Përfitimet për karçof trupit të njeriut


Artichokes në pamjen e tyre si gunga në fakt është buds nerozpustylysya dhe i përkasin familjes Asteraceae. Artichokes janë origjinale, aromë delikate me shije të arre. Përfitimet artichokes në trupin e njeriut ishte i njohur në antikitet. Efekti i bimëve në shëndetin tonë, lexoni këtë artikull.
Angjinarja drejtë njihet delikatesë kuzhinës. Ky reputacion bimët sigurojnë elegante, shijen e saj të rafinuar dhe karçof. Megjithatë, në drejtësi duhet të njihet që në vendin tonë ata janë ende "Mashtrim jashtë", Ndërsa menjëhershëm të familjes, gjemb gomari dhe Qumësht carangth e tyre, ne jemi të njohur. Kjo vlerë të njeriut pronat karçof trupi nuk e pranojnë si familjen e tyre shokët.Mjafton të shqyrtojë përbërjen e bimëve për të favorizuar karçof u bë e qartë. Pra, të përpiqen për të llogaritur Pronat e dobishme e kësaj bime dhe rëndësinë e saj për trupin e njeriut. Në Angjinarja përmban një numër të madh të çështjeve të rëndësishme për ne: vitamina B6, B9 B2 beta-carotene, askorbik dhe acidit folik, tocopherol, ose vitaminë E, filohinon ose vitaminë K, kalium, kalcium, fosfor, magnez, natrium, hekur, mangan, bakër , selen, zink, flavonoids, taninet, inulin, silymarin, dhe tsinarin tsynaropykryn.

Artichokes janë një mjet efektiv natyrore të përmirësuar metabolizmin dhe rinovimin e qelizave të mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Të gjithë anëtarët e ndihmën materiale bimore për të mbrojtur qelizat e mëlçisë nga efektet e toksinave sekretim nga trupi i njeriut e kripërave dhe toksinave, rregullon prodhimin e biliare, tretje e yndyrave dhe proteinave, të zvogëlojë vanitet, të parandalojë zhvillimin e cholecystitis.

Përfitimet artichokes është gjithashtu në parandalimin e arteriosklerozës. Kjo pronë lejon bimore për tsinarin përbërjen e saj. Në qoftë se ju të përfshijë në karçof menu, pastaj dy javë mund të zvogëlojë nivelet e kolesterolit. Veç kësaj, tsinarin ka choleretic dhe diuretik, një antioksidant fuqishëm që neutralizon së bashku me efekt të acidit askorbik të radikaleve të lira, parandalimin e plakjes së parakohshme, parandalon shfaqjen e qelizave të kancerit dhe zhvillimin e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular.

Për shkak të natyrshme karçof prebiotic inulin të ndihmojë në rritjen e numrit të baktereve të dobishme në zorrë, uljen e kolesterolit dhe glukozës, sheqerit të ulët në gjak, rrisin absorbimin e mineraleve, sidomos kalcium dhe magnez në zorrë, rritjen e densitetit të kockave, mineralization e saj.

Artichokes janë të dobishme dhe në dehje të fortë kur është e nevojshme për të parandaluar ndryshimet patologjike të gjakut. Me këtë fabrikë aktivizon zorrët, forcon sistemin imunitar, rrit rezistencën e trupit ndaj infeksionit, hequr problemin e kapsllëk, mostretje shërohet, komponimet rrjedhin azotit, trupi merr ushqyesve thelbësore, përmirëson gjendjen dhe pamjen e lëkurës.

Rozyazyka veçantë nuk meriton më pak të dobishme për të njeriut artichoke lëng shëndetësor. Në mjekësinë popullore, është supozuar se ajo është në gjendje për të rritur fuqinë seksuale. Përveç kësaj, lëng të freskët e bimëve ndihmon me edemë, mbajtjen urinar, alkaloide helmuese.

Ekspertët këshillojnë për të ngrënë karçof ata njerëz që jetojnë në zonat me kushte të pafavorshme të mjedisit, si dhe abuzimi i alkoolit dhe duhanit.
Lidhur contraindications për përdorimin e karçof, atëherë ata janë bimët origjinalitet, hipotension, gastrit me aciditet të ulët, cholelithiasis, laktacionit.