Duke përdorur kozmetike gjatë shtatzënisë apo jo


Duke përdorur kozmetike gjatë shtatzënisë apo jo - një pyetje shpesh gratë e interesuara. Shumë besojnë se kozmetika gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë një dëm të fëmijës. Por le të kuptojnë dhe të përcaktojë mirat dhe të këqijat.
Shtatzënia - është gjendja gruaja më e bukur dhe interesante dhe situata është e vështirë për të gjithë organizmit. Trupi i femrës gjatë shtatzënisë dhe të detyruar të rregulloj të paraqesë një proces të vetëm - ngjizje. Nëse gjatë kësaj periudhe grua vidyazykatsya procedurave të zakonshme dhe të pushojë për të përdorur kozmetike, për shembull, fytyra e krem ​​që mund të pasojnë nga kjo? Trupi tashmë i dobësuar do të duhet të plotësoni humbjen e faktorëve të jashtëm që kanë një efekt i dobishëm. Ndërprerja e përdorimit të krem ​​e zakonshme, do të krijojë tensione në trup. Mos u shqetësoni për ndikimin negativ të krem ​​anti-rrudhë, ai penetron vetëm në nivelin e dermis, e cila nuk është e rrezikshme për fëmijën - thonë ekspertët.Gratë që vuajnë nga celuliti shpesh një çështje e përdorimit të krem ​​të veçanta për të luftuar këtë defekt. Në këtë situatë, ekspertët këshillojnë - në qoftë se nuk ka probleme me veshkat, si program anti-celulitit ofron detoxification me shumë grua fluide dhe të përkryer të shëndetshme nuk mund të vonojë trajtim. Por ajo duhet të mbahet mend se rezultatet e dëshiruara në luftën kundër celulitit gjatë nedostyhaetsya shtatzënisë. Arsyeja veçoritë e trupit të femrës, e cila gjatë shtatzënisë aktive akumulimin yndyrë. Ajo vijon nga ky konkluzion - luftimin e celulitit është më e mirë për të shtyrë.


Si për ngjyrosje të flokëve, ekspertët në marrëveshje me opinionin ekzistues në lidhje me rreziqet e kimikateve, por ai mund të përballojë për t'u ngjyrosur fillesat e flokëve pa prekur kokës, në qoftë se ju vërtet doni të kënaqur veten. Por në qoftë se problemi rrënuar zbokth bollshme, shoqëruar me kruarje ose përmbajtje të lartë yndyrë, duke përdorur një trajtim të veçantë shampo nuk kanë një efekt mbi fetusit. Për të shmangur probleme të tilla, ju duhet të zgjidhni një shampo me cilësi të mirë natyrore dhe të mos ndryshojë krejt çdo prodhues muaj.


Tani pak për manikyr. Opinioni aktual në lidhje me rreziqet e manikyrin e thonjve dhe mjeteve të hequr atë gjatë shtatzënisë mund të dëmtojë pjatë tashmë të dobësuar e thonjve - ky nuk është rasti. Kur një grua ha siç duhet dhe mbështet trupin tuaj, ofroi vitamina e saj, thonjtë nuk duhet të përkeqësojë gjendjen e tij, madje edhe kur duke përdorur manikyrin e thonjve dhe atsetonosoderzhaschey lëngshme. Ju mund të përdorni një polish gozhdë të veçantë, me rritjen e përmbajtjes së kalciumit. Për overdry pjatë gozhdë, veprimi i manikyrin e thonjve mbartës, ajo do t'ia krem ​​ose lëng limoni. Nga avujt e aceton dhe Hairspray do të ndihmojë të korrigjuar zbatimin e tyre, e cila është përdorimi i një dhomë të ventiluar mirë, jo në banjo.


Mund gratë shtatzëna përdorin kozmetikë dekorative?
Procesi i shtatzënisë nuk është një sëmundje dhe një grua në këtë periudhë duhet të duken të mira, për kënaqësinë e vetes dhe të të tjerëve. Nëse hije, bojë për vetulla, kuq buzësh nevojshme për humor të mirë të grave shtatzëna përdorin kozmetikë është e nevojshme.

Shëndeti i fëmijës varet nga disponimin dhe gjendjen emocionale të grave. Shtatzënia shkakton ndryshime në trup si fizike dhe emocionale, dhe kur i pastër grua (në çdo situatë), ajo gjithmonë ngre humor. Duke përdorur kozmetike gjatë shtatzanisë apo jo - vendim këtu vetëm për një grua. Përdorimi i moderuar i kozmetikës gjatë shtatzënisë nuk është e rrezikshme për fetusin.