Përfitimet e bollgur për mëngjes


Bollgur është e njohur në shumë vende, të tilla si në një pjatë tradicionale skocez. Në rajonin tonë, ne gjithashtu e dimë se kjo është gjellë e dobishme. Ky mëngjes do të japin trupit energjinë e nevojshme. Gjithashtu, ata që kanë sëmundje apo çrregullim të sistemit të tretjes gjithashtu të dobishme për të ngrënë bollgur. Përfitimet e bollgur për mëngjes të vërtetë të madhe, le të gjetur se çfarë janë avantazhet e tij.
Një bollgur plus i madh që është lehtësisht të tretshëm, kjo nuk do të mbingarkoj trupin. Gjithashtu, ajo është mjaft kalori. Në drithëra përmban një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve. Me vitamina - "A", "B1", "B2", "B6", "PP", "E", "K". Me minerale - kalium, hekur, fosfor, kalcium, jod, magnez, etj Përveç kësaj, ajo përmban biotin dhe amino acidet esenciale për shëndetin. Në bollgur pranishëm fibra, e cila është një avantazh i madh.Me rritjen e aciditetit të stomakut e dobishme për të përdorur sa më shpesh si bollgur. Nëse ka sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal, gjithashtu duhet të mendojnë për faktin se prania e saj në dietë ishte i rregullt. Ai gjithashtu do të përfitojnë njerëzit me sëmundje kardiovaskulare. Amino Acidet dhe vitamina janë drithërat forcimin e enëve të gjakut dhe për të nxitur sekretim të kolesterolit.

Bollgur ka një efekt pozitiv në gjendjen e sistemit nervor. Gjithashtu e dobishme hani ato me mëlçi të sëmurë dhe të gjëndrës tiroide. Biotin, e cila është në bollgur, mund edhe të hequr lodhje të muskujve. Para se të trajnimit ose para se të punës, kjo qull mirë mëngjes, sepse ajo do të japë energjinë e nevojshme për të përballuar me ngarkesa fizike dhe rozuyazykamy. Shumica e atyre që nuk më pëlqen bollgur, por jo domosdoshmërisht hani veten. Ju mund të shtoni zgjedhjen tuaj - fruta, banane, një copë gjalpë, mjaltë, kikirikë apo arra të tjera. Vetëm eksperimentojnë me gatim, e shijshme do të shtojë vanilje. Ju shikoni se sa ju mund të shtoni në një bollgur thjeshtë. Ende nuk është e nevojshme për të shtuar të gjitha përnjëherë.


Mund të jetë e dëmshme bollgur? Nëse ju doni të përfitojnë nga kjo rrëmujë, ajo nuk vlim qumësht dhe mos shtoni sheqer. Këto produkte janë shumë të dëmshme për trupin, dhe këta përbërës mund të fshihet të gjitha të mirat e bollgur. Gjithashtu, në qoftë se vetëm zaparyuyutsya bollgur, atëherë ata do të jenë të dobishme, kjo rrëmujë ka kaluar tashmë të përpunimit termik. Përveç kësaj, indeksi glycemic në një rrëmujë të tillë do të jetë shumë më e lartë se ajo që ju doni të gatuaj. Ignore rrëmujë, të cilat nuk kanë aromatizues natyrore aditivëve të ndryshme, ajo mund të shijojë më mirë dhe do të jetë, por jo saktësisht të dobishme. Shumë do të përfitojnë kënaqur, por në qoftë se ju të gjeni të vështirë për të marrë atë, blej bollgur që ju dëshironi për të valoj disa minuta.


Ne duhet të kujtojmë se besohet se përdorimi i shpeshtë i bollgur lan kalcium nga trupi. Si informacion të besueshëm është i njohur, është më mirë të jetë e sigurt për të ngrënë atë disa herë në javë. Bollgur gjithashtu do të dëmtojë ata me intolerancë gluten - sëmundje celiac. Pra, para se të japë fëmijët e saj duhet të dini saktësisht nëse ata kanë sëmundje. Dhe, në përgjithësi, ky produkt është shumë i dobishëm, hani shëndetin.