Përfitimet e vitaminës B1 për shëndetin e njeriut


Vitamina B1 është një çështje shumë e rëndësishme. Është e nevojshme për funksionimin normal të sistemeve të tretjes dhe nervor në funksionimin e organeve të tjera. Cili është përfitimi i vitaminës B1 për shëndetin e njeriut? Lexo më shumë në këtë artikull.
Vitamina B1 quajtur edhe thiamine. Ky i tretshëm në ujë vitaminë, shkatërruar lehtë nga trajtimi nxehtësisë dhe ne kontakt me alkali. Thiamine - ka marrë pjesë në shumë metabolizmin e trupit të rëndësishme: proteina, yndyra, ujë dhe kripë. Kjo substancë ndihmon normalizimin zemrën, sistemin nervor, sistemin e tretjes, dhe ndihmon të stimulojë aktivitetin e trurit, proceset e gjakut dhe qarkullimin e gjakut. Vitamina B1 është e mirë për shëndetin e njeriut, si dhe tone zorrë, muskujve të zemrës, përmirëson oreksin.Përveç kësaj, përfitimet e vitaminës B1 është e rëndësishme për gratë shtatzëna dhe nënat lactating, për atletët dhe për njerëzit që merren me punë fizike. Thiamine është e nevojshme për ata që kanë sëmundje të rënda apo pësuar një sëmundje të gjatë, pasi kjo substancë ndihmon të rivendosur mbrojtje imunitar dhe aktivizon funksionin e organeve të brendshme.
Përfitimet e vitaminës B1 është e rëndësishme për të moshuarit, si thithjen e vitaminave dhe aftësinë për të funksionuar në prodhimin e tyre janë ulur ndjeshëm.
Thiamine pengon zhvillimin e pezmatim nervi dhe polyneuritis dhe paralizë periferike. Është e rekomanduar për sëmundjet e lëkurës dhe të natyrës nervor të tilla si psoriasis, ekzemë, kruarje, pyoderma. Doza shtesë të vitaminës B1 të nevojshme për shëndetin e njerëzve edhe për shkak se ajo rrit aktivitetin e trurit, aftësia për të asimiluar informacione, shpëton nga depresioni, ndihmon për të hequr qafe një numri të sëmundjeve mendore.


Burimet e thiamine
Përfitimet e vitaminës B1 është e theksuar sidomos në rastin nëse personi pranon atë me produktet vegjetale: bukë gruri tërë, soje, bizele, fasule, spinaq. Thiamine është e pranishme në ushqimet e kafshëve: mëlçi, mish lope, mish derri, dhe në qumësht dhe maja.

Doza e thiamine
E nevojshme për shëndetin e njeriut kërkesë e përditshme e vitaminës B1 - 12-19 mg. Kjo ndryshon në varësi të moshës dhe gjinisë së aktivitetit fizik. Stresi intensive mendore, fizike aktive punë, shtatzënisë, të dhënit gji kërkojnë rritur dozen e vitaminës B1.

Kur ju merrni thiamine, të jenë të vetëdijshëm se shumë droga të zvogëlojë përmbajtjen e substancave në trup. Përveç kësaj, thithjen e vitaminës B1 ul në përdorimin e duhanit, alkoolit, gazuara dhe pije caffeinated.

Vitamina B1
Mungesa e vitaminës B1 ka simptomat e mëposhtme:
• tearfulness dhe nervozizëm, ndjenja e ankthit, dëmtim kujtesës;
• depresioni, konstante përkeqësimin e humor;
• pagjumësi;
• ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje të këmbëve;

• ndjenjë merzlyakuvatosti në temperaturën normale të trupit;
• lodhje, fizike dhe mendore;
• Çrregullime të zorrëve, diarre dhe kapsllëk;
• palpitations, të përzier butë, ul oreksin, rrit mëlçisë;
• rritjen e presionit.
Sasi të vogla të thiamin sintetizuara microflora zorrëve, por pjesa më e madhe e kësaj substance trupi ynë merr nga ushqimi. Vitamina B1 është e rekomanduar për ata me sëmundje kardiovaskulare, të tilla si dështim të qarkullimit të gjakut, miokardit, эndoartryt, dështimi congestive zemrës, hipertensionit, dhe ata që marrin diuretics, sepse ata përshpejtojnë sekretim e thiamine nga trupi.


Thiamine mbidozë
Rastet e mbidozë thiamine janë të rralla, pasi tejkalimi i kësaj substance nuk grumbullohen në trup dhe shpejt nga ajo excreted në urinë. Sasi shumë të rrallë tepërt e vitaminës B1 çon në mosfunksionim të veshkave, humbje peshe, pagjumësia, frika, mëlçisë yndyrore.