Përfitimet e vitaminës U për shëndetin e njeriut


Vitamina U, ose S-metylmetyonyn figurativisht mund të quhet "kardinal gri" e trupit të njeriut. Prania e tij apo, anasjelltas, mungesa, ne pothuajse nuk njoftim. Ndërsa përfitimet e vitaminës U për shëndetin e njeriut është shumë i rëndësishëm. Ajo i ndihmon të rregullojë aciditetin e stomakut, kontrollin e kolesterolit, është i përfshirë në mënyrë aktive në proceset metabolike.
Më shumë në lidhje me pronat e dobishme e vitaminës U misterioze përshkruajnë në këtë artikull.
Vitamina U - është një vitaminë si substancë që formon shumë të rëndësishme për trupin e njeriut methionine amino acid. Emri kimik i vitaminës U - S-metylmetyonyn ose metylmetyonynsulfonyya. Përfitimet e shkencëtarëve vitaminë U ende në dyshim, pasi deficiti i saj i lejuar për të mbushur substancave të tjera.


Pronat e dobishme e megjithatë S-metylmetyonyna thelbësore për shëndetin e njeriut. Kjo vitaminë si substancë është në gjendje për të kryer funksione të ndryshme. Për shembull, ajo eliminon kimikatet e rrezikshme që të merrni në trupin tonë. Vitamina U është në gjendje të njohin "të huajt" dhe të ndihmon të shpëtoj prej tyre.

Tjetër cilësia e vlefshme S-metionin - pjesëmarrja në sintezën e vitaminave të caktuara në trupin e njeriut. Përfitimet pamohueshme e vitaminës U është aftësia e tij për të shëruar plagët e ndryshme mukozës (erozionit dhe ulcerat). Kjo është arsyeja pse S-metionin përdorur në mënyrë aktive për të trajtuar sëmundjet e sistemit të tretjes. Për më tepër, ai ka theksuar pronave anti-alergjike, si të aftë për të neutralizues histamine.

Përfitimet e vitaminës U për shëndetin ndihmon tretjen e ushqimit nuk është i kufizuar për mbrojtjen e mukozës. Kjo vitaminë si substancë ndihmon normalizimin e nivelit të aciditetit që është një rritje më të ulët aciditetit dhe anasjelltas. Kjo është e dobishme për procesin e tretjes, përmirëson mur stomak, vuan nga një tepricë të acidit.

Vitamina U është gjithashtu një antidepressant shkëlqyer. Ndonjëherë një person me shkaqe të pashpjegueshme reduktuar humor. Në raste të tilla, farmaceutike konvencionale nuk punojnë, por duke përdorur S-metylmetyonyna mund të normalizuar gjendjen. Kjo është kryesisht për shkak të aftësisë së saj për të rregulluar metabolizmin e kolesterolit, i cili direkt kontrollon disponimin tonë.

Një tjetër tipar i rëndësishëm i vitaminës shëndetin e njeriut U - toksina neutralizues të hyjë në trup. Shkencëtarët kanë treguar se njerëzit që pijnë duhan dhe abuzimi i alkoolit ka një mungesë të konsiderueshme të vitaminës U. Në sfondin e reduktimin e numrit të saj është shkatërrimi i mukozës së sistemit të tretjes, zhvillimin e gërryerjet dhe ulcerat.

Burimet e vitaminës U
Në natyrë, S-metylmetyonyn mjaft të zakonshme. Atë në sasi të mjaftueshme të përfshijë shumë herbs dhe perime të tilla si asparagus, majdanoz, qepë, spinaq, lakër, karrota, panxhar, domate, turnips, patate të papërpunuara, banane. Më të pasurit S-metylmetyonynom ose perime të freskëta janë gatuar e jo më shumë se 15 minuta. Në perimet, të cilat janë përgatitur për 30-40 minuta vitaminë U është ulur ndjeshëm. Produktet shtazore të përfshijë edhe të shëndetshme njerëzore S-metylmetyonyn, por në sasi të vogla. Kjo substancë mund të merret me të bardhë veze të papërpunuara ose nekypyachenыm qumështit.


Mungesa e vitaminës U
Për të diagnostikuar një mungesë të vitaminës U në trup - një detyrë e vështirë. E vetmja simptomë serioze e këtij deficiti - është rritur aciditetin e lëngje ndihmon tretjen e ushqimit, të cilat eventualisht mund të shkaktojnë formimin e gërryerjet dhe ulcerat e mukozës së stomakut dhe duodenum.

Dozimi Vitamina U
Set dozën e S-metylmetyonyna që çdo ditë duhet një i rritur është e vështirë, pasi ajo hyn në trup, kryesisht me perime. Vitaminë mesatare ditore U, njeriu është e nevojshme - 100-300 mg. Njerëzit me aciditetit dëmtuar të lëng stomakut është e rekomanduar për të rritur këtë dozë. Merrni vitaminë U dhe këshillojë atletëve si gjatë ushtrimit dozë për ta është 150-250 mg, dhe periudha konkurruese, ky numër arrin në 450 mikrogramë.