Përfitimet e vitaminës B4 për shëndetin e njeriut


Vitamina B4 apo choline, me të drejtë mund të quhet burimi më i rëndësishëm i ushqimit për të trurit. Përfitimet e vitaminës B4 për shëndetin e njeriut është e paçmueshme, ajo ndikon në sistemin nervor, aktiviteti mendor. Pronat e dobishme choline vërtetuar nga shkencëtarët. Cilat janë burimet e vitaminës B4 dhe çfarë përmban ajo është ende e ndryshme? Lexoni në këtë artikull.
Vitaminë B4 ose Choline eshte nje komponim i azotit, të ngjashme me amoniak. Substance është i tretshëm në ujë, rezistent ndaj temperaturë të lartë. Emri "choline" vjen nga fjala latine Chole, që do të thotë "biliare verdhë". Kjo është për shkak se gjëja e parë choline ishte i izoluar nga biliare.


Përfitimet e vitaminës B4 është shumë e rëndësishme për shëndetin e njeriut, nuk mund të minimizohet, pasi kjo substancë ka membranoprotektornыe (që mbron membranat qelizore), neuroprotective, arterosklerotik (ul kolesterolin), qetësues prona.

Choline - pjesëmarrës i yndyrë dhe kolesterol metabolizmit në trup. Në lidhje me acid acetik eter formon një kompleks acetilkolinės dhe ndihmon transmetojë impulse ne sistemin nervor. Përfitimet e vitaminës B4 i rëndësishëm për sistemin nervor, kjo është pjesë e predha mbrojtëse myelin e nervave, dhe gjithashtu siguron mbrojtjen e trurit të njeriut gjatë gjithë jetës së tij. Është interesante se niveli i inteligjencës së një rëndësie të madhe është shuma e choline, e cila një njeri ka qenë në barkun e nënës dhe në pesë vitet e para të jetës.


Përfitimet e vitaminës B4 konsiston në rivendosjen e indeve të mëlçisë dëmtuar nga droga toksike, viruset, dhe drogës dhe alkoolit. Choline parandalon sëmundje gur tëmthi, përmirëson funksionin e mëlçisë. Përveç kësaj, ai siguron normalizimin e metabolizmit yndyrë, stimulimi i lipolysis, asimilimin e yndyrë-shpjegueshëm vitamina A, E, D, se në qoftë se brenda 10 ditëve për të marrë vitaminë B4 mund të përmirësojë ndjeshëm kujtesën afat-shkurtër.
Dobishme për vetitë shëndetësore të choline edhe aftësia e tij për të shkatërruar pllaka kolesterolit në muret e enëve të gjakut, të zvogëlojë përmbajtjen e acideve yndyrore në gjak. Vitamina B4 ndihmon për të normalizuar rrahjet e zemrës, forcimin e muskujve të zemrës. Përveç kësaj, ajo forcon membranave qelizore, të cilat prodhojnë insulinë, dhe në këtë mënyrë ul sheqerit në gjak. Me choline mund të zvogëlojë nevojën për të përdorur insulinën në pacientëve të diagnostikuar me diabet.

Vitamina B4 është e dobishme për shëndetin e njerëzve, si dhe kontribuon në normalizimin e gjëndër prostatës, aktivitet në rritje të spermës.

Burimet choline
Choline është prodhuar në trup, në praninë e proteinave dhe vitamina B9 dhe B12, sepse për të marrë është e nevojshme që të përfshijë në ushqime dietë të pasur me proteina (peshk, mish, shpezë, djathë dhe vezë), vitaminë B9 (maja që bën birrë dhe perimet jeshile) Vitamina B12 (mish yndyror, mëlçisë dhe peshku). Choline gati ne mund të marrë së bashku me vezë e verdhë veze dhe gruri germinated.


Dozimi Vitamina B4
Për shëndetin e njeriut kanë nevojë për 250-600 mg vitaminë ditës B4. Dozimit e substancës varet prani njerëzor peshe, në të moshës e sëmundjeve të caktuara. Në një konsum të mëtejshëm të choline kërkojnë që fëmijët nën 5 vjet, gratë shtatzëna dhe njerëzit puna e të cilëve përfshin veprimtarinë intensive mendore.
Choline sintetizohet në mëlçisë dhe është i prodhuar nga microflora zorrëve. Por ky numër nuk i plotëson nevojat e përditshme në këtë çështje. Prandaj, për të ruajtur funksionimin normal të trupit kërkon plotësim të choline.


Vitamina B4
Që vitaminë B4 është një anëtar aktiv i proceseve më vitale në trup, mungesa e saj është e mbushur me pasoja të rënda. Pa shkuar në komponimet e kolesterolit choline lidhjes dhe proteina të mbeturinave, duke rezultuar në formimin e pllakave që mbush enët. Lezionet më të rrezikshme mikroskopike të enëve cerebrale. Qelizat e tij të marrin jo më oksigjen të mjaftueshëm dhe ushqim, të fillojnë të vdesin, aty vjen një përkeqësim të aktivitetit mendor, ka harresa, depresioni, depresioni.


Mungesa e shkaqeve vitaminë B4:
• Lodhje, nervozizëm, dështime nervor;
• gastrit dhe çrregullime të zorrëve;
• tension të lartë;
• Rritja e rrëgjuar në fëmijët;
• përkeqësim i mëlçisë.
Mungesa e zgjatur e choline ndodh sëmundje të mëlçisë yndyrore, hepatik degjenerim indeve nekroza në cerozë apo kancer. Përmbajtja adekuat choline mund jo vetëm të parandaluar, por edhe për të eliminuar mëlçisë yndyrore, sepse vitaminë B4 përdoret për të dy parandalimin dhe trajtimin e patologjive të mëlçisë.


Choline mbidozë
Choline zgjatur tepërt zakonisht nuk shkakton ndonjë sëmundje shtete. Në raste të rralla, ajo shkakton të vjella, djersitje dhe jargëzim, dhe çrregullime të zorrëve.