Pronat e dobishme dhe shëruese e banjot


Ky artikull do të flasim për llojet e ndryshme të banjot, ku çdo grua do të gjeni një të qetë, të pushojnë dhe të pastruar jo vetëm fytyrën dhe trupin, por shpirtin e tij. Pra, le të flasim është jashtëzakonisht e dobishme dhe shërimin pronat e banjot.
Hamami dhe e dobishme e saj dhe pronat e shërimit
Kjo fjalë quhet ekzotike dhoma me avull turke. Muret e saj janë të zbukuruar me gur apo mermer, tavani është projektuar si një kupolë, dhe ajrit salcë me herbs. Temperatura në hamami i butë, jo më lart 55 ° C. Pra, 100% lagështia transferohen lehtë dhe palë punon shumë delicately. Mirë për t'u çlodhur pas lëndimeve sportive, por jo në periudhën akute dhe më vonë. Hamami lejohen të marrin pjesë edhe disa pacientëve me zemër dhe sëmundje të enëve të gjakut dhe gratë shtatzëna, por vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Një seancë në hamami zgjat 20 minuta ose më pak. Atëherë do të jetë mirë për të shkuar për një masazh zbutës, dhe pastaj - për të notuar. Në hamam klasik duhet të jetë tre pishina - ngrohtë, ftohtë dhe të ftohtë. Megjithatë, ky rregull nuk është vërejtur gjithmonë. Nëse dispozicionin tuaj vetëm dush të ngrohtë - Pass pas një dush të ftohtë nëse të ftohtë, para prisni nën një rrymë e ujë të ngrohtë.Udhëzime të veçanta për numrin e vizitave në lindje të dhomës me avull nr. Është e lejueshme për të përkëdhel veten 2-3 herë në javë. Perfect pas praktikat e Lindjes: yoga, qigong apo taytszytsyu-Anne. Klasa shtesë dhomë me avull, si më poshtë, dhe të pushojnë trupin dhe mendjen. Kundërindikimet banjo turke është ende atje. Përmbahen nga ajo në qoftë se ju keni probleme me venat, atherosclerosis ose një predispozitë gjenetike për kancerin. Ju nuk mund të vizitoni hamami dhe me çdo inflamacion të lëkurës.

Sauna infra të kuqe, dhe e dobishme e saj dhe pronat e shërimit

Veprimi i çiftit ndërtuar në valët natyrore që prodhohen emitters infra të kuqe. Zakonisht një kasolle të vogël me pemë. Bonus: në teori kjo sauna mund të vendosen edhe në apartament. Temperatura optimale e 45-50 ° C është konsideruar. Nën ndikimin e valëve të trupit të thellë dhe në mënyrë të barabartë warms up, ju djerse me tepri, duke humbur lëngshme tepërt. Kjo është një mënyrë e madhe për të hequr qafe edemë pulmonare, për shembull gjatë PMS. Ngrohjes infra të kuqe është e rekomanduar për njerëzit me lodhje kronike dhe shenja të depresionit.

Mesatarisht kohëzgjatja jo më shumë se gjysmë ore. Pas lëkurës duhet të trajtojnë një dush të ftohtë. Por, para se të vizituar sauna infra të kuqe për të marrë një dush nuk është e nevojshme, procesi ishte djersitje intensive. Shko tek palë të mirë jo më shumë se një herë në javë, apo rrezik prishin procesin e thermoregulation dhe dëmtojnë zemrën. Infrared Sauna - një gjë e domosdoshme për rimëkëmbjen e muskujve pas ushtrimeve intensive. Nëse sot ju në mënyrë eksplicite perestaralasya e trajnimit, Shikoni këtë kabinë. Duke qenë në një saunë më të gjatë se 30 minuta nuk është: dëmshme për enët e gjakut. Të heqë dorë seancë, në qoftë se ju keni disa inflamacion.


Dush ruse dhe e dobishme e saj dhe pronat e shërimit
Këtu ju mund të me gjithë zemër pohlestat një fshesë dhe hedhin gurë në ujë, duke ngritur një re e fërshëllen avull. Temperatura në një dhomë me avull ruse nganjëherë arrin djegur 80-90 ° C. Megjithatë, kufiri i dobishëm 70-75 ° C. Për të harruar për celulitin përgjithmonë. Kur lëkura është e qetë dhe rozparytsya u rrit, të aplikojnë për fushat problematike mjaltë (nëse trupi ende "një me pulla", Anijeve ngushtuar në disa vende, që do të thotë se produkti nuk punon). Tani shkoni në lidhje me një fshesë. Shfrytëzimi më i mirë i varieteteve mjaltë mali: produkte të dendura errët dritë ngjyrë të verdhë. Ata kanë pronat antioxidant, stimulon lipolysis dhe e dobishme për lehtësim dhe cilësi të dermis. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me lëkurën e thatë ose skuqjen, zgjidhni shumëllojshmëri lules. Një seancë në rusisht rast dush 3-4 përfshin një dhomë me avull, të gjithë - jo më shumë se 10 minuta. Vendos një kapelë të veçantë ose të përfundojë kokën me një peshqir. Kjo do të shpëtojë nga mbinxehje dhe për të mbajtur flokët të shëndetshëm. Në mes masave Zhyt veten në pishinë të ftohtë apo të presë në dush (20-22 gradë). Shmangni ushqimin (veçanërisht të dendura) para seancës. Për të shkuar në banjë rekomandohet 1-2 herë në javë.


Për shkak të lagështisë së lartë të dush ruse rekomandohet në sëmundjet e fytit dhe mushkërive. Është thelbësore për kthimin nga bronkit, pneumoni, grykët, rinitit (ose, më thjesht, të ftohtë). Një klub sportiv kjo palë mund të jetë një plotësues i mirë për të kardiotrenuvanya për. Ajri në dush ruse lagësht, e nxehtë; ajo krijon ngarkesën më të lartë në zemër dhe mushkëri, kështu që nëse ju keni probleme me organet e brendshme më e mirë për të zgjedhur një sauna më fal. Në asnjë rast nuk e kontrolloni veten për forcë, në qoftë se ju mendoni se bie i sëmurë apo i trullosur, menjëherë të ndërpresë seancën. Ju lutem vini re, dush ruse kundërindikuar në venat me variçe, astma dhe format e rënda të diabetit.


Sauna dhe e dobishme e saj dhe pronat e shërimit
Kjo sauna do të takoni avull thatë në temperatura deri në 100 C, e cila është sigurisht mbresëlënëse. Dhomë është bërë zakonisht prej basswood ose Aspen, kështu që nuk ka një erë të këndshme. Sauna është ideale për amatorë avancuar çift. Indikacionet mjekësore për të vizituar - cystitis kronike (jo gjatë akute), artrit, Ndjeshmëria ndaj ftohjet. Kohëzgjatja e vizitës: katër hapat e 10 minuta maksimumi. E para - më të shkurtër dhe më të mirë në shelfin e poshtme. Pastaj ju mund të pak rrisin kohën dhe ngjiten lartë. Mos harrojmë për flokësh, por dekorata më mirë të mos djegur lëkurën.


Sauna finlandeze është më mirë të mos e kombinuar me workouts intensive. Ajo tashmë është barrë e vështirë në trup, është e krahasueshme me punësim të plotë në dhomë aerobe. Para një seancë që ju mund të marrë një shëtitje në ajër të pastër një ritëm ose çiklizmit ngut, dhe pas mesatare - në mënyrë të sigurtë duke notuar në pishinë. Të marrë pjesë në palë mjaft kohë dhe një gjysmë ose dy javë. Ndryshe dush ruse, Finlandisht nuk mund të përdorni një fshesë. Jo të merrni djegur.