Përfitimet e qershi për shëndetin e njeriut


Cherry Berry mund të quhet universale, pasi ajo shkon mirë me shumë fruta të tjera. Përveç kësaj, pemë shumë e bukur qershi lulëzim, dhe manaferrat e tyre janë të pakrahasueshme në shijen e tyre. Nuk është e vështirë një person i cili nuk ka si të jetë qershi pasur dhe të ndritshme.
Përveç pronave të shkëlqyer shije, këto manaferrat janë të ndryshme në të cilat ato mund të përdoren për t'u marrë me sëmundje të caktuara, dhe ata janë produkte shumë të efektshme kozmetike.
Përfitimet e qershi për shëndetin e njeriut u zbulua kohë më parë. Paraardhësit tanë si antiseptics shpesh përdoret gjethe qershie. Nga rruga, në sajë të kësaj të cilësisë qershi ndonjë tjetër mbahet pranë manaferrat dhe fruta për një kohë të gjatë nuk e prishur. Dhe kjo është arsyeja pse lë qershi përdorur për prodhimin e ruajtjes.Për qershi ruhet për një kohë të gjatë, ai grisi një kohë poslepoludennoe, dhe e bëri këtë vetëm në doreza pambuku. Kavanoza pastaj të thata dhe qelqi mbuluar gjethet qershi, vuri në krye të manave dhe fruta prishur lë përsëri perestylaly dhe për aq kohë sa banka nuk është e plotësuar tërësisht. Ajo ishte e nevojshme për të hequr akull ose në bodrum. Në këtë formë ai mbeti pothuajse zyyazykah ftohtë, me shijen e frutave nuk është e humbur.
Nuk është një tjetër mënyrë, po aq efektive e korrje - në kadushkah druri. Berries, qershi perestylaly lë mbuluar vaskë mbuluar dhe vënë në akull. Berries Fresh mund të ruhen në vaskë gjatë vitit.

Dhe tani ne mësojmë më shumë në lidhje me pronat e qershi janë të mira për shëndetin e njeriut. Së pari, kjo kokrra të kuqe unike përmban vitaminë C, sheqerna, acide organike. Dhe për shkak se ajo ndikon në shëndetin e njeriut mënyrë mjaft efektive. Në mënyrë të veçantë, qershi - është një tonik i madh, i cili, për më tepër, forcon sistemin tonë imunitar.

Përfitimet qershi përcaktohet nga fakti se ajo zotëron numrin e katërt më të madh të substancave tonik coumarins pas mjedër, rrush pa fara e kuqe dhe shegë. Dhe sigurisht, qershi përmban një numër të madh të acidit folik, hekur, vitamina B, të cilat janë masë e shkëlqyer parandaluese kundër hipertensionit, atherosclerosis, çrregullime të sistemit nervor, anemi.

Përfitimet qershi gra të rëndësishme dhe shtatzëna, si pjesë e manave acid folik ka efekte të dobishme për fetusin. Kjo është arsyeja pse nënat e ardhshme, "pozita interesante" të cilëve duhej të "qershi" kohë, shumë me fat, ata mund të hanë berries në sasi praktikisht të pakufizuar.
Në qershi të njeriut shëndetësor të dobishme pothuajse çdo gjë - nga manaferrat me degët. Po, lëng qershie është prona të ndryshme antiseptik, dhe me qumësht është një ilaç i mirë për artrit.
Frutat e qershi, duke përfshirë tharë përdoret edhe në astma dhe bronkit si një expectorant. Përveç kësaj, kjo kokrra të kuqe unike këshilluar për të marrë të sëmurë ulcerat e stomakut dhe duodenum.


Cirk në zonat ku pemët qershi rriten, gjithmonë në agjent hemostatik dorë. Për shembull, në qoftë se hunda filloi të rrjedh gjak, ju mund të shkëput disa gjethe prej druri qershi, bluaj gishtat, vë në vrimat e hundës. Dhe infeksionet e fshikëzës ose nephrolithiasis përdorin një zierje e lë qershi. Nëse kjo është që të gatuaj me qumësht, ajo do të kuruar verdhëz. Një zierje e gropa qershi rekomanduar për të përdorur në çrregullime të zorrëve.
Përfitimet qershi duket qëllime efektive dhe kozmetike. Në veçanti, probleme me flokë krejtësisht të zgjidhur maskë qershi. Ato ndihmojnë për të përballuar me flokët e tepërt yndyrë. Për të përgatitur këtë maskë, qershi duhet të fshij në një tas smalt, shtrydh lëng nga tul, pour atë në një enë qeramike, shtoni 2 tbsp niseshte patate, lëng i një limoni, përzierje tërësisht. Para se të lani, flokët duhet të ndahet në fillesat, zbatohen për maskë e lëkurës kokë asociuar me mbyllur plastike dhe një peshqir. Mbani maskë 40 minuta, pastaj lani flokët tuaj një shampo të butë dhe pije me ujë acidified.


Qershi mund të përdoret me sukses për t'u kujdesur për lëkurën me vaj dhe normale. Ju mund të përdorni maskë e mëposhtme: a qershi pak duhet të grimcuar, të përzier me 1 tbsp niseshte. Aplikoni maskë në fytyrën tuaj dhe të lënë për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ftohtë. Kjo do të thotë edhe poret, e freskon lëkurën, shtresohem qelizat e lëkurës vdekur.