Përfitimet e vitaminës A në shëndetin e njeriut


Ne të gjithë e dimë se në pranverë, kur ne duam të duken të mira, shpesh fillon të zhvishem off lëkurë, në qoshet e çara e tij gojë, thonjtë e thyer, depresioni ligët, një ndjenjë e boshllëkut. E gjithë kjo, duke përfshirë edhe humor të keq, është rezultat i beriberi banale pranverës.
"Vitamina alfabeti" - A, B, C, D, E, dhe kështu me radhë është i njohur për të gjithë. Megjithatë, shumë njerëz gabimisht besojnë se vetëm vitamina të përfshira në fruta dhe perime. Disa prej tyre ne kemi marrë nga të hahet produktet shtazore. Përveç kësaj, ekziston një besim vitamina të nevojshme vetëm për njerëzit që hanë inferior. Kjo nuk është kështu. Sipas Institutit të ushqyerit, shumica e popullsisë së rritur të vendit tonë humbet vitamina A, B, C dhe E. Dhe të gjithë ata janë të domosdoshme për shëndetin e njeriut.Ne mësojmë më shumë për të parë nga vitamina B, vitaminë A. Vitamina A përfitimet për shëndetin e njeriut është kryesisht në mbajtjen e funksionimin normal të parë. Kjo vitaminë ne përdorim është "e gatshme", me ushqim me origjinë shtazore: mëlçinë, veshkat, qumësht, vajra gjalpë, krem, salcë kosi, djathi, vezët. Si për të pëzgjedhur nga shumë karrota, atëherë ajo gjithashtu përmban një shumë të vitaminës A, por ajo është e zhytur në trup në formën e provitamin carotene, dhe pastaj të kthehet në vitaminë A. Në karrota përmbajnë më shumë sasinë e spinaq carotene, majdanoz, selino, lëpjetë, kajsi, domate, speca të kuq, detit buckthorn.

Ndryshe nga vitamina të tjera, vitamina A është në gjendje të grumbullohen në trup. Por nuk do të jetë i gabuar në faktin se kësaj vitamine në tepricë tonë. Fakti që edhe ushqehen në mënyrë adekuate njerëzit humbet rreth 20-30% të elementeve të nevojshme gjurmë dhe vitamina. Dhe veçanërisht akute ky problem është për VEGJETARIANËT. Dhe pavarësisht nga të gjitha avantazhet e një dietë vegjetarian, Vitamina A mangësi plotësoni vetëm fruta dhe perime të jetë e mundur.

Mungesa e vitaminës A mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin e njeriut, shkaktojnë dështime serioze. Dhe mbi të gjitha, ajo mund të ndikojë në vizion. Shumë mbani mend nga mësimet e shkollës në përshkrimin e anatomisë njerëzore e sëmundjes, e cila është quajtur gjerësisht "verbëri natën". Kjo pamundësi për të parë objektet përreth në errësirë.

Përveç kësaj, përfitimet e vitaminës A të qartë dhe për të mbështetur sistemin imunitar të njeriut. Me mungesën e mbrojtjes imunitar fillon të ulet, zvogëluar rezistencën ndaj sëmundjeve infektive në fëmijët mund ngadalësim. Me vitaminë A, ne kemi marrë mbrojtje nga gripi, ftohjet dhe infeksionet e sipërme të traktit respirator, traktit urinar, traktit digjestiv.

Nivele adekuate të vitaminës A në gjakun e një fëmije është faktori më i rëndësishëm që do të jetë shumë më e lehtë për të kryer sëmundjet infektive si dhenve, fruthi. Ndërsa Vitamina A mangësi rrit rrezikun e infeksioneve virale. Themeluar përfitimet e vitaminës A, madje edhe për njerëzit me SIDA, ajo mund të zgjasin jetën.

Vitamina A mangësi në disa raste mund të shihet me sy të lirë: lëkura bëhet e thatë, në të ka pimples apo skuqjet, flokët bëhet i brishtë. Përveç kësaj, një person mund të vuajnë nga dhimbje koke, ajo mund të jetë e humbur oreksin.
Interesante, vitamina A është e nevojshme për gratë shtatzëna, si të përfshirë në prodhimin e progesterone hormon, i cili mbështet proceset që lidhen me riprodhimin. Por Vitamina A mangësi, fazat e saj të avancuara, mund të shkaktojë shterpësi. Përveç kësaj, përfitimet e vitaminës A është nevoja e tij për rritjen e qelizave të reja dhe formimin e dhëmbëve dhe kockave.


Por kohët e fundit shkencëtarët kanë pohuar se vitamina A ndihmon në ruajtjen e niveleve të qëndrueshme të sheqerit në gjak, në sajë të atij shfrytëzimi trupi insulinës në mënyrë më efikase. Ky zbulim do të ndihmojë mjekët të luftuar sëmundje të tilla si hipertension, diabet, trashje, hypoglycemia.
Ndryshe nga shumë vitamina të tjera, vitamina A rezistent ndaj temperaturës, por është e ndjeshme ndaj oksigjenit dhe të lehta, dhe të ruajë atë si ushqime që përmbajnë të tilla si gjalpë, salcë kosi, krem ​​të mirë në një formë të mbyllur. Oksidimit ata humbasin vlerën ushqyese. Përveç kësaj, vitamina A produkte të reduktohet në kontakt me vegla të bakrit ose hekur.

Tani të gjithë e dinë se shëndetin e njeriut në pranverë dhe në vjeshtë duhet të marrë vitamina, madje edhe në mungesë të ankesave. Njerëzit që jetojnë në qytetet e mëdha të prirur për stres të vazhdueshëm, pirja e duhanit apo të historisë së kohëve të fundit të ndonjë sëmundje, veçanërisht nevojë për vitaminë shtesë. Përveç kësaj, nevoja për vitamina mund të rrisë përdorimin e barnave të caktuara.

Megjithatë, para se të blejnë në një farmaci vitamina më e mirë për të konsultoheni me një mjek. Ajo do t'ju tregojë se cila është më e mirë për të përdorur komplekse me veçantitë e trupit tuaj, sepse popullariteti rozkruchenist e një produkti nuk garanton cilësinë e tij. Përveç kësaj, gratë shtatzëna duhet të marrë drogë vetëm nën mbikëqyrje mjekësore. Dhe njerëzit që vuajnë nga alergjitë duhet përdorur me kujdes vitaminë A.

Ashtu si çdo biznes tjetër, plotësim i vitaminave kërkon njohuri të ngjarjeve, sepse vitaminë tepërt Një mund të ndikojë negativisht në shëndetin. Kështu, studiuesit në përfundimin se doza të larta të vitaminës A mund të shkaktojë ndryshime në moms fetusit. Përveç kësaj, paralajmërim në lidhje me të gjitha shtojcave vetë ushqyese që përmbajnë vitaminë A.