Përfitimi i metodave alternative të trajtimit


Trajtimet alternative janë duke u bërë gjithnjë e më popullore në mesin e njerëzve që duan të jenë të shëndetshme. Shumë njerëz përdorin dy medikamente, të tilla si bimeve medicinale. Shumica e pacientëve ende të përpiqet për të fshehur këtë fakt nga mjeku juaj. Kjo nuk është shumë e mirë, për shkak se mjeku duhet ta dini se pacienti përdor atë. Përfitimet e metodave alternative terapi të vërtetë, por nëse dëmi nga këto trajtime? Le ta dinë.
Trajtim bimor. Kjo metodë është trajtim më të zakonshme. Disa barëra janë studiuar edhe nga shkencëtarët, disa jo, kështu që unë nuk mund të jetë 100% i sigurt se trajtimi bimor është i sigurt dhe efektive. Studimet e kaluara kanë treguar se bimeve do të ndihmojë në disa sëmundje. Njerëzit zgjedhin këtë metodë të trajtimit, sepse ata e konsiderojnë atë më pak të rrezikshme se sa trajtimi me drogat sintetike. Dhe kjo është e vërtetë, por nuk duhet të harrojmë se disa bimeve mund të kenë efekte anësore, sidomos nëse merret së bashku me ilaçe të tjera.


Është e rëndësishme të dini se kombinimi i njëkohshëm i bimëve dhe barnave farmaceutike mund të kenë efekte negative shëndetësore. Për shembull, herbs mund të zvogëlojë peshën dhe për të hequr ënjtje, por në të njëjtën kohë mund të rrisë normën e zemrës dhe për të rritur presionin e gjakut. Bimëve të tjera mund të rrisë gjakderdhje. Nëse këto barëra të shfrytëzojë mosdijen me ilaçe që ulin koagulimit të gjakut, ndërsa efektet negative nuk mund të shmanget. Prandaj, njerëzit me diabet dhe hipertension duhet të jenë shumë të kujdesshëm me përdorimin e bimëve.


Masazh. Kjo metodë e terapisë është përdorur me sukses nga kohërat e lashta. Në Indi dhe Kinë masazhet dhënë rëndësi të veçantë. Masazh ndihmon për eliminimin e toksinave nga indet e trupit, përmirëson qarkullimin dhe heq tensionin në muskuj. Treguar masazh për të trajtuar trurit dhe dhimbje kurrizore, dispepsi. Shumë njerëz pas një kurs të masazh të vini re një përmirësim të dukshëm në shëndet. Kjo është një mënyrë e mirë për lehtësimin e stresit. Megjithatë, masazh mund të sjellë përfitime, por nëse ju merrni një profesionist.

Homeopati. Kjo metodë e trajtimit përdorur 18 kurrë. Baza e barnave homeopatik është përsëritur hollim të substancës aktive. Në disa raste, kjo substancë është e holluar aq shumë sa që një gjurmë e tij mbetet. Për shkak se këto barna janë konsideruar praktikisht të padëmshme. Por ndryshe nga placebo droga homeopatik ketë efekt terapeutik në diarre fëmijërisë, alergjitë dhe astma. Kjo metodë e përfitimit të trajtimit në trajtimin e sëmundjeve kronike që nuk janë kërcënuese për jetën. Por në qoftë se ju doni që menjëherë të kuruar çdo sëmundje, ajo është e mirë për të zgjedhur metodën tradicionale të trajtimit.


Shtojcave dietike. Vitaminat dhe mineralet janë provuar efektive në trajtimin dhe parandalimin e një numri të sëmundjeve. Është e rëndësishme të kujtoni doza. Doza shumë të mëdha të këtyre shtojcave mund të shkaktojë efekte anësore ndonjëherë edhe shumë serioze. Por në qoftë se ju ndiqni doza e rekomanduar, ndërsa trajtimi me këto shtesa do të jetë e sigurt dhe efektive.

Terapia Manual. Kjo terapi është e bazuar në ekspozimin manual. Ndër metodat e njohura është chiropractic. Ideja Chiropractic që mund të përmirësojë trupit duke ndikuar në sistemin musculoskeletal shpinë. Prandaj, qëllimi kryesor i chiropractor për të eliminuar problemet e shëndetit përmes ndikimit mbi muskujt e mbrapa dhe veçanërisht në shpinë vetë.

Mjekësisë tradicionale rrallë në gjendje për të eleminuar dhimbjet në shpinë mesit, por pas duke vizituar një chiropractor për shumë njerëz dhe të vërtetë të shkojnë më mirë. Kërkoni ndihmë vetëm nevojë për një chiropractor kualifikuar. Është e rëndësishme të kujtoni se veprimet e gabuara chiropractor në shpinë qafës së mitrës mund të çojë në goditje dhe madje edhe paralizë. Prandaj, para se të kërkoni ndihmë, ju duhet për të diagnostikuar dhe për të gjetur nëse ai është i sigurt për ju trajtim.


Akupunkturë. Ky sistem i trajtimit të njohur në mbarë botën. Metoda përfshin ukalыvanye hala speciale zona të caktuara të trupit për të arritur një efekt terapeutik. Shumë studime tregojnë se akupunktura me të vërtetë të dobishme për shëndetin, sepse substancat neurochemical vyvilnyayuchys, lehtësimin inflamacion.
Kjo metodë e terapisë alternative është më efektive se sa ilaçe. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka konfirmuar se akupunktura mënyrë efektive trajton mbi njëqind sëmundjeve të ndryshme, duke përfshirë dhimbje menstruale, muskujve dhe dhimbje postoperative.

Trajtimi i akupunkturë ka praktikisht nuk ka efekte anësore. Shiko për më sterilizimin e hala. Gjithashtu acupuncturist duhet të jetë në gjendje për të bërë diagnozë të saktë, sepse pa Acupuncture saktë diagnozën e humb të gjithë kuptimin.

Ne kemi konsideruar vetëm disa metoda të njohura të terapisë alternative. Gjithkush ka vetë të vendosë se cili trajtim për të zgjedhur. Por është e rëndësishme të kujtojmë se kalimi i trajtimit mjeku juaj duhet t'ju them sinqerisht se përveç recetat e saj ju jeni duke marrë. Në rast të përkeqësimit të mjekut duhet të dinë se si për të ndihmuar pacientin.

Ndoshta në disa vjet disa metoda të bëhet i famshëm në botë në sajë të efektit të saj terapeutik, por metodat e tjera dhe mos harroni, të mësuar në lidhje me efektet negative në shëndetin e njeriut.