Përfitimet e rrushit për shëndetin e njeriut


Ekspertët krahasoni trajtim verë, ose, shkencore, ampelotherapy, me pushime në një vendpushim ujërat minerale. Por ju shikoni, pse shkoni diku, në qoftë se ju mund të trajtohen në shtëpi, ndërsa duke marrë kënaqësi të madhe. Kjo nuk është e vështirë dhe shumë efektive.
Përfitimet e rrushit për shëndetin e njeriut ka kohë që njihet. Bibla thotë se centrali i parë që ishte mbjellë në malin Ararat pas përmbytjes - se rrushit. Grekët e lashtë dhe romakët përdorur këtë kokrra të kuqe të mahnitshme për trajtim, rikuperim, duke përmirësuar procesin e metabolizmit. Në kohët e lashta, duke përdorur rrush trajtohen pectoris, ulcerat në gojë, peshtyn gjak.Për më tepër, manaferrat shëndetin e njeriut përdoret si diuretik, laksativ, tonik, expectorant. Rastësisht, rrushi cilësi të kaluar, sepse ajo përmban acid. Ata irriton traktit respirator, duke lehtësuar ndarjen e gëlbazë dhe zbutjen kollë. Interesante, për trajtimin e rrufë të traktit të frymëmarrjes rekomanduar klasën e "Isabella" për të hequr qafe mali inflamacionit më i përshtatshëm Muscat i Aleksandrisë, dhe në sëmundjet e mushkërive, veshkave dhe mëlçisë përdoren rrush të thatë, dmth të thata rrush.

Struktura e këtij fruti të mahnitshme përfshin shumë elemente gjurmë dhe minerale lehtësisht të tretshëm të tilla si kalcium, zink, hekur, mangan, bakër, magnez. Por sidomos shumë manaferrat kalium, kështu rrushit përfitim është veçanërisht e rëndësishme për pacientët me sëmundje kardiovaskulare. Përveç kësaj, ai e këshilloi që të marrë njerëzit me anemi, si rrush rrit numrin e qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës.

Për të ruajtur shëndetin, ju mund të përdorni pothuajse të gjitha pjesët e bimës, nga lëkura e manave të lë. Po, lëng shumë të dobishme dhe ushqyese rrushit. Për kalori litër lëng nuk është inferiore ndaj 15 kg pjeshkë ose mollë, 1 kg e peshkut, 650 gram mish lope. Kështu nga 1 kg rrushi një person mund të merrni 700-850kkal, dmth 1 kg e rrushit të freskët ose rrush të thatë 1 kg replenishes rezervë të energjisë e cila njeri të mjaftueshme për ditë. Një lëng nga rrushi nuk e pjekur është një antipyretics madhe.

Shkencëtarët kanë studiuar me kujdes dhe pronat hidratues. Ajo gjeti një sasi të madhe të polyphenols, substancave aktive që kanë aftësinë për të lidhur radikalet e lira. Ato janë shkaku i plakjes dhe kancerit. Aktualisht, shkencëtarët janë duke u zhvilluar shtojcave që mund të forcojnë muret e enëve të gjakut, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.
Përfitimet e rrushit me vlerë dhe cosmetologists. Për shembull, duke përdorur shampo me vaj farë rrushi forcimin dhe rivendosjen e flokëve, dhe në sajë të këtij vajra masazh, lëkura bëhet qetë dhe të butë.


Gjethet e rrushit janë të pasura me acid Askorbik, dhe për këtë arsye mund të jetë element shumë i dobishëm për ndonjë sallatë. Ata janë përdorur gjerësisht në Kaukazit kuzhinë, promovimin e shëndetit të mirë dhe jetëgjatësi.
Megjithatë rrush për të mirën e njeriut, para së gjithash, është se manaferrat e saj janë të glukozës dhe fruktoza. Gjatë sheqer tretjes nuk është duke përjetuar një transformim të rëndësishëm dhe të hyn në gjak, një efekt pozitiv në tonin e muskujve, përmirësimin e metabolizmin, forcon tkurrjen e muskujve të zemrës, dilates enët e gjakut.

Pronat e dobishme e lëkurës së rrushit dhe të ndryshme, por të stomakut të njeriut nuk mund gjithmonë të përballen me atë. Kjo është arsyeja pse mjekët gjatë ampelotherapy kurs rekomandohet për pacientët me gastrit dhe ulcera peptike sëmundje lëng frutash pije apo lëkurën e rrushit dhe fara nxjerr nga goja.

Metoda e trajtimit të rrushit
Pritja e parë është caktuar një dozë të vogël, 400 g manaferrat në ditë. Pastaj gradualisht rritur sasinë e rrushit të përfundimit të javës së katërt që vjen në 3 kg në ditë. Manaferrat e pritjes duhet të ndahet në 3 pjesë. Një pjesë duhet të merret në mëngjes në një stomak bosh, e dyta - 2 orë para drekës, e treta - 3 orë pas drekës. Disa nutritionists këshillojnë në ndalimin e trajtimit me rrushi gradualisht reduktuar sasinë në një kohë.


Dietë duhet të jetë në speciale vynohradolechenyy. Para së gjithash, të hahet është kundërindikuar, pasi rrushi janë mjaft produkt të lartë kalori. Përveç kësaj, vidyazykatysya më të mirë nga pijet e ëmbla të gazuara, mish, marinades, zasolyuvan, ushqimi yndyror, perime të trashë të tilla si lakër të papërpunuara, panxhar, radishes. Për më tepër, nuk është e nevojshme për të përdorur fruta të tjera, manaferrat dhe bimëve.
Aleat i keq për rrush dhe produktet e qumështit është për shkak se manaferrat e tyre të krijoj dhe kjo çon në stomak pa qejf.
Përveç kësaj, ata që kanë vendosur për të vazhduar me trajtimin e verës kërkohet mirësi për të kuruar dhëmbët si sheqer dhe acid të rrushit, duke marrë mbi dhëmbët e prekur nga kariesi, shkakton dhimbje dhe të përshpejtojë procesin e shkatërrimit të tyre. Prandaj, dentistë rekomandojmë pasi të hahet rrushi shpëlarje gojën.


Si te zgjidhni një hardhi?
Zgjedhja rrush, ne duhet të kujtojmë se prania e njolla kafe dhe pigmentim nuk do të thotë se manaferrat dëmtuara. Ju duhet të zgjidhni rrush paprekur. Berries freskëta janë veshja bardha në sipërfaqe të lëkurës. Dhe rrush me një lëkurë të trashë, fryrë me tassels dhe varieteteve të errëta të ruajtura mirë. Nga rruga, rrushi të errët është më e dobishme për shëndetin sesa dritë.
Ruaj rrush të freskët për një kohë të gjatë në shtëpi është e vështirë, pasi ajo kërkon një të mirë-ventiluar, dhomë të ftohtë. Për ruajtjen e 15-20 rrush ditë mund të zgjerohet në një dhomë unheated. Gjithashtu manaferrat mund të ruhen në kuti të ulët prej druri, tallash peresypavshy tyre. Në sasi të vogla e rrushit mund të ruhen në frigorifer, në kuti kartoni ose qese plastike.