Përfitimet e krunde për shëndetin e njeriut


Krunde në fillim përdoret si ushqim për kafshët shtëpiake, por përdorin krunde në ushqim njerëzve gabim jo. Mjekët që nga kohët e lashta është i njohur pronat e dobishme e krunde për shëndetin e njeriut. Një tjetër Avicena famshme filloi të aplikojë shkurtimet si një mjet për të luftuar kapsllëk në pacientët dhe ishte i vetëdijshëm që ky produkt mund të përdoret për qëllime të tjera të dobishme.
Çfarë shkurtimet?
Çfarë është krunde? Disa e konsiderojnë ata të nga-produkt, ndërsa të tjerët i konsiderojnë ata prodhimi miell mbeturinave. Megjithatë, të gjithë përfitojnë krunde është embrion fara e grurit në predha. Se ato përmbajnë më shumë se 90% të të gjitha substancave minerale në përpunimin e grurit në miellit vetëm të zhduket. Prandaj miell për shëndetin e njeriut mbart asnjë vlerë, sepse ajo nuk përmban ato ushqyesve dhe, në fakt, ajo është një produkt i vdekur. Edhe pse disa prodhues të shtoni vitamina në të, por ajo është kalori të mjaftueshme dhe gjithashtu produkt krejtësisht bosh. Para përdorimit krunde nuk ishte aq në modë si tani. Paraardhësit tanë hëngrën bukë me miell të bardhë vetëm gjatë festave të mëdha dhe festivale, dhe aristokratike nga ana tjetër, i dha bukën përgatitur duke përdorur miellin e grurit.Cilat janë shkurtimet?
Kur ne flasim për krunde, ajo është kryesisht do të thotë grurin. Megjithatë, përfitimet për shëndetin e njeriut mund jo vetëm krunde gruri të vjetëruara, por me tërshërë, oriz, thekër dhe hrechkovyh. Këto shkurtime përmbajnë sasi të mëdha të fibra, dhe sipas mjekëve, shkurtimet e përditshme norma e '25 mbi nevojën për të ngrënë krunde ende mund të mendoj, sepse mishi dhe yndyra peshku nuk është atje, dhe hani fruta dhe paund perime të vështira për ne, sidomos në periudhën e zyyazykay.


Bran është 80% përbëhet nga celulozë, por përbërja e tyre është mjaft e larmishme. Ata janë shumë ushqyese dhe të larta në kalorive, rreth 165 kalori në 100 gram, kështu që ata janë të përshtatshme për të shuar urinë tuaj, por ata nuk janë të gjitha atribuohen shije. Bran janë të pasura me proteina, yndyrna bimore, karbohidrate, vitamina B dhe E, elemente, fosfor, kalcium, magnez, hekur, kalium, bakër t një mori e sende të tjera gjurmë.

Cilat janë përfitimet e krunde?
Çfarë përfitimi shkurtimet për njerëzit? Ne ishim të ballafaquar gjithnjë me problemet e tretjes, të cilat ndonjëherë mund të kthehet në një sëmundje kronike, e cila ndikon pamjen tonë, lëkurës shurdhër, fillimin e flokëve për të ndarë dhe të thyer thonjtë. Në këtë rast, për trajtimin e problemeve të njeriut, mjekët thjesht përshkruajnë barna të ndryshme, të cilat vetëm rrit kapsllëk pritjeje, dhe ata bëhen problem i njohur. Por kjo në asnjë mënyrë nuk lejohet. Përfitimet e krunde për shëndetin e njeriut është se ato vakuume nxjerrë nga trupi të gjitha të dëmshme substancave, toksinave, toksina, kolesterolit. Ata thjesht nuk kanë kohë zasvoyitysya trup, dhe përmirëson gjendjen e njeriut.


Duke filluar për të marrë krunde ushqim, nga ditët e para që ju do të vini re përmirësim: nuk bother kapsllëk, duke zgjeruar microflora të dobishme, të cilat ushqehen me fibra, aktivizon traktit digjestiv. Përmirësime mund të shihet në pamjen e një personi: zbutur lëkurës, e flokëve dhe thonjtë ardhur gjallë. Gjithashtu, përdorimi krunde stabilizimin e sheqerit në gjak në gjak, përshpejton metabolizmin, forcon sistemin imunitar. Bran duhet të merren në pacientët me diabet dhe njerëz të ulur në një dietë, sepse ënjtje në bark, ata topit urinë.


Kjo rekomanduar shkurtime?
Krunde është e rekomanduar për të përdorur në atherosclerosis, hipertension, fshikëz fshikëz e tëmthit ngathtësi, dyskinesia tëmth, ata ndihmojnë në luftën kundër sëmundjes për të lehtësuar e pacientit kusht dhe të shëndetshme krunde të nevojshme për të ruajtur shëndetin e mirë. Përfitimet krunde gruri është prezenca e substancave që ofrojnë trupin tonë me energji të nevojshme për funksionimin normal dhe shëndetin e fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë. Perdorimi krunde për njerëzit që vuajnë nga ulcera e stomakut, redukton dhimbjen, megjithëse herë krunde kundërindikuar, si dhe për trajtimin e sëmundjeve që përdoret si droga diuretik, ha krunde është veçanërisht e dobishme për burra me prostatitis semundjeve.


Contraindication
Në të gjithë ju duhet të dini normë është për të përfituar shkurtimet nuk janë kthyer në një dëm, ju nuk duhet të abuzojë ato. Tepruar përdorimi i tyre mund të çojë në bloating, dhimbje barku dhe shkeljet e bilancit mineral në trup. Është më mirë të fillojë të marrë 1 lugë gjelle Krunde pluhur, e cila është quajtur përafërt. Ka një larmi të shkurtimeve, si milled, nganjëherë i quajtur hollë. Këto shkurtime nuk kanë nevojë për të ngrënë më vete, ato janë shtuar më e mirë për çaj, lëng, kos, pasta, salads dhe enët tjera.


Metodat tradicionale të trajtimit krunde
Për trajtimin e shkurtimeve të përgatitura paraprakisht, derdhje ujë të valë kërkuar numrin e shkurtimeve dhe të lënë të qëndrojë 15 minuta. Uji është drenazhuar dhe të marrë shkurtime në mes të ngrënies ose të përdoren së bashku me produkte të tjera.
Krejtësisht të zëvendësojë trajtim krunde nuk mund, por ata mund të marrin për të shpejtuar procesin e shërimit.
Për të hequr qafe kapsllëk, trajtimi i dysbiosis dhe ngathtësi e tëmthit është e rekomanduar tri herë në ditë të marrë 1 tbsp ngjyhet krunde, duke shtuar ato në gjellë.

Për të luftuar trashje duhet të hani 2 lugë Shkurton 20 minuta përpara se të hahet.