Përfitimet e verë për trupin e njeriut


Përfitimet e verë e njohur që nga pamja e saj. Mjekët Roma e lashtë dhe Greqia e lashtë besonin medikamente verë. Në mesjetë trajtimi i verës depërtuar në Evropë. Pastaj lindi shkencën dhe trajtimin e verës - Enotherapy. Çfarë verë të mirë për trupin e njeriut?
Mjekësia moderne ka konfirmuar pronat shërimin e verës. Disponueshmëria në acide verë rrushi organike, vitamina, minerale, tannic dhe pektin dhe komponimet e tjera të përcaktuar pronat e saj. Acide organike që shkaktojnë acid mesme e verës, pothuajse e njëjtë si në lëng stomakut, sepse ajo ka një efekt pozitiv në tretje, duke lehtësuar stomak. Po aq e rëndësishme është përmbajtja e polyphenols në verë. Ata të përshpejtojë sekretim e kolesterolit nga gjaku, duke rritur elasticitetin e enëve të gjakut dhe të rregullojë pėrshkueshmėrisė e tyre, duke vonuar tërheqjen e vitaminës C nga trupi, përmirësimin e qarkullimit të gjakut.Studime të shumta shkencore konfirmuar se konsumi i moderuar i verës së thatë zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Në botën mjekësore famshëm ashtuquajturi "fenomeni Mesdheut." Thelbi i saj është ky: në Itali, Francë dhe Spanjë - Vendet kuzhinë e të cilëve është e lartë në kolesterolit, në dukje të dënuar popullsi sëmurë me sëmundje kardiovaskulare. Megjithatë, italianët, francezët dhe spanjollët vuajnë ato më pak se banorët e vendeve nordike. Arsyeja është se në Mesdhe verë natyrore të kuqe është një domosdoshmëri në tryezë darkë, ndërsa fqinjët e tyre veriorë shpesh pirë birrë ose vodka.


Një tjetër dobishme verërat tipar që ndikon në shëndetin dhe jetëgjatësinë - aftësinë për të thithur radikalet e lira. Kjo është për shkak të përmbajtjes në resveratrol verës - një substancë e cila, nga pronat e saj antioxidant se dhjetëfish vitaminë E. verërat rrushit posedojnë pronat antivirale dhe antibacterial. Po, dizenteri dhe Salmonella patogjene janë vrarë në faj për 15-30 minuta. Në ujë, gjysmë-holluar verë, të njëjtat bakteret vdesin brenda 30-60 minuta. Në lashtë Greqia dinte të pronave të ngjashme të verës dhe shtoi atë në ujë për dezinfektim. Në 20-ta të shekullit të kaluar në Krime, gjatë një epidemie të dizenteria në një mungesë të barnave penguar përhapjen e infeksionit duke marrë verë të rregullt profilaktik i holluar me ujë.


Me verë në trupin merr disa vitamina: B1 (e nevojshme për sistemet kardiovaskulare, nervor dhe ndihmon tretjen e ushqimit), B2 (e nevojshme për lëkurë të shëndetshme dhe rritjen e flokëve), B6 ​​(e nevojshme për metabolizmin e proteinave, funksionimin normal të mëlçisë), B12 (merr përfshirë në sintezën e aminoacideve të ndryshme të ndikojë në gjak, aktivizoni koagulimit të gjakut), PP (forcon enët e gjakut, ndihmon në metabolizmin e proteinave, funksionimin e sistemit nervor dhe sistemin e tretjes). Vera është burimi i shumë mineraleve: magnezi (e përfshirë në sintezën e proteinave, ndërtimin e kockave, puna e muskujve), hekuri (elementi kryesor aktiv i hemoglobinës), fosfor (pjesë e kockave) dhe të tjerët. Verë nga rrushi i kuq është burimi i rubidium, nxit largimin e cezium radioaktive nga trupi i njeriut. Vera e kuqe emëruar zyrtarisht nga BRSS dhe anëtarëve të ekuipazhit SHBA nëndetëse. Që nga viti 1986, verë e kuqe do të thotë në qëllime mjekësore për banorët e rajoneve të prekura nga aksidenti Çernobilit.


Rekomandime për përdorimin e verërave sipas sëmundjeve të ndryshme:
• Në sëmundjet e zemrës: dritë e bardhë verë, shampanjë,
• sëmundjet gastrointestinale: verë të thatë e kuqe;
• anemi: 2 gota verë të kuqe të thatë në ditë;
• atherosclerosis, verë e bardhë e thatë me ujë mineral;
• bronkit, pneumoni, verë e nxehtë të kuqe me mjaltë;
• tuberkulozi: verë e kuqe në sasi të vogla;
• të vjella, shampanjë ftohtë e thatë.

Por përfitimet e verës vetëm që do uyazyka konsumin e saj të moderuar. Ne nuk duhet të mendojmë se vera është e mirë, se ju mund të pini litra çdo ditë. Përdorimi i tepruar i verës çon në sëmundje të mëlçisë, zemrës dhe organeve tjera dhe sistemeve, dhe mund të çojë në alkoolizmit. "Një verë pak - droga, shumë - helm vdekjeprurës" - shkruante një filozof shquar Azisë Qendrore dhe mjeku e Avicenës. Cila është shuma e konsideruar normale? Sipas studimit, për femrat 1-2 gota verë të thatë e kuqe në ditë. Burrat, në të cilat alkooli është excreted nga trupi i njeriut më të shpejtë mund të pini në ditë për tre gota. Mos harroni se vera është e kundërindikuar tek fëmijët, gratë shtatzëna dhe lactating gratë. Dhe përsëri, verëra të gjitha pronat e dobishme e natyrshme rrushit natyrore vetëm cilësi.