Përfitimet e rybyachoho konsumit yndyrë


Në Inuit jetojnë në Grenlandë është kolesterolit shumë të ulët. Gjithashtu, ata janë të rrallë gjenden në atherosclerosis, hipertension, infarkt miokardi, - sëmundjet që shkaktohen nga kolesterolit të tepërt. Studimet kanë treguar se një numër i mjaftueshëm i madh, rreth 16 gram vaj peshku në ditë, është shpjegimi kryesor për morbiditetit të tillë të ulët.
Përfitimet e përdorimit të vaj peshku ka qenë prej kohësh e njohur kardiologë. Inbox përbërëse omega-3 acide yndyrore të saj janë shans 30% më të ulët për të vdekur nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut. Kjo është me të vërtetë një rezultat të mirë. Pra, nëse ndonjë i familjes tuaj vuajnë nga sëmundje të zemrës, ju duhet të bëni të sigurtë që ju të arrijnë ju konsumuar mjaft yndyrë.Përfitimet për tru
Ndikimi i përdorimit të vaj peshku janë studiuar në minjtë. Kur dëbuar nga dieta e tyre me acide yndyrore omega, pastaj tre javë më vonë ata u ndalën për të adresuar sfida të reja. Për më tepër, në situata të vështira mbuluar panik tyre. Kjo u konfirmua gjatë studimeve që përfshijnë njerëzit. Ekspertët studiuar efektin e vaj peshku për të trajtuar depresionin dhe në krahasim me performancën e saj me pronat e vajit të ullirit, ka shërbyer si një hapje qetësuese e padëmshme. Brenda tre javëve gjysma e pacientëve në depresion morën vaj peshku. Disa arritur të shpëtoj prej tij, ndërsa të tjerët të reduktojnë ndjeshëm manifestimin e depresionit. Si eksperimentet e mëvonshme, njerëzit që vuajnë çrregullime të rënda emocionale dhe janë në një depresion të thellë, kanë nivele shumë të ulëta të DHA (një komponent i omega-3). Ekspertët sot janë plotësisht të bindur se favorizojnë përdorimi i vajit të peshkut po lufton depresion, dobësi dhe agresivitet. Në të vërtetë, hani peshk shijshme shumë nicer se vazhdimisht duke marrë ilaqet kundër depresionit.


Çfarë duhet të hani peshk?
Përmbajtja e peshkut omega farmed shumë më pak se sa në ujërat tona të brendshme. Kjo për shkak se numri i acideve yndyrore stacionet varet nga shumëllojshmëri të peshkut ushqim. Në lumenj plot algave dhe krustaceve dhe fermë peshku ushqyer ushqim. Edhe çmimet në dyqan në salmon natyral do të jetë më i lartë se rritur artificialisht. Por shëndeti është më mirë të mos për të shpëtuar. Mënyra më e mirë për të përdorur peshku - të papërpunuara, si japoneze. Në procesin e ngrirjes dhe tiganisje peshk, ai përmban acide yndyrore të humbasin paratë e tyre, e njëjta vlen edhe për peshk të konservuar. Kujdes studiuar etiketë si shpesh degreasing peshk për paketim, dhe në këtë mënyrë, omega-3 në të bëhet më i vogël. Megjithatë, sardelet konservuar janë bërë shpesh për anijet e peshkimit, pa proces degreasing.


Përfitimet e vajit vegjetal
Vaj vegjetal zakonshëm të pasura me omega-6 acide yndyrore, dhe në vaj flaxseed është më shumë omega-3 acide. Por ata dhe të tjera të nevojshme për trupin tonë. Edhe pse emrat e tyre janë të ngjashme, por ata kanë pasuri të ndryshme. Përfitimet e omega-3 është i njohur shumë, por omega-6 acidet yndyrore janë një nga komponentët kryesorë të membranave qelizore.

Si nutritionists vuri në dukje, që kombinon yndyrna gabuar në dietat e tyre. Vajra vegjetale vlera me omega-3 dhe 6-në duhet të jetë 5: 1 dhe 4: 1, por si përvoja e vajit vegjetal ne konsumojnë shumë më tepër. Në një lugë liri ose të naftës rapeseed llogaritë për rreth 20 lugë luledielli dmth omega-6. Fakti se vaj luledielli është e dobishme për të përdorur, përveç kësaj, ajo është më e përballueshme. Megjithatë, raporti i yndyrë që duhet të arrihen.


Për shembull, ju mund të zëvendësojë vaj luledielli për bimë eterovajore, e cila përmban omega 3, ose ulliri. Ajo duhet të përjashtohen nga dietë ose për të minimizuar futje e ushqimit të gjalpë dhe krem, pasi ato janë të dëmshme për trupin e pasur me yndyrna të ngopura që parandalojnë thithjen e omega-3.

Vaj peshku ose peshk?
Në vendin tonë, gratë kanë të ulët omega-3 acide yndyrore. Shkalla e përditshme e vaj peshku duhet të jetë 1-2 g, dhe ata që duan për të përballuar stresin -. 2-3 g në javë, ne duhet të marrë peshk të paktën 2 herë. Por, për shumë arsye, jo të gjithë mund të përballojë atë, kështu që zgjidhje e madhe u bë kapsula me vaj peshku. Ata janë një produkt tërësisht natyral, të cilat janë pa erë dhe nuk shkaktojnë neveri.


Yndyrë nga vaj peshku?
Një kapsulë e vaj peshku përmban vetëm 20 kalori. Nga kjo sasinë e yndyrës është shumë e vështirë që të shërohen. Studimi, i cili ka studiuar efektin e vaj peshku në një person që vuan nga sindromi maniak-depresive u është dhënë një sasi të madhe të vaj peshku. Si rezultat, ai nuk kishte efekt mbi peshën e tyre. Siç tregohet specialistë kërkimore nga Universiteti i Harvardit, një konsum të madh të vaj peshku edhe çoi në humbje peshe. Gjatë këtyre eksperimenteve u konstatua se minjtë të cilët kanë marrë Omega-3 1/4 peshonte më pak se ata të cilët kanë marrë sasi të tillë të kalorive, por jo omega-3. Ajo rezulton se trupi i përdorur acidet yndyrore shpenzon dyqanet e saj yndyrë.


Përfitimet e omega-3:
- ul kolesterolin dhe ul rrezikun e zemrës dhe të sistemit të enëve të gjakut;
- pengon sulmet e kancerit dhe të zemrës;
- ndihmon në forcimin e imunitetit;
- përdorur për të trajtimin e çrregullimeve hormonale dhe alergjive.

Cilat ushqime përmbajnë omega-3
Të pasura me omega-3 acide yndyrore është vaj peshku të tilla si skumbri, anchovies, harengë, sardelet, salmon. Bollëk e acideve yndyrore mund të gjenden në krustaceve algat, molusqeve. Edhe përqendrim të lartë të acidit në Brazilian dhe arra, spinaq, canola dhe vaj flaxseed.