Përfitimet e vitaminës B3 ose acid nikotine


Vitamina B3 ka shumë emra: nikotinamidit, acid nikotine, niacin. Kjo është një nga vitaminat më të rëndësishme për trupin e njeriut. Veç kësaj, acid nikotinik është përdorur si një ilaç. Përfitimet e vitaminës B3 ose acid nikotine është vërtetuar nga shkencëtarët dhe shumë e gjerë. Më shumë në lidhje me pronat e dobishme e niacin përshkruajnë në këtë artikull.
Vitamina B3 ka shumë emra - niacin, acid nikotine, nikotinamidit, vitaminë PP - një shkurtim i "paralajmëruar pelagër." Kjo substancë luan një rol të rëndësishëm në funksionimin e trupit të njeriut, ruajtjen e shëndetit të tij. Nikotinamidit veçanërisht e rëndësishme për shëndetin e lëkurës. Përfitimet e Vitamina B3 është reflektuar në pjesëmarrjen e saj në metabolizmin. Nëse vitaminë substanca është e pranishme në trup në sasi pamjaftueshme, ka simptomat mjaft pakëndshme.Niacin është i rëndësishëm për proceset Redox e frymëmarrje indeve, karbohidrate dhe metabolizmin e proteinave. Ajo ka vasodilating pronave, dhe gjithashtu ka aftësinë për të rritur sekrecionet e stomakut lëng.
Është gjithashtu me vlerë duke vënë në dukje një tjetër rol të rëndësishëm dhe niacin - ndikimin e saj në sistemin nervor. Përfitimet e vitaminës B3 është se ajo siguron stabilitetin e aktivitetit nervor. Me deficiti i tij nervor sistem duket të pambrojtur, të pambrojtur.

Nikotinamidit parandalon sëmundjet e lëkurës të tilla si pelagër, ose lëkurë të ashpër. Për më tepër, ajo është një element i rëndësishëm i sintezës së nevojshme materialit gjenetik, metabolizmin, sintezën e proteinave të acideve yndyrore dhe kolesterolit të mirë, dhe lehtëson funksionimin normal të sistemit nervor qendror dhe të trurit.

Përfitimet e Vitamina B3 është gjithashtu në faktin se ajo është një mjet shumë efektiv, i projektuar për të normalizuar nivelet e kolesterolit. Kjo vitaminë ndihmon në ruajtjen thelbin e kapacitetit të zemrës dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Niacin - ka marrë pjesë në shumë reagime që lidhen me konvertimin e yndyrna dhe sheqerna në energji. Ajo ka një efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular, promovon enëve periferike të gjakut, të përmirësojë qarkullimin e gjakut, pastrimin e enëve nga lipoprotein dendur, presionit të ulët, duke reduktuar yyazytsirnosti e sëmundjeve kardiovaskulare.

Vitamin B3 është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të mëposhtme:
• Diabeti. Nikotinamidit parandalon shkatërrimin e pankreasit, e cila çon në faktin se trupi humbet aftësinë e saj për të prodhuar insulinë të tyre. Pacientët me një diagnozë e diabetit kur marrin vitaminë B3 nevojë për më pak injeksione të insulinës.

• çrregullime neuropsikiatrike. Vitamin B3 ka një efekt qetësues, por sepse ajo është përdorur në trajtimin e ulur vëmendjes, depresion, skizofreni, alkoolizmit.
• Osteoarthritis. Me acid nikotine zvogëlon ndjesi të dhimbshme dhe lëvizshmërinë e nyjeve gjatë sëmundjes.
• pelagër. Vitamina PP është përdorur për parandalimin e sëmundjeve të lëkurës të lidhura me zhvillimin e dermatitit ndryshme, lezionet inflamatore të mukozës së gojës dhe gjuhës, atrofi e mukozës së traktit gastrointestinal.


Burimet e niacin
Përfitimet e vitaminës B3 deri në masën maksimale të dukshme në rast se personi merr atë me produkte natyrore në vend të drogave sintetike. Niacin përfshijnë ushqime në vijim: mish, mëlçisë, peshk, perime, qumësht dhe drithëra.
Përveç kësaj, natyra ofron mundësinë për të ndarë sintezën e vitaminës B3 trupit të njeriut. Ai i prodhuar nga triptofanit amino acid. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë njom produktet dietë përmbajnë triptofanit. Kjo është banane, kënaqur, farat e susamit, arra pishe.


Doza e vitaminës B3
Nevoja e acidit rritur ndaj nikotinës është 12-25 mg në ditë. Dozimi varet nga mosha e personit, aktiviteti i tij fizik, praninë e sëmundjeve të caktuara. Gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji, gjatë intensive rozuyazykah fizike tendosje, me tendosje nervor, ndërsa duke marrë antibiotikë dhe droga të tjera në shumë të nxehtë ose, doza të ftohtë e klimës së vitaminës B3 duhet të rritet.

Mungesa e niacin

Mungesa e niacin provokon shumë simptoma të pakëndshme. Kjo gjendje tregon para së gjithash, manifestimet e ndryshme emocionale të tilla si ankthi, frika, agresioni, nervozizëm, përqendrimi reduktuar, zemërim, shtim në peshë.
Përveç kësaj, mangësi niacin, e cila mund të çojë në dhimbje koke, dobësi, pagjumësi, nervozizëm, depresion, ul performancën, çrregullime të tretjes, vjellje, humbje e oreksit.
Për të shmangur simptoma të tilla, duhet të monitorojë me kujdes ushqimin dhe të jetë i sigurt për të përfshirë në ushqime dietë e pasur me acid nikotine.


Niacin tepërt
Mbidozë e vitaminës B3 zakonisht nuk shkakton pasoja të rrezikshme. Ndonjëherë ajo shkakton marramendje të lehtë, lëkurë të shtyer, ndjesi shpimi gjilpërash muskujve dhe mpirje. Mbidozë të zgjatur mund të ndodhë mëlçisë yndyrore, dhimbje barku, humbje e oreksit.
Përveç kësaj, njerëzit me rëndim akute të ulcera peptike, sëmundje të komplikuar të mëlçisë, hipertensionit të rëndë dhe atherosclerosis, përdhes, acid tepërt urinës në gjak duhet të jenë të vetëdijshëm se vitamina B3 ata kundërindikuar.