Përfitimet e banane per trupin e njeriut


Shumica prej nesh banane në tryezë shfaqen vetëm herë pas here. Megjithatë, në shumë vende banane nuk është burimi kryesor i ushqimit. Në disa vende të tilla si ndërtimi i një personi në vit ka më shumë se 80 kg banane. Ky frut përmban sheqer natyror dhe të shëndetshëm - glukozë, fruktozë, saharoze dhe më shumë fibra. Të gjitha këto substanca të përkryer të sigurojë energji për punë aktive. Le ta dinë në detaje më të cilat përfiton banane për trupin e njeriut, dhe nëse dëmi i shkaktuar nga përdorimi i tyre.
Përfitimet banane është se ai përmban triptofan, të cilën trupi ngre nivelet e serotoninës, ajo është quajtur hormoni i gëzimit, sepse ajo përmirëson disponimin. Gjithashtu ky fryt për të ngrënë për ata që janë të angazhuar vazhdimisht në punë fizike dhe mendore. Banane mund të hahen të papërpunuara, të thata, të thata, skuqur. Megjithatë, ai shtua me sukses të grumbull të ndryshme, kështu që mund të pjekur.Si te zgjidhni banane. Para së gjithash, kur blejnë një duhet të shikoni në bisht. Është e rëndësishme që ajo të jetë elastike dhe një jeshile pak, por në çdo rast ajo nuk duhet të jetë shenja të myk dhe kalb. Në banane nuk duhet të anketuarve dhe ndonjë dëm. Në treg ose në dyqan, ju mund të shihni banane me pika, në të cilin rast ata duhet të ndihen në qoftë se kjo do të thotë se ata janë elastik nxirë, ata nuk janë prishur, ata vetëm kanë perespely. Këto banane janë shumë të ëmbël.
Si për të ruajtur banane. Temperatura e tyre magazinimit është 13 C. Por në qoftë se keni blerë një grimë e banane gjelbër dhe ata duan që të përqëndroheshin pjekur ata duhet të mbajë disa ditë në një vend të ngrohtë në një temperaturë prej 22-25 C. Disa mbajnë banane në frigorifer, dhe është vërejtur se ata shpejt errësojë, por kjo nuk është e tmerrshme, sepse në mes ata të mbeten të freskëta.


Banane janë përdorur gjerësisht në gatim. Ata janë përdorur për të përgatitur desserts të ndryshme në formë të papërpunuara dhe të gatuar. Banane përdorur për të bërë marmelatë, pelte, akullore, ëmbëlsira, pasta dhe ëmbëlsira. Në vende të tjera, bananet janë të përgatitur si kurset e parë dhe të dytë, duke shtuar ato në hudhër, uthull, qepë, piper, kripë dhe erëza të tjera.
Shumë njerëz që duan të humbin peshë hani banane ndalojnë komentuar në faktin se ata janë të larta në kalorive, por ajo nuk është. Banane Fresh vetëm 89 kalori në 100 g. Në lëng banane vetëm 45 kalori në një gatuar 115 kalori. Megjithatë, në banane të thata përmbajnë 345 kalori. Këtu ju duhet të jenë të kujdesshëm për ata që duan të humbin peshë. Dhe në qoftë se banane konsumuar në moderim, dëmi nuk do të kuptoj atë.


Përfitimet banane se ajo është në gjendje për të pastruar trupin e toksinave. Ajo përkryer heq puffiness, forcon sistemin imunitar, ul nivelin e kolesterolit në gjak. Ata që pinë duhan dhe duan për të ndaluar për të ngrënë banane ato përmbajnë vitamina B12 dhe B6, magnez dhe kalium ata ndihmojnë për të përballuar me nikotinë.
Gjithashtu banane pronë e dobishme është se ajo nuk është produkt alergjike. Prandaj, ata rekomandojnë duke i dhënë edhe fëmijët nën një vit. Ata gjithashtu mund të hahet njerëzve atherosclerosis sëmurë, diabet dhe ata që vuajnë nga hipertensioni. Është e nevojshme të mbani mend se njerëzit me diabet mund të hanë banane i papjekur, sepse pjekur rritur ndjeshëm nivelin e sheqerit në gjak.

Në banane është e pasur me vitamina dhe në veçanti E, C, PP, A, B1 B2 B3 B9. Përfshira aty gjithashtu makro dhe elementët gjurmë: zink, hekur, bakër, fosfor, magnez, natrium, kalium, kalcium. Bananet mund t'i atribuohet në kategorinë e ushqimeve të lartë të energjisë që shton forcën dhe energjike për të kryer punë mendore dhe fizike. Dobishme rregullisht marrin njerëzit me sëmundje të mëlçisë, sëmundje të veshkave, kapsllëk, edemë, urth, anemi dhe depresion. Efektet Vitamina të dobishme në sistemin nervor zbut atë dhe normalizes gjumë.


Në qoftë se ju përdorni banane lëshuar në serotonin hormon trupi, e cila ndihmon për të përmirësuar gjendjen shpirtërore për shkak të asaj që një person bëhet më e gëzueshme dhe të lumtur. Banane gjithashtu ka veti astringent dhe antiseptik, kështu që është e rekomanduar për të përdorur në inflamacion të mukozën e stomakut, gojë, enterit.
Që banane mund të bëni një maskë për fytyrë. Banane Maskë ushqyer, moisturize dhe të qetë rrudhave. Përveç maska ​​të tilla të mëdha të lehtësojë çdo ndezje në fytyrën e tij. Për të përgatitur maska ​​duhet të hedh poshtë një banane blender, krem ​​dhe mjaltë, të aplikojnë përzierje në fytyrën tuaj për 15-20 minuta pastaj pije me ujë të ngrohtë, të aplikojnë një krem. Bëni maskë flokët banane në qoftë se ata janë shumë të thatë.


Përdorimi kujdes. Fëmijët Dhënia banane të rinj duhet të jenë të kujdesshëm. Në fund të fundit, nganjëherë një banane mund të shkaktojnë bloating bark fëmijën, dhimbje barku apo edhe helmim. Prandaj, ne duhet të vëzhgojnë se si trupi i fëmijës reagon ndaj këtij fruti.
Banane janë të kundërindikuar për njerëzit me sëmundjet e sistemit kardiovaskular, thrombophlebitis, gjithashtu duhet të jenë të kujdesshëm me përdorimin e tyre të personave me koagulimit të lartë të gjakut. Fakti që ky fryt ndihmon trashje gjakun, e cila mund të çojë në arteriet bllokuar dhe clots gjakut. Padëshirueshme hani banane për njerëzit të cilët kanë pasur një sulm në zemër ose goditje në tru, shkaku është i njëjtë.


Dietë banane. Kjo dietë zgjat 3 ditë. Gjatë tri ditëve të ngrënë 3 banane dhe pini tri gota qumësht. Nëse ka intoleranca mund të zëvendësojë kos qumësht ose kefir. Në ditën që ju mund të humbni nga 700 g deri 1 kg mbipeshë. Kur përdorni këtë dietë trupi do të merrni proteina, yndyrna dhe karbohidratet, pothuajse të gjitha që ju nevojitet. Dietë të përsëritur mund të jetë 2 javë.
Me banane organike mund të jetë i gatuar karamele. Për përgatitjen e tyre duhet: banane, kokosit, kakao. Në një blender për të sjellë poshtë banane me kakao dhe kokosit shtuar aq shumë për të të jetë në gjendje të godasin topin. Këto topa obmoknut në kokosit.