Përfitimet e vitaminës N ose lipoic acid


Vitamina N - njihet drogës që mund të gjenden në raftet e barnatoreve sipas emrave BERLITHION, lypamyd ose acid thioctic. Përfitimet e vitaminës N ose lipoic acid është kryesisht në funksionet e saj antioxidant ose pjesëmarrje aktive në proceset metabolike në trup.
Lipoic acid përmban çdo qelizë të trupit të njeriut nuk mund të ekzistojë pa qenieve të gjalla. Më shumë në lidhje me pronat e dobishme e vitaminës N ne e përshkruajmë në këtë artikull.
Është e njohur se pa vitamina të mjaftueshme për të mbajtur një trup të shëndetshëm është praktikisht e pamundur. Megjithatë, shumica e njerëzve i kushtoj vëmendje për të marrë vitamina të tilla si tocopherol, carotene, vitamina B Kështu ka substanca e quajtur vitaminë shkencëtarët. Ato janë jetike për çdo qelizë të gjallë. Ajo ishte një numër i substancave të tilla përfshijnë lipoic acid. Përfitimet e vitaminës N ishte e hapur vetëm në 60 vitet e qepallave të njëzetë.


Acid Lipoic - një yndyrë tretshme substance insulin, nje komponent i detyrueshëm i qelizave të gjalla. Përfitimi kryesor i vitaminës N - pronat e saj të theksuara antioxidant. Ajo i ndihmon të mbajtur trupin njerëzor antioksidantë të tjera, të tilla si vitaminë E, acid Askorbik, dhe një anëtar i proteinave, lipidet dhe karbohidrate metabolizmin.

Prania e acidit qelizat lipoic ndihmon për të normalizuar shkëmbimin e energjisë, për të absorbuar glukozë, për të siguruar ushqim të mjaftueshëm çdo qelizë. Pronat e dobishme e lipoic acid i rëndësishëm për njerëzit me diabet, sepse me këtë substancë mund të zvogëlojë dozen e insulinës.

Vitaminë veprim N si nga reagimet oksidimi në trup është për të neutralizuar radikalet e lira që shkatërrojnë qelizat dhe shkaktojnë plakjen e tyre. Përveç kësaj, përfitimet e vitaminës N - aftësinë e tij për të hequr metalet e rënda, për të mbështetur funksionit të mëlçisë në hepatit ose kesh, pozitivisht të ndikojnë në sistemin nervor dhe imunitar.
Në kombinim me flavonoids dhe substancave të tjera aktive lipoic acid është një mjet efektiv për rivendosjen e strukturës së nervore dhe indet e trurit, të përmirësuar kujtesën dhe përqendrim.


Shkencëtarët kanë treguar se për shkak të lipoic acid prekur funksion vizual mund të restaurohen. Kjo substancë është përdorur për të ruajtur funksionimin normal të gjëndrës tiroide, parandalimin e disa sëmundjeve, për të lehtësuar efektet e lodhjes kronike, rritjen e efikasitetit dhe aktivitetin.
Zyrtari lipoic acid mjekësi dhe përdoret si një mjet i fuqishëm në alkoolizmit. Alkoolit prekje çon në trazirat në metabolizmin, sistemin nervor, shkatërrimin e qelizave të trurit. Me këto ndryshime vitaminë N mund të minimizohet për të normalizuar gjendjen.

Së fundi, vitaminë N ka choleretic, antispasmodic, pronat radioprotective. Për shkak se ajo mund të ulë nivelin e kolesterolit në gjak dhe për të rritur peshën e trupit, e cila është e rëndësishme për shembull për atletët.

Burimet e vitaminës N
Që lipoic acid është një pjesë thelbësore e çdo qelizë në natyrë, kjo ndodh shpesh në numër të madh. Për të kënaqur nevojën e trupit për vitaminë N, njeri të mjaftueshme për të ndjekur parimet e të ushqyerit e duhur. Është mirë të dihet se burimet kryesore të lipoic acid - mëlçi viçi, veshkave, zemrës, shumë e produkteve të qumështit të tilla si nafta gjalpë, krem, djathë, kos, djathë, dhe vezë, maja, kërpudha dhe oriz.


Dozimit e lipoic acid
Numri mesatar i lipoic acid kërkohet Adult 05-30 mg. Nevoja për këtë çështje rritur ndjeshëm në të ardhmen dhe lactating nënat, ata janë të inkurajuar të marrin deri në 75 mg. Atletët duhet gjithashtu të lartë-dozë vitaminë N - 250 mg.