Përfitimet e Aromatherapy për të luftuar depresionin


Në ditët e sotme njerëzit janë përballur gjithnjë me sëmundje, si depresioni. Psikikë ynë thjesht nuk është të përballojë ritmin e çmendur të jetës, të shoqëruar nga tensioni nervor dhe ndikimin e stresit. Megjithatë ndihmon për të përballuar me këto Sëmundjet Aromatherapy - trajtim bazuar në ndërveprimin e esters bimëve të ndryshme. Ne do të kuptoni se cilat përfitimet e Aromatherapy në luftën kundër depresionit.
Efektiviteti i trajtimit
Sigurisht, për të ndihmuar të përballen me depresion mund vetëm specialist. Ai cakton drogë pacientit ndryshme, kryerjen seanca psikoterapeutike, por ai gjithashtu përdor Aromatherapy. Veprimi i vajrave thelbësore për njerëzit në shumë raste ajo është shumë më efektive se sa mjete të tjera të ndikimit.Përfitimet e Aromatherapy në luftën kundër sëmundjes ishte i njohur shumë kohë para epokës sonë. Thithja e përbërësve të paqëndrueshme promovon rregullimin natyror të trupit, ndërsa ata të shkaktojnë më pak dëme tek njerëzit se sa droga.

Aromatherapy është efektive jo vetëm në depresion të luftuar, ajo pozitivisht ndikon në gjendjen e të gjithë organizmit. Veprimi pozitiv i Aromatherapy përfshijnë:
- liria nga stresi, dhimbje koke, lodhje;
- trajtimin e sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes;
- përmirësimin e kujtesës, rritjen e efikasitetit;

- normalizimin e presionit të gjakut.

Përbërësit aktiv të naftës kombinon me hormoneve në trup, duke ndikuar drejtpërdrejt në mbaresa nervore, trupin qetësues. Përfitimet e Aromatherapy është se ajo zvogëlon futje e ilaqet kundër depresionit dhe qetësuesit, dhe në fazat e hershme në të gjitha prej tyre vidyazykatysya. Shpesh luftojnë me depresion kryer tërësisht. Përfitimet e Aromatherapy bëhet edhe më i madh nëse ai kombinohet me marrjen banjot aromatike dhe masazh që kanë një efekt pozitiv në sistemin nervor.


Vajra për Aromatherapy
Për të luftuar depresionin e shkaktuar nga lodhja fizike, rekomandohet vaj e eukalipt, rozmarinë, rigon, karafil, bredh.

Hiq tendosje mendore, ju mund të përdorni angelica, hisop dhe MAGNOLIA.
Efektive në luftën kundër pagjumësi: selvi, temjan, bergamot, barbarozë, kanellë, grejpfrut.

Lehtësimin siklet psikologjik: bergamot, barbarozë, kanellë, balsam limon, rozmarinë.
Mbush me gëzim dhe të japë forcë për depresion: u rrit, kanellë, portokalli, Neroli, i urtë.


Kundër nervozizëm mund të përdorni vajra: vanilje, anise, bredhi, Melissa, Neroli, u rrit.
Nga ankthi dhe frika ndihmon naftës Clary Sage.

Si për të bërë Aromatherapy?
Ju mund të pikoj disa pika të naftës në një copë leckë apo gëzofi dhe të vënë në tryezë pranë tij.
Lehtesirat Aromatherapy mund të holluar në ujë të ngrohtë dhe disa pika vaj të llak duke përdorur spray në dhomë.

Vajrat shtuar në krem, shampoos, të përziera me vajra bazë (vaj jojoba, vaj kokosit apo rrushit) për një masazh të plotë të trupit, ose një pikë.

Dhomë tymosje me ndezjes naftës.

Miratimi banjo aromatike me vaj e barbarozë, grejpfrut, bergamot.
Veshur aromakulony qafës - një anije të vogël, në të cilën në rënie të naftës.

Rregullat gjatë Aromatherapy
Zgjidhni aromë që ju duhet një që ju pëlqen dhe i ngjall emocione pozitive. Kur përdoret vaj duhet të respektojë rregullat e mëposhtme.
A nuk e vënë vaj në formën e saj të pastër në lëkurë, por vetëm në kombinim me vajra bazë.

Para aplikimit duhet të kontrolloni për alergji. Thith naftës kapnuvshy atë në një pecetë për dy ditë. Nëse sytë nuk janë të irrituar dhe nuk ka të ftohtë, të naftës është e drejtë për ju.


Në dy lokalet e para procedurat tymosje jo më shumë se njëzet minuta, do të zgjasë.
Mos përdorni flavors ashpër epilepsi dhe gratë shtatzëna.