TEAS të dobishme për shëndetin e njeriut


Në botë ka shumë shumëllojshmëri të gjerë të TEAS, nga e zezë në lule. Dhe secili prej tyre ka përfitime për njerëzit, tërësisht të ndikojë në të gjitha organet, trajton sëmundje të ndryshme, i jep tonin dhe energji. Pra, të dobishme për shëndetin e njeriut TEAS fjalë për fjalë çdo gjë, por nuk mendoj se ata mund të pini çdo ditë dhe asgjë nuk do të ndodhë. Në të gjitha çaji moderne përmban sasi të mëdha të taninet, kafeinë, vajra esenciale, ajo përmban pothuajse asnjë kalorive, por të pasura me vitamina të ndryshme. Prandaj është e nevojshme që të ndalem në TEAS ndryshme dhe efektet e tyre në trupin e njeriut.


Shumë të popullarizuara në mesin e popullsisë rurale (sidomos) çaj bimor, i cili është bërë nga bimë të ndryshme dhe lule. Çdokush që ka vuajtur ndonjëherë nga angina, për të ulur dhimbjen pinin çaj me kamomil, bronkit apo kollë tjetër - çaj me gëlqere, ndërsa ftohtë të përbashkët - një kompleks i bimëve dhe luleve. Këto TEAS janë të dobishme për sëmundjet kronike të frymëmarrjes e sipërme, në mënyrë që të stabilizohet abuzimin, duke zvogëluar ndikimin e tyre në organet e brendshme. Midis tyre rrush pa fara, gëlqere, butë dhe bimë të tjera. Këto bimë kanë një sasi të madhe të vitaminës C, e cila është e nevojshme për sistemin imunitar, por se ata kanë një të tillë " por " Të gjithë ata mund të veprojnë negativisht në trup, duke shkaktuar ato u mblodhën ose beriberi (vitamina mbidozë të ndryshme). Një çaj popullor me Echinacea purpurea është e ndaluar për t'i dhënë fëmijëve të tyre deri në 7 vjet, edhe pse ajo është stimulator shumë i fortë i sistemit imunitar. Më të mirë për të marrë ato në rekomandimin e një mjeku sesa të vetë-mjekoj. Por çdo ditë ky filxhan çaj bimor me nenexhik, bar limoni, nuk lënduar.


Përfitimet e çaj të zi njohur për mijëvjeçarë. Ajo përmban një shumë të taninet dhe një përbërës të veçantë - kafeinë në çaj është shumë më pak se kafe pazgjidhshëm. Kafeina përmirëson qarkullimin, rrit presionin e gjakut, në mënyrë të domosdoshme për shëndetin. Interesante, varieteteve të ndryshme të çajit të zi në mënyrë të barabartë në mënyrë efektive të vrarë një shumëllojshmëri e baktereve, dhe janë selektive (rezultat pak më keq se përdorimi i çajit me Propolisi). Për çaj shëndetësor zi - është një nga më të mira pijet gjallërues. Përveç kësaj, çaj të zi janë taninet, të cilat formojnë proteinat e ndryshme dhe aminoacidet, dhe theophylline - një substancë që normalizes metabolizmin, djegiet e kolesterolit të tepërt. Prandaj, kjo orë është e rekomanduar të konsumojnë njerëzit me probleme të zemrës apo çrregullime metabolike.


Por kafeinë në çaj jeshil shumë më tepër, në mënyrë që njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm me të. Konfirmuar se çaji jeshil është më e dobishme se kafe, përmbajnë sasi të mëdha të antioksidantë natyrore dhe shumë vitamina të rralla. Për më tepër, prania në gjethet e tanin çaj, carotene, metale të rralla tokë bën atë një zëvendësim praktike publikuar vitamina pilulës. Ky çaj promovon ndarjen yndyrë të panevojshme, largon kolesterolin, stabilizimin e tensionit të gjakut. Shkencëtarët amerikanë kryer një numër studimesh që kanë treguar se çaji jeshil mund të pengojnë rritjen e qelizave kanceroze, të pastruar trupin e toksinave dhe qelizat e vdekura të indeve të ndryshme. Ashtu si çdo çaj tjetër, e gjelbër si dhe stabilizon tretje, normalizes zorrët, format uyazyka të favorshme për rritjen e mikroorganizmave, e cila është e domosdoshme për njerëzit që vuajnë nga dysbiosis.


Por ne duhet të kuptojmë se këto TEAS mund të jenë të dëmshme dhe të kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të ndryshme kronike të stomakut, pankreasit ose sëmundje afër zemrës. Ndalohet rreptësisht ulçerë stomakut, glaukoma, shtatzëninë, abuzimin e zemrës apo veshkave. Nuk i japin për fëmijët nën 12 vjet, për shkak se ata kanë trup e cila është shumë e ndjeshme për përbërësit aktiv të çajit të gjelbër formuar vetëm. Për të parandaluar duhet shumë holluar ose përdorin stabilizimin e agjentëve (pjekje sode, mjaltë). Edhe pse një filxhan çaj të dobët nuk ka gjasa të dëmtojë një fëmijë, dhe çaj brewed si duhet përmirëson funksionin e trurit, rrit përgjigje.


Një tjetër lloj i çajit natyrore të papërpunuara - një çaj të bardhë. Ajo është mjaft specifik, të qartë atë nga pije. Kjo është bimë e vetme që përmban pothuajse shuma maksimale e catechins. Substanca të tilla të djegur dhjamin, të kryejë një pastrim të plotë të trupit të njeriut, të dobishme për kardiak, bllokojnë zhvillimin e kancerit, ngadalësojnë procesin e plakjes. Megjithatë, ai nuk është i përshtatshëm për çdo shije dhe ngjyrë, në mënyrë që pi vjen thuajse pa ngjyrë. Me një kupe ditore prej çaj bardhë, qe nuk mund të vetëm furnizimin me energji per ditës, por nuk takohet në mënyrë adekuate kërkesa nga mysafirët në formën e një virusi ose bakteret, e cila është e mbushur tepër me botës. Prandaj, madje edhe fëmijët e vegjël mund të pini çaj pa një përpjekje të tillë në trup.


TEAS dobishme pa përjashtim, disa më shumë, të tjerët - më pak. Por fakti mbetet - ato përmbajnë një numër të madh të vitaminave të ndryshme, antioksidantë të veçanta dhe micronutrients. Interesante, ndikimi ende nuk hetohen plotësisht mekanike catechins përbërjen e tyre. Përpjekjet për të catechins Alkaloid nga çaj jeshil çuar në efektin e kundërt për shëndetin e njeriut. Kjo do të thotë se çaj - një kompleks të substancave të ndryshme që plotësojnë njëri-tjetrin dhe nuk mund të punojnë në mënyrë efektive vetëm. Por këto TEAS për shëndetin veçanërisht të dobishme. Nëse ata janë shkolluar, me aftësinë, krijoj, ju mund të ruani pothuajse të gjitha ushqyesve. Vetëm nevojë për të trajtuar ato me shumë kujdes në mënyrë që të mos lënduar veten me mbidozë e disa substancave dhe të japin fëmijëve një pjesë shumë të vogël të ndonjë çaj.


Mos harroni çaj - nuk është një ilaç për të gjitha sëmundjet, por mund të me ta në mënyrë aktive të luftuar dhe për të mbrojtur trupin nga attenuation plotë. Të qëndrojnë të shëndetshme!