Përfitimet e vitaminës B2 per trupin e njeriut


Vitamine B2 ose riboflavin - shumë të dobishme për substancën njerëzor. Kjo vitaminë ndikon në funksionimin e absolutisht të gjitha sistemeve dhe organeve. Për më tepër, shkencëtarët kanë vërtetuar se riboflavin mangësi redukton jetën. Atë që është vitaminë B2 per trupin e njeriut? Në pronat e saj më të rëndësishme që ne e përshkruajmë në këtë artikull.
Vitamina B2 ose riboflavin, është një nga vitaminat më të rëndësishme për shëndetin tonë. Ajo luan një rol të rëndësishëm në reaksionet Redox, konvertimin aminoacidet, sintezën e vitaminave të tjera. Përfitimet e vitaminës B2 aq e rëndësishme se funksionimi normal i trupit pa të është e pamundur.


Vitamina B2 është flavynom. Ajo ka një ngjyrë të verdhë, dhe të tolerojë temperaturat e larta, por shkatërruar nga drita UV. Riboflavin është e nevojshme për formimin e qelizave të kuqe të gjakut, si dhe një numër i hormoneve, sinteza e triphosphate adenosine për të mbrojtur retinën nga efektet e dëmshme të rrezatimit ultravjollcë, për të përshtatur për të errësirës dhe përmirësimin e mprehtësi vizuale.

Në sajë të pronave të dobishme të njeriut vitaminës B2 trupi është anëtar i procesit riprodhimin e hormoneve të stresit. Ata të cilët janë të detyruar të vazhdimisht shqetësohen mbingarkesë nervore, stresi, stresi, konstante "sherr", ekspertët rekomandojnë njom ushqimet tuaja dietë të pasur me riboflavin. Kjo është për shkak të faktit se si rezultat i efekteve të rregullta negative në sistemin nervor është shterimi i vitaminës B2 dhe dobësi e sistemit nervor.

Përfitimet e vitaminës B2 qëndron në pjesëmarrjen e saj në copëtim normale të yndyrës, karbohidratet dhe proteinat. Për më tepër, kjo është pjesë e një serie prej enzimave specifike dhe substancave biologjike flavoproteydov. Atletët dhe njerëzit që kanë stërvitje të rregullt, që kërkon riboflavin si në "converters karburantit", si substanca transformon karbohidratet dhe yndyrnat në energji. Me fjalë të tjera, përfitimet e vitaminës B2 është aftësia e tij për të kthyer të sheqerit në energji.

Vitamina B2 gjithashtu ndikon në pamjen dhe gjendjen e lëkurës njerëzore. Riboflavin është quajtur "vitaminë bukuria", për shkak të pranisë së kësaj substance varet rininë dhe bukurinë, qëndrueshmëri dhe elasticitetin e lëkurës.

Përveç kësaj, të dobishme për pronat trupit të njeriut e riboflavin janë se ajo promovon rritjen dhe përtëritjen e indeve, ka efekte të dobishme për të mëlçisë, mukozës, sistemin nervor. Gjatë shtatzënisë, ajo ndikon në zhvillimin normal të fetusit. Përveç kësaj, vitamina B2 ndihmon në zvogëlimin e efekteve negative mbi qelizat nervore, është anëtar i proceseve imune, restaurimi i mukozës, duke përfshirë edhe mukozën e stomakut. Kjo është arsyeja pse vitaminë B2 është përdorur për të trajtuar sëmundjen peptike.


Burimet e vitaminës B2
Dietë e përditshme zakonisht përfshin një numër të madh të ushqimeve të pasura me vitaminë B2. Këto përfshijnë bollgur dhe hikërror, lakër, fasule, kërpudha, domate, arra, kajsi, maja, perimet me gjethe jeshile. Përveç kësaj, një sasi të mjaftueshme të riboflavin përfshira në bimeve: luleradhiqe, majdanoz, kopër farë, alfalfa, rrënjë rodhe, fenugreek, kamomil, HOPS, horsetail, xhensen, i urtë, hithër dhe bimë të tjera.
Riboflavin është sintetizohet në veshkave, mëlçisë, microflora zorrëve të njeriut.


Doza e riboflavin
Kërkesa e përditshme për vitaminë B2 varet emocion njerëzor. Sa më i lartë të stresit emocional, aq më e madhe sasia e vitaminës B2 nevojshme. Paga ditore për gratë është 12 mg për meshkujt - 16 mg. Gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, si dhe stresi të konsiderueshme dhe tendosje fizike që numri rritet në mënyrë të konsiderueshme - deri në 3 mg.

Vitamina B2
Për shkak të mungesës trupit të njeriut e vitaminës B2 kërcënon pasoja shumë të pakëndshme: përkeqësimin e metabolizmit, futje të pamjaftueshëm të oksigjenit në qeliza. Shkencëtarët kanë treguar se mungesa e përhershme riboflavin zvogëlon jetëgjatësinë.

Me një mungesë të vitaminës B2:
• buzët, veshët, krahët hundë, folds nasolabial lëkurë;
• ka një ndjesi djegie në sy;
• kuqe, sytë e përlotur;
• buzët plasaritur dhe qoshet e gojës;
• gjatë të shëruar plagët;
• zhvillimin e gëlbazë tepërt, fotofobi.

Rezultati i një kohë të gjatë, por një mungesë të vogël të riboflavin në trup mund të bëhet buzët e plasaritur, ulja e sipërme cik. Këto simptome janë veçanërisht të zakonshme në të moshuarit. Përveç kësaj, mungesa e vitaminës B2 çon në sëmundje të traktit gastrointestinal, e cila është për shkak të malabsorption e ushqyesve, ekziston një mungesë e proteinave të plotë. Doza e riboflavin është e rekomanduar për të rritur në kushte të tilla si ethe, sëmundje tiroide, onkologjisë. Në këto raste, konsumi i vitaminës B2 rritur ndjeshëm.

Mungesa e zgjatur e vitaminës B2 ngadalëson reagimet e trurit. Sidomos në mënyrë të qartë se kjo është manifestuar në fëmijë - një vonesë në rritje dhe zhvillim, reduktimin e performances. Me mungesën e vazhdueshme e riboflavin është degradimi i indet e trurit, të zhvilluar çrregullime mendore dhe sëmundje nervore.

Riboflavin mbidozë
Vitamina B2 është jashtëzakonisht e dobishme për njeriun, por trupi i tij pothuajse nuk ka akumuluar tepricë e kësaj substance. Riboflavin tepërt nuk shkakton efekte toksike. Në raste të rralla, ajo çon në kruarje, djegie dhe ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje muskujt mushkërive.