Është e dobishme për kakao për gratë shtatzëna


Shtatzënia - një nga periudhat mirën në jetën e pothuajse çdo gruaje. Gjatë kësaj periudhe, gratë duhet të monitorojnë dietën e tyre, sepse zgjedhja e saj do të ndikojë drejtpërdrejt fëmijën e saj. Përveç ushqimit është e rëndësishme të theksohet pije përdorur, ata kanë përfitime për trupin e një gruaje shtatzënë. Dhe çfarë lidhje me kakao, kakao apo e dobishme për gratë shtatzëna?
Pak lidhje me përfitimet e kakao. Në kakao përmban më pak kafeinë se kafe dhe çaj, kështu që është më pak e dëmshme për gratë shtatzëna. Megjithatë, në këtë substancat e pranishme pije të tilla - theophylline, theobromine, fenlэtylamyn. Theophylline ka një efekt vasodilatory. Kështu, sistemi nervor është i aktivizuar. Theobromine rrit efikasitetin. Fenlэtylamyn përgjegjës për humor dhe emocion. Për shkak se kakao është në gjendje për të hequr gjendjen shpirtërore dhe të lehtësojë simptomat e depresionit.Kakao përmban proteina bimore, yndyrna të shëndetshme, fije dietetike, karbohidratet, acidet organike. Pjesa më e madhe përbërjen e tij dhe vitaminës "A", "E", "PP", dhe vitamina "B". Kakao përmban elemente të tilla si natrium, fosfor, bakër, zink, hekur, kalium, magnez, hekur, etj Për shembull, është e përfshirë në procesin e hematopoiesis. Fosfori është e nevojshme për të gjithë sistemin e kockave. Zink promovon shërimin e shpejtë të plagëve. Në kakao pluhur përmban melaninës, e cila mbron lëkurën nga rrezatimi ultravjollcë të dëmshme.


A kakao sjell dëm gjatë shtatzënisë? E gjitha varet nga sasia e përdorimit të tij dhe cilësinë e produktit. Për fat të keq, deri më sot shitjen është kakao mjaft i varfër që është trajtuar me pesticide. Gjithashtu, në qoftë se tharja është kryer si duhet, flasim për pronat e dobishme nuk është e nevojshme. Përveç kësaj, ka raste të reaksioneve alergjike. Alergjia nuk mund të shkaktojë kakao, dhe ajo përmban papastërti të dëmshme. Kur zgjedhjen vëmendje kakao paguajnë për paraqitjen e tij dhe prodhuesit. Përveç kakao rrit presionin e gjakut, kështu që nëse keni tension të ulët, ju mund të sigurtë të pini kakao. Por në qoftë se ju keni hipertension, jo atëherë më mirë.


Çfarë thonë mjekët? Mjekët nuk e këshillojnë për të përdorur kakao gratë shtatzëna. Ata përmendin disa arsye. Së pari, gjatë shtatzënisë gruaja është shumë e ndjeshme, kështu që nuk yyazytsirnist reaksione alergjike. Së dyti, prodhimi kakao e aftë të kalciumit nga trupi. Dhe kalcium është i njohur shumë e nevojshme për nënën dhe fëmijën. Kakao gjithashtu produkt shumë të lartë-kalori, dhe përdorimi i tij i shpeshtë mund të kontribuojnë për të fituar peshë, e cila nuk është e dëshirueshme gjatë shtatzënisë.

Si te zgjidhni një kakao të cilësisë? Shënim pamjen e pluhur, të cilin ai Struktura dhe shije. Nëse ka gunga e kakao, kështu që ruhen gabimisht ose skaduar jetën e saj raft. Më pluhur me cilësi të lartë kakao bëra në Holandë.

Nëse jeni ende të vërtetë si kakao dhe nuk mund vidyazykatysya të përdorimit të saj, atëherë kufizojnë në një kriklla pak e kakao në javë. Pas të gjitha, shëndetin tuaj dhe shëndetin e fëmijës tuaj është më e rëndësishme.