Përfitimet e vitaminës H per trupin e njeriut


Vitamina H njohur edhe si biotin. Kjo është një nga vitamine fortë aktivizon sistemin nervor. Vitamina H vendosi të regjistrojë vitamina, ajo është quajtur vitaminë B7 dhe coenzyme R. substancë me një shumëllojshmëri të tillë të emrave të ndryshëm të një gamë të gjerë të pronave të dobishme për trupin e njeriut.
Biotin është vitaminë që jo vetëm siguron shëndet të mirë, por gjithashtu ndikon në pamjen e personit - e bën lëkurën e flokëve të butë dhe i butë, me shkëlqim dhe të trasha. Për të arritur këtë efekt, ju preferoni newfangled reklamohen gjerësisht kozmetike vitaminë H. Dhe kjo vitaminë përfitime H për trupin e njeriut nuk është i rraskapitur. Mëso më shumë në lidhje me pronat e biotin ne e përshkruajmë në këtë artikull.


Vitamina H ose B7 - një anëtar kyç i metabolizmit të karbohidrateve. Kjo substancë ndërvepron me insulinë dhe aktivizon përpunimin e glukozës. Gjetur se pacientët vitamina B7 me diabet përmirëson ndjeshëm metabolizmin e glukozës.

Megjithatë, kontrolli përfitim të sheqerit në gjak e vitaminës H nuk është i kufizuar. Kjo çështje nevojat dhe sistemit nervor të njeriut. Biotin optimizes punën e tij, si qelizat e sistemit nervor të Glukoza është burimi kryesor i furnizimit. Vitamina H padëshirueshme për trupin e njeriut, si dhe zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak dhe depresioni i sistemit nervor, shfaqjen e nervozizëm, nervozizmi, lodhje, pagjumësi, dështime nervor.

Biotin është i përfshirë në metabolizmin e proteinave. Përfitimet e vitaminës H qëndron në faktin se ajo promovon thithjen normale e proteinave dhe në kombinim me vitamina të tjera B, të tilla si acid folik dhe pantothenic, cobalamin, përmirëson sistemin nervor. Përveç kësaj, biotin ndihmon dekompozim e lipideve dhe ndihmon djegur dhjamin.

Vitamina H mund të quhet vitaminë bukuri për trupin e njeriut, për përgjegjësinë e tij i takon procesit të dorëzimit të atomeve squfurit në strukturën e lëkurës, e flokëve dhe thonjtë. Kjo është ajo që ofron pamje tërheqëse e njeriut. Biotin ndihmon për të normalizuar aktivitetin e gjëndra dhjamor dhe ka efekt në përmbajtje yndyrë në lëkurë. Kur mangësi biotin në njerëz ka lëkurë të thatë dhe të zbehtë, flokët e shurdhër, nganjëherë - seborrhea, dmth flaking kokës.

Përfitimet e vitaminës H është i rëndësishëm për ruajtjen e niveleve normale hemoglobinës. Ajo është e përfshirë në formimin e gjakut dhe sinteza e hemoglobinës jep oksigjen në qelizat.

Burimet e biotin dhe sinteza e saj
Vitamina H përmbajnë shumë ushqime, të tilla si mëlçi, maja, soje, oriz kafe, e verdhë veze veze, krunde. Por njeri i mirë trupi mëson një formë të biotin, e cila sintetizohet nga bakteret përbërjen e microflora zorrëve. Në këtë drejtim, një mangësi e vitaminës H është shpesh pasojë e zakonet dietik dhe mosfunksionim të traktit digjestiv, e cila është një lloj i prodhimit të fabrikës së biotin.

Për të shmangur një mungesë të vitaminës H dhe vitamina-si substancë në trupi ka nevojë për të ruajtur florës normale të zorrëve. Për çekuilibër të baktereve dhe të shkaktojë alkool Përkeqësimi ose antibiotikë. Ato mund të prishin ndjeshëm microflora dhe shkaktojnë plagosje serioze.

Dozimi Vitamina H
Trupat tanë janë aktive sintetizuar vitaminë H, por rezervat e substancës duhet të furnizohet rregullisht. Një person duhet të marrë 100-300 mg vitaminë H në ditë. Dhe në sport, stresi të lartë fizik, tensioni nervor, shtatzanisë, laktacionit, diabeti, pas diarre antibiotik dhe çrregullime të tjera të traktit gastrointestinal, djeg biotin doza duhet të rritet.


Biotin mbidozë
Nuk ka raste të mbidozë e vitaminës H si i tillë praktikisht nuk ndodh. Kjo substancë nuk shkakton efekte anësore, edhe nëse grumbullohen në sasi të mëdha. Megjithatë, duke marrë vitaminë H, duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për doza të rekomanduara dhe të mos tejkalojnë ato.