Përfitimet e vitaminës A në trupin e njeriut


Vitamina A, ose Retinol, ka veti unike. Përfitimet e vitaminës A në trupin e njeriut overemphasized - ajo ndihmon të mbajë të rinjtë dhe shëndetin për shumë vite. Efekti i Retinol, burimi i saj dhe dozimit ne përshkruajnë më hollësisht në këtë artikull.
Retinol - një rëndësi jetike, të domosdoshme për vitaminë e njeriut, i cili i takon një klasë e vitamina yndyrë shpjegueshëm. Kjo do të thotë se ajo është e zhytur më mirë me yndyrë. Përfitimet e vitaminës A është se ajo është një parti dhe oksidimi-shëndetësore proceset dhe sinteza e proteinave ndikon membranave qelizore. Pa Retinol pamundur formimin normal të dhëmbëve dhe të sistemit skeletor, rritjen e qelizave të reja, metabolizmin yndyrë. Përveç kësaj, vitamina A ngadalëson procesin e plakjes.


Retinol është i matur në IU, ose njësi ndërkombëtare. 1 IU i kësaj substance është 03 mg në ditë e vitaminës A. Vitamina Një normë konsumi varet nga pesha e trupit dhe është 10.000-25.000 IU.

Përfitimet e vitaminës A është efekti i tij i dobishëm në shikim. Substanca luan një rol të rëndësishëm në sintezën photoreception e pigment vizuale në retinë. Veç kësaj, retinol varet sistemit imunitar. Vitamina A mund të rrisë pronat pengesë e mukozës, rrit aktivitetin e qelizave fagocitare të bardha të gjakut dhe faktorëve të tjerë nonspecific që ndikojnë në mbrojtjen imunitar. Retinol është shumë e rëndësishme për trupin e njeriut, si ajo ndihmon të rezistojë gripin viruset, ftohjet, infeksionet respiratore, dhe infeksionet e traktit digjestiv dhe të traktit urinar.

Në qoftë se trupi i fëmijës është i siguruar plotësisht në vitaminë A, sëmundje të tilla të fëmijërisë si fruthi, li e dhenve, është dukshëm më e lehtë. Përveç kësaj, përfitimet e vitaminës A është e domosdoshme për pacientët me AIDS, ata Retinol rritur jetëgjatësinë.

Me vitamina A restauruar plotësisht i mbuluar lëkurë dhe mukozës e indeve epiteliale. Kjo është arsyeja pse Retinol është pjesë e një trajtim të plotë të sëmundjeve më të madhe të lëkurës. Kur dielli djeg, plagë dhe dëmtime të tjera të lëkurës vitamina A ndihmon për të aktivizuar rigjenerimin e lëkurës. Përveç kësaj, kjo substancë stimulon prodhimin e kolagjenit dhe zvogëlon rrezikun e depërtimit të infeksioneve.

Nën ndikimin Retinol funksionimin normal të mushkërive. Kjo ndihmon për të trajtuar sëmundje peptike dhe kolit siguruar ushqimin normal të embrionit dhe zhvillimin e saj. Përveç kësaj, Retinol është një nga pjesëmarrësit në proceset e spermatogenesis dhe sintezë e hormoneve steroide.

Vitamina A - është gjithashtu shumë e dobishme për trupin e njeriut, antioxidant fuqishme. Ai është në gjendje për të rritur rigjenerimin e qelizave të luftuar radikalet e lira. Ajo ka Retinol dhe pronat anticarcinogenic. Falë tyre, vitamina A përfshijnë trajtime të kancerit në terapi postoperative për të parandaluar ri-zhvillimin e tumoreve.

Retinol ju lejon të mbrojtur membranat qelizore të trurit të edhe radikalët më të rrezikshme të lira, domethënë, radikalët nga acidet polyunsaturated dhe oksigjen. Si një antioksidant është një substancë e përdorur për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ajo ndihmon për të përmirësuar përmbajtjen e kolesterolit "të mirë" dhe të lehtësojë simptomat e angina.

Burimet Retinol
Një mënyrë për të marrë vitaminë A në trup - në formën e retinoid që gjendet në ushqimet e kafshëve, të tilla si mëlçi, djathë, gjalpë, vaj peshku, peshk havjar bli, vezë e verdhë veze. Veç kësaj, vitaminë A sintetizohet në trupin e carotenoids. Këto substanca janë pjesë e ushqimit të bimëve: kungull, karrota, spinaqi, brokoli, kajsi, rrush, pjeshkë, acaroj, i urtë, tërshëra, rrënjë rodhe, nenexhik.

Vitamina A ndërvepron mirë me tocopherol dhe yndyrë-shpjegueshëm vitamina të tjera që nuk është më i njohur nën emrin e vitaminës E. Në qoftë se organi janë të mangët në vitaminë E, Retinol dhe pastaj tretet më keq. Kjo është arsyeja pse ajo është duke marrë vitamina kohë më të mirë.
Një substancë që nxit absorbimin e Retinol - zink. Me një mungesë të këtij elementi gjurmë mund të konvertohet në vitaminë A në formën e saj aktive.

Retinol mbidozë
Ekspertët rekomandojnë që të shqetësimit me marrjen vitaminë A me kujdes për shkak se një mbidozë e substancës shkakton një numër të efekteve toksike, duke përfshirë - pagjumësi, nauze dhe vjellje, lëkurë lëkurë, dobësi, çrregullime menstruale, migraines, zgjerimit të mëlçisë.

Sasive të tepërta të vitaminës A në gratë shtatzëna mund të çojë në defekte të lindjes në fetus, dhe për këtë arsye bëjnë Retinol gjatë shtatzënisë është e mundur vetëm me recetë, rreptësisht e ndjekur dozen.
Interesante, efektet e një mbidozë shkaktohet nga retinoids vetëm. Karotenoidet nuk prodhojnë efekte toksike në trup dhe nuk të çojnë në pasoja serioze. Por, përdorimi i tepërt i produkteve bimore, e pasur me beta-carotene, mund të shkaktojnë yellowing e lëkurës.


Vitamina A mangësi
Mungesa e Retinol zakonisht ndodh kur përdorimi i vazhdueshëm i vajit mineral. A nuk tretet nga trupi, ajo megjithatë shkrin vitaminë A.