Përfitimet e vitaminës F per trupin e njeriut


Emri vitaminë F marrë nga anglisht «yndyrë», që do të thotë "yndyrë". Arsyeja është se vitamina F u numëruan acide yndyrore të pangopura (linoleik, linolenic, arachidonic. Pa këto substanca qelizat e trupit nuk mund të funksionojë normalisht. Pra, çfarë përfitimet e vitaminës F njeri konkret? Mëso më shumë në lidhje me pronat e acideve yndyrore të pangopura të themi në ky artikull.
Duke vitaminës F përfshijnë acide të pangopura yndyrore, të cilat kanë një gamë të gjerë të pronave të dobishme. Nëse termi "vitaminë F» pak të njohur, termi "omega-3 dhe omega-6", është dëgjuar kudo. Dhe kjo është këto emra dhe substancë të frustruar, të quajtur "vitaminë F». Ata kanë vitaminë dhe hormon veprim.


Përfitimet e vitaminës F është e paçmueshme, pa se nuk mund të funksionojë normalisht apo një qelizë e trupit të njeriut.

Siç kemi theksuar, substancat komplekse inkorporuar emrin "vitaminë F» ngjashme yndyrore polyunsaturated acid arachidonic, linoleik dhe linolenic, dokosahekzaenoik, eicosapentaenoic. Ndonjëherë literatura mjekësore, termi "acide yndyrore esenciale". Ajo reflekton plotësisht gjendjen e vërtetë të punëve - qelizat e trupit të njeriut zakonisht mund të ekzistojë vetëm rrjedhën uyazyka vazhdueshme të këtyre acideve.

Përfitimi kryesor i vitaminës F është pjesëmarrja e saj aktive në metabolizmin lipidet dhe në metabolizmin e kolesterolit. Struktura e molekulave membranën qelizore janë acide yndyrore të pangopura të cilat mbrojnë qelizat nga dëmtimi, shkatërrimi dhe rilindjes në qelizat e tumorit.
Përveç kësaj, vitamina F është palë në një proces të tillë, sinteza e prostaglandins, në meshkuj ajo ndikon në prodhimin e spermës dhe gjithashtu ka veti anti-inflamator dhe anti-alergjike.

Vitamina F ndihmon në krijimin e sistemit imunitar, të rritur funksionet mbrojtëse të trupit të njeriut për të shëruar dëmtimin e lëkurës. Është pjesë e acidit linoleik të agjentëve lidhjes parandaluar trombocitet është e dobishme për qarkullimin e gjakut dhe është mirëmbajtja mirë parandalues ​​të sëmundjeve të sistemit kardiovaskular. Përveç kësaj, përfitimet e vitaminës F shprehur pronat e tij protyvoaterosklerotycheskymy. Kjo vitaminë ndihmon në heqjen grup pllakë e kolesterolit, dhe kështu të zgjeruar jetën e njeriut.


Vitamina F dhe të dobishme për njerëzit të cilët janë të trashë. Acidet omega-3 dhe omega-6 janë përgjegjës për normalizimin e metabolizmit lipidet, duke ju lejuar për të stabilizuar dhe rënie në peshë. Ndërveprimi i acideve yndyrore të pangopura me vitaminë D ka një ndikim pozitiv në sistemin musculoskeletal. Përveç këtyre substancave të përfshira në depozitimin e kalciumit dhe fosforit në indeve të eshtrave, dhe për këtë arsye është parandalimi i reumatizma dhe osteoarthritis.
Vitamina F ka veti kozmetike. Ajo është pjesë e një numri të madh të fondeve të destinuara për kujdesin e flokëve dhe lëkurës. Acidet yndyrore të bërë flokët më të fortë, rrënjët ushqyes. Përveç kësaj, vitamina F ka veti anti-plakje, janë përdorur në prodhimin e krem ​​të lëkurës.


Burimet e vitaminës F
Burimet kryesore të acideve yndyrore të pangopura për trupin e njeriut - kjo vajra bimore (ulliri, flaxseed, luledielli, sojë, lajthi, misri, etj) dhe yndyrna shtazore të tilla si vaj peshku dhe sallo. Përveç kësaj, vitamina F përmban peshku në det, avocados, arra, bajame, kikirikë, bollgur, sprouted grurë.

Mungesa e vitaminës F në trup
Që Acidet yndyrore të pangopura janë thelbësore për trupin e njeriut, mungesa e tyre manifestohet shumë simptoma të ndryshme: reaksione të lëkurës, të tilla si ekzema, inflamacion, skuqjen, puçrra fytyre dhe lëkurë të thatë, dhe çrregullime të mëlçisë, sistemin kardiovaskular. Veç kësaj, kur mangësi pangopur acid yndyror rrit rrezikun e hipertensionit dhe arteriosklerozës. Fëmijët mangët në vitaminë F manifestohen simptomat e mangësi vitamina, domethënë, thatësi, zbehje dhe lëkurë lëkurë, rritja e dobët, shtim në peshë të dobët.


Vitaminë tepërt F
Acidet yndyrore të tepërta aq e rrezikshme sa deficiti i tyre. Nëse omega-3 dhe omega-6 në trup janë sasi shumë të mëdha, një person mund të duket urth, skuqje alergjik të lëkurës, dhimbje në stomak. Dhe nga mbidozë serioze dhe zgjatur diagnostikuar hedh lëng të rënda të gjakut dhe gjakderdhje.