Përfitimet e vitaminës D për shëndetin e njeriut


Sunbathing nën rrezet e ngrohta të diellit - ajo mund të jetë nicer! Por dy herë e këndshme për të dini se sunbathing, ne kemi ndihmuar trupin tuaj të prodhojë vitaminë D. Në sajë të tij për një kohë të gjatë mund të jetë i bukur, i gëzueshëm. Çfarë tjetër është përfitimi i vitaminës D për shëndetin e njeriut? Lexo më shumë në këtë artikull.
Vitamina D - është term konvencionale që përfshin disa substanca biologjikisht aktive, ose më mirë, ferolov. Ata janë të përfshirë në shumë procese vitale në trup. Pa calciferol, ergocalciferol, cholecalciferol ose vitaminë D2 apo vitaminë D3 nuk mund të bëjë çelësin për metabolizmin e shëndetin e njeriut, asimilimi i elementeve gjurmë kemi nevojë për kalcium dhe fosfor. Se ky është përfitimi kryesor i vitaminës D. çfarëdo sasinë e fosforit dhe kalciumit kemi marrë asnjë vitaminë D trupi nuk mund të thithin. Kështu, rezultatet vitaminë D mangësi në mungesë të këtyre micronutrients.Kalciumi - mineral më të zakonshme gjurmë në trup, e rëndësishme për shëndetin e njeriut. Ai merr pjesë në mineralizimit të dhëmbëve dhe kockave, sistemin nervor, është ndërmjetësi midis synapses e fibrave nervore dhe ndihmon impulset nervore në vend të kalojë në mes të qelizave nervore, përgjigjet punën e muskujve. Kjo e bën të qartë faktin se përfitimet e vitaminës D, e cila ndihmon kalciumi absorbohet, është e paçmueshme.
Shkencëtarët kanë kryer disa studime dhe gjeti se vitamina D, duke siguruar një efekt të fuqishëm madhe ngadalëson rritjen e qelizave të kancerit. Kjo është arsyeja pse antykantserohennoy terapi është duke u përdorur në mënyrë aktive calciferol. Por ky përfitim i vitaminës D nuk është i rraskapitur. Provuar se ajo ndihmon të luftuar sëmundjen e diskutueshme dhe e komplikuar lëkurës, psoriasis. Kur droga administruara përmbajnë një formë të vitaminës, dhe efektin e njëkohshëm të ultravjollcë diellore simptomeve psoriatic rrezatimi reduktuar, flaking hequr dhe kruarje, skuqje të lëkurës.


Dobishme për vetitë shëndetësore të vitaminës D janë veçanërisht të rëndësishme gjatë rritjes aktive, formimin e kockave. Për këtë arsye calciferol caktuar për fëmijët që nga lindja. Kur mungesa e tij e trupit zhvillohet në rakit fëmijërisë, deformimi skeletik ndodh. Simptomet e vitaminës D mangësi në fëmijëri është një djersitje të fortë, përgjumje, rrit reagimet emocionale, të tilla si duke qarë, ndruajtje, tekave të pabazuara.
Në rritur vitaminë D mangësi mund të shkaktojë osteomalacia, kjo është një shkelje e mineralizimit të kockave, letargji muskujve, dobësi. Mungesa e calciferol në trup duke çuar në rritjen e rrezikut të osteoarthritis, osteoporozën, brishtësisë kockave, thyerje të shpeshta, madje edhe dëmtime të lehta për shkak të frakturave komplekse dhe të gjata.

Përfitimet e vitaminës D qëndron në faktin se në kombinim me vitamina të tjera, ajo ndihmon të rritur imunitetin e njeriut, është parandalimi i ftohjet. Veç kësaj, vitamina D e domosdoshme në trajtimin e konjuktivit.

Për pronat e dobishme e vitaminës D janë treguar të plotë e rekomanduar ditore të marrë të paktën 400 IU calciferol. Si burime të saj vepron shojzë e Atlantikut Verior dhe cod mëlçisë, harengë vaj, fileto skumbri. Merrni vitaminë D mund të jetë gjithashtu vezë, qumësht dhe produktet e qumështit, majdanoz, viçi.

Veç kësaj, vitaminë D është prodhuar në trupin e njeriut. Aktualisht эrhosteryn lëkurë, i cili është nën ndikimin e ultravjollcë diellor format rrezatimit ergocalciferol. Kjo është arsyeja pse sunbathing shumë e dobishme. Marrë ato më të mirë në mëngjes ose në mbrëmje, kur gjatësi vale të dritës ultravjollcë është optimale, nuk shkakton djegien nga dielli.
Vini re se pronat e vitaminës D mund të dëmtojë trupin e njeriut. Kjo ndodh kur shqetësuar dozen e pritjes së substancës. Sasive të tepërta të vitaminës D shkakton depozitat kalcium në organet e brendshme, të tilla si veshkat, zemrën, mëlçinë, në muret e enëve të gjakut, duke çuar në zhvillimin e arteriosklerozës, çrregullimit të sistemit të tretjes.