Përfitimet e oranges për shëndetin e njeriut


Cheer aromë të mrekullueshme, shije të pazakontë ëmbël dhe i lagësht, japin trupit me të tilla të nevojshme për shëndetin dhe bukurinë vitamina - të gjitha të cilat mund të bëjnë portokalli! Flisni për mënyrën se si shija dhe aroma ajo ka, nuk ka kuptim. Por, të gjetur se çfarë është përdorimi i oranges për shëndetin e njeriut, ajo është.
Së pari, këta përfaqësues fisnik agrume janë të mira për trupin dhe shëndetin në sistemet e përgjithshme dhe për endokrine, ndihmon tretjen e ushqimit, nervor dhe kardiovaskulare në veçanti. Këtu është një listë e sëmundjeve për të cilat përfitimet e trajtimit të portokall pamohueshme.


• gastrit. Kur gastrit me zvogëluar sekretimit të lëng stomakut është e rekomanduar për të pirë lëng të freskët portokalli 3 herë në ditë, 100 ml mund të gatuaj bamje me një koktej dhe portokall dhe e përdorin atë 3 herë në ditë para ushqimit.
• Kapsllëk. Përfitimet e portokall është se konsumi ditor i disa gjumit agrume heq kapsllëk. Përveç kësaj, bordi mund të përdoret për të normalizuar metabolizmin dhe detoxification.
• Rritja e temperaturës trupore. E dobishme për shëndetin e njeriut acidit acetilsalicilik përfshira në portokall. Ajo i ndihmon për të përballuar me temperatura të larta. Që nga kohët e lashta njihet një recetë: 3-4 feta portokalli duhet të derdh 50 ml ujë të zier në temperaturë dhome dhe të lënë për 30 minuta.


• Stresi. Mangësi Vitamina C çon në sindromi i lodhjes kronike, ulur performancën dhe humor, të qenët i përgjumur, ftohjet e shpeshta. Për të hequr qafe problemet e tilla, mjaft disa minuta për të marrë frymë në ujë të nxehtë, e cila shtohet në lëkurë e limon dhe portokall. Vajra esenciale të agrumeve shpejt kthehet gaz dhe humor të mirë.
• hangover. Në Azi besohet se një portokalli mund të përfitojnë shëndetin e njeriut dhe se si fondet antypohmelnoho. Për të përgatitur atë, ju duhet të përzierje lëng të freskët portokalli me vezë e verdhë veze.

• dëmtimit të dhëmbëve. Pak njerëz e dinë se përfitimet e oranges qëndron në faktin se ata janë një pjesë e domosdoshme e parandalimit të sëmundjeve të ndryshme të dhëmbëve. Fakti që vitamina C të cilat përfshijnë agrume, të aftë për të shkatërruar të çojë në prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjet çamçakëz baktereve. Përveç portokall janë kalcium gjithashtu mbron dhëmbët nga sëmundje.

• Migraines. Për të luftuar këtë sëmundje mund të përdorni këtë recetë: Merrni portokall unpeeled, trumzë dhe rrikë, kaloni ato përmes një mulli mishit, shtoni rezultuar masa e 5-6 tbsp raki dhe përzierje tërësisht. Nëse ju merrni këtë koktej 4 herë gjatë ditës ishte 40, ju mund të parandaluar një tjetër sulm të migrenë.

• Për shëndetin e fëmijëve në të ardhmen. Shkencëtarët kanë gjetur se mungesa e vitaminës C rrit rrezikun e transmetimit se bashku me spermë të anomalive kongjenitale. Për të shmangur situata të tilla, ne duhet të kujdesemi që populli hëngri portokalli përditshme.
• Parandalimi ftohjet dhe gripit. Portokall përmban 14 vitamina, lëndë minerare 3, acide 5 fruta dhe enzimeve të ndryshme dhe fruta dhe sheqer rrushi. Por pasuria kryesor i portokall dhe fruta të tjera agrume - eshte vitamina C. 150 g portokall përmban 80 mg të acidit askorbik, që mbulon doze ditore e vitaminës C për njerëzit. Kur infeksioni yyazytsirnist me grip apo ftohjet të mëdha, duhet të i kushtoj vëmendje për forcimin e sistemit imunitar dhe është agrume. Dhe ata që nuk më pëlqen për të pastruar lëkurën, heqës lëng mund të përdorni çdo ditë për të pirë lëng portokalli për mëngjes. Megjithatë, nuk duhet të jenë të kujdesshëm dhe të kufizuara në një lëng frutash.


Portokalle janë të dobishme jo vetëm për shëndetin e njeriut, por edhe paraqitjen e tij. Beauticians dimë shumë receta për bukuri me portokall dhe agrume të tjera.
• Maskë me portokall. Peel dhe imët pres portokalli pure me një lugë druri. Në fytyrë, gjoks, qafë, shpatulla, aplikoni një slurry dhe mbuluar atë me gazë. Pas 15 minutash maskë mund të lahen dhe të vënë krem ​​në lëkurë. Dhe të tilla kozmetike ushqen dhe freskon lëkurën. Nëse lëkura është e vaj, atëherë ju mund të shtoni portokalli bardhë whipped vezë. Kjo maskë është e përshtatshme për koleksionet tani.

• Maskë me portokalli dhe djathë. Për përgatitjen e tij përzierje lëng të gjysmë portokalli, 2 tbsp. l. djathë yndyrë vilë dhe 1 lugë vaj vegjetal. Përzierje është vënë në lëkurë për 15-20 minuta. Lëkura bëhet e butë dhe elastike.
• maskë Orange-maja. Shkrihet 1 lugë çaji maja në një përzierje të ujit dhe portokalli lëng për të marrë një konsistencën e krem ​​të trashë. Aplikoni në fytyrë për 15-20 minuta. Kjo do të thotë të përkryer eliminon shndrit dhe ngushton zgjeruar poret.
• qafë maskë. Merrni 2 tbsp. l. yndyrë gjizë, shtoni lëng të gjysmë portokalli dhe 1 lugë vaj vegjetal. Aplikoni përzierje në garzë dhe të përfundojë rreth qafës. Pas 15-20 minuta pije me ujë të ngrohtë. Kjo maskë është e mirë për të bërë disa herë në javë për një kohë të gjatë. Është shumë freskuese dhe qafën rinovimin.


Pra, injorojnë "terapi portokalli" nuk është e nevojshme, për shkak se vitamina C është në agrume gjatë ruajtura. Shumica e frutave dhe perimeve "divorc" e vitaminës C disa muajve të magazinimit. Dhe në muajt e pranverës ajo mund të merret vetëm me agrume, pasi këto fruta mbron lëkurën. Ajo është forca të blinduara padepërtueshëm mbron tul e puthje me oksigjen, e cila shkatërron bazën vitaminë. Pra, hani portokall dhe të kujdeset për shëndetin tuaj!