret, forcon enët e gjakut, ul kolesterolin në gjak, largon toksina trajtimin e diarre, përmirëson veshkave. Lani ibrik çaji me ujë të valë, pastaj derdh norma çaj prej 1 lugë një filxhan dhe 1 lugë në kazan.


Hidh ujë të valë për të mbuluar 1/3 peshqir për 2-3 minuta., Dhe pastaj të lartë me ujë të vluar në krye, me një krahinave të lartë të Kinës, janë të thartuar vetëm gjethet dhe skajet e sipërfaqes. Kjo është më e shtrenjtë çaj kinez. Ai përmban vitamina, antioksidantë, taninet dhe esenciale amino acid L-tianin të cilat kanë një ndikim në metabolizmin e trupit të njeriut. Ndalon dhe trajton sëmundje kardiovaskulare, ul kolesterolin, përmirëson qarkullimin, rregullon veprimtarinë e florës zorrëve, promovon humbje peshe, përmirëson disponimin, ndërsa ndihmon për të përmirësuar sintezën e dopaminës - hormoni i gëzimit, aktivizon mbrojtjet e trupit, rejuvenates.


Si të krijoj. Brewed e tij me ujë 60-85 gradë 1-3 minuta. Oolong çaj pi me avull, derdhje çaj nga një filxhan në një tjetër. Një - për të pirë, e dyta - për aromë avull simbolizon tokën dhe qiellin, yin dhe yang.

I kuq
Kjo është më aromatik çaj, ai kombinon vetitë e teas zi dhe të gjelbër. Ajo quhet e kuqe, sepse procesi i fermentimit është ndërprerë në një kohë kur këshilla e lë të fillojnë të kthehet të kuqe. Ajo përmban aminoacidet dhe antioksidantë që janë efektive në parandalimin e sëmundjeve tumorale. Ajo në mënyrë aktive promovon imunitet tjetër dhe promovon jetëgjatësi. Në qoftë se ju pini atë në mëngjes, ai energji gjithë ditën. Ideal për partitë çaj zyyazykah, pasi rrit temperaturën e trupit, gjallërues, warms trupin, heq dhimbje koke, pastron trupin. Si të krijoj. Uji 90 gradë për 3-4 minuta. Saldim mund të përdoret 3-4 herë. Ju mund të pini me limon, qumësht ose sheqer, të nxehtë apo të ftohtë, por ai zbulon shijen e tij të mirë, nëse pini atë pa aditivëve.


I verdhë
Përgatitja shoots rinj dhe buds e shkurreve që rriten vetëm Provinca ujë të Kinës. Veshkat janë korrur vetëm dy herë në vit. Teknologji e çajit me veshkave vazhdoi, por për shkak të kësaj substance aktive çaj lë më të mirë dhe të ruajtur më gjatë. Çaj Yellow është i thartuar për kohë të gjatë, sepse ajo është afër të gjelbër, por kur brewed i jep një ngjyrë të verdhë. Nga fillimi i çajit të verdhë të shekullit XX ishte e ndaluar për të eksportuar nga Kina, prodhimi i tij u mbajtur në fshehtësi. Ajo forcon sistemin imunitar, trupi pasuron një gamë të vitaminave dhe mikroelemente, normalizes presionin e gjakut, rrit burrëri, është një antidepressant për të pirë çaj të verdhë është e dobishme për hypovitaminosis, anemi, njerëz të angazhuar në punë mendore, studentët dhe nxënësit, sidomos gjatë provimeve dhe seanca. Si të krijoj. Temperatura e ujit poshtë 60-80 gradë për 3-4 minuta. Pije ka një ngjyrë nga Golden Light të verdhë-gjelbër.


E gjelbër
Çaji jeshil nuk është i nënshtruar fermentimit, kështu që ruan të gjitha vitaminat dhe substanca biologjikisht aktive që janë të transferohen lehtë për infuzion. Tanin çaj jeshil vitaminë efektive E ngadalëson procesin e plakjes dhe ruan rininë e lëkurës, nxit vitalitetin, përmirëson sistemin kardiovaskular, rrit forcën e capillaries, përmirëson shikimin, lehtëson përqendrim dhe intensifikimin e procesit të të menduarit. Si të krijoj. Me ujë 60-90 gradë për 1-2 minuta. Ju mund të përsërisë 3-5 herë shpërthyer, ju merrni një infuzion të shijshme kur uji parë nga kripë dhe çaj të krijoj përsëri.


E bardhë
Ky çaj i rrallë me një numër minimal të caffeine. Për një kohë të gjatë, si të verdhë, të eksportit të saj nga Kina ishte nën ndalim të rreptë. Përgatitur ekskluzivisht nga buds bush çaj pa fermentimi. Ajo përmban një sasi rekord të vitaminës E, e cila vazhdon dhe shtyn plakjen rinjve. Ajo është konsideruar si një çaj më të dobishme, ju mund të pini, as natën, pa fëmijë frikë krijoj, gratë shtatzëna dhe të moshuarit. Promovon shërimin plagë, forcon sistemin kardiovaskular, pengon formimin e tumoreve, heq spazma të enëve të gjakut, ul sheqerit në gjak. Si të krijoj. Me ujë 60-70 gradë për 1-2 minuta.