Përfitim në trajtimin e sëmundjeve të rrushi


Gjithkush e di se rrushi nuk janë vetëm e shijshme, por edhe shumë të kënaqshme. Për shumë mijëra njerëz janë trajtuar rrush. Besohet se hardhia ishte centrali i parë, i cili ishte vzrascheno në shpatet e malit Ararat pas përmbytjes Madhe. Nga kohët e lashta, fryti i hardhisë të dashur dhe isha i vogël për njerëzit. Në shije të hollë dhe të cilësive ushqyese të shumë përfitime njohura të rrushi në trajtimin e semundjeve.
Rrushi cilësi mjekësore janë shkaktuar thelbin e saj kimike përbërjen. Shumica e saj është sheqerna të tretshme, glukozës dhe fruktoza janë të tretet lehtë nga trupi i njeriut. Gjithashtu të pranishëm në të rrushit gjithashtu raffynoza, xylose, saharoze dhe shumë substancë tjetër saharopodobnыe. Kjo do të thotë se në thelb rrush - burimi i energjisë i substancave që i japin ushqim nuk është vetëm qelizat nervore, por edhe në të gjithë trupin e njeriut.Pulpë dhe zhvishem rrushit përmbajnë një shumë të pektin, e cila është një përfitim shumë të madh për shëndetin e njeriut. Fakti që pectins kontribuojnë në çlirimin e trupit nga metalet e rënda, toksina dhe elementeve radioaktive. Kjo është e rëndësishme në trajtimin e sëmundjes rrezatimi njerëzor.

Lëng rrushi në një numër të madh të substancave të nevojshme njerëzore:
- vitaminë C,
- Vitamina B,
- carotene,
- vitamina P,
- Karbohidratet
- hekur,
- acid organik.

Falë kësaj, duke ngrënë rrush stabilizon metabolizmin, përmirëson kroveobrazovanye, aktivitet në rritje të pankreasit, është vendosur në frymëmarrje normale dhe presionin e gjakut. Ajo i ndihmon të trajtojë një shumëllojshmëri të sëmundjeve.


Lëng rrushi ka një efekt të fortë antibacterial. Konsumi i përditshëm i lëngut të rrushit do të përfitojnë në trajtimin e shumë sëmundjeve virale. Ne e dimë se vera përdorur me sukses si një trajtim për anemi, me nivelet e rritura të kolesterolit në gjak, si një hemostatic dhe qetësues. Përdorimi i rrushit në ushqim përmirëson tonin e muskujve, zbut mukusit dhe lehtëson largimin e saj nga trupi. Lëng rrushi është i dobishëm në përdhes, diatez urinës, angina, lodhje nervor.


Lëng rrushi normalizes ekuilibrin acid-alkaline në trup, përmirëson tretjen, parandalon formimin e gurit në veshka dhe fshikëz e tëmthit. Përfitime të mëdha të hahet rrush të sjellë fëmijë në gji, si ajo promovon prodhimin e qumeshtit. Megjithatë, ia vlen të përmendet se gratë pleqsh foshnjat kanë nevojë për të ngrënë rrush në sasi të vogla për të shmangur bloating fëmijën.

Për trajtimin e sëmundjeve të veshkave kronike, anemia dhe artriti kronik rekomandohet për t'u përdorur vera si me poshte:

Vlim për 5 minuta 1 litër verë me lajthi kernelit 12-15.
Merrni lëng për të, duke filluar me 05 gota në ditë. Doza ditore duhet të rritet në 05 gota. Sillni futje lëng në 4 gota në ditë. Pini lëng për 60-90 minuta para ushqimit kryesor. Kursi i trajtimit 1 muaj, 2 javë pushime, dhe pastaj të përsëritur kursin.
Kujdes Nëse pas pirë lëng duket stools të lirshme, ju duhet të marrë një pushim për 2-3 ditë, dhe pastaj të vazhdojë lëng trajtim pa rritur administrimin doza.

Në rast të mbindjeshmërisë së majit, kur lëng rrushi tolerohet shumë e dobët para një vakt, ju mund të merrni lëng pas një vakt 1-2 orë.
Për të parandaluar efektet e dëmshme të sheqernave dhe acideve në smalt dhëmb që përmban rrushin, e rekomanduar për shpëlarje gojën me ujë të ngrohtë pas ngrënies rrush dhe lëng rrushi.

Kundërindikimet për trajtimin e rrushit
Përdorimi i rrushit dhe verës trajtim është i kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga diabeti, dëmtimin e gojës mucous, sëmundje çamçakëz, trashje, çrregullime të rënda të sistemit të tretjes, sëmundje peptike.

Padëshirueshme për të përdorur vanitet rrushit, sëmundjet e dhëmbëve dhe gojës.
Ka rrush nevojë të ndara nga produktet e tjera. Në këtë rast, ju do të shmangur probleme me traktin gastrointestinal.

Dietë të rrushit
Në mungesë të contraindications për përdorimin e rrushit të ndryshme mund të përdoren për të përfituar dietën rrushit trupi. Kjo dietë nxit spastrimin thellë të trupit, kullimit e mëlçinë dhe veshkat. Dietë rezultat rrushit mund të shihet menjëherë. Përmirësuar çehre të reduktojnë ndjeshëm celulitit.

Ju duhet të hanë rrush për 3 ditë nga 1-15 kg në ditë. Vakt e fundit të 18-00. Pas 2 javë mëngjes duhet të përbëhet nga 300 g lëng rrushi ose 1 filxhan.

Rrushi përdoret jo vetëm në popull dhe mjekësi tradicionale. Beauticians përdorur gjerësisht pronat medicinale të rrushit në përdorim të mirë. Në sajë të hulumtimit të kohëve të fundit vetitë e kësaj bime në varietetet e errëta të eshtrave të rrushit u zbulua një antioxidant fuqishme që përmirëson sistemin e qarkullimit të gjakut dhe mund të rinovimin e trupit.

Në marrjen farë rrushi të naftës dhe ekstrakt, të cilat janë pjesë e aditivëve të ndryshme të ushqimit biologjikisht aktive dhe kozmetikës.
Për lëkurë të mbetet e zhdërvjellët, i butë, moisturized maska ​​rrushit përdorimi për fytyrë.

Maskë për lëkurë të thatë. Merrni 1 tbsp verë, 1 lugë salcë kosi, 1 lugë vaj ulliri, 1 vezë e verdhë veze. Tërësisht përzierje përbërësit dhe të aplikoni në fytyrë para pastruar. Mbani maskë për 15 minuta, dhe pastaj pije me çaj brewed dobët të ngrohtë.


Përdorimi i rrushit si një produkt ushqimor dhe kozmetike, jep rezultate të shkëlqyera në kujdesin e paraqitjes dhe shëndetin.