Përfitimet e vitaminës P për shëndetin e njeriut


Nën emrin e përgjithshëm vitaminë E kombinuar më shumë se njëqind substanca aktive quajtur flavonoids. Ata kanë shumë të rëndësishme dhe të domosdoshme për pronat tona shëndetësore. Në këtë artikull ne përshkruajnë në detaje në lidhje me atë që përfitimet e vitaminës P për shëndetin e njeriut, i cili përmban flavonoids dhe i rrezikshëm se deficitet e tyre.
Prandaj, vitamina E është një varg i substancave të quajtur flavonoids. Gjithsej janë rreth 120. Midis tyre - quercetin, rutin, anthocyanins, dhe eskulin të tjera. Përfitimet e vitaminës P për njerëzit u zbulua në studimin e acidit Askorbik, dhe në veçanti efektet e saj në pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut. Studimet kanë treguar se vitamina C nuk është si i tillë forcon enët e gjakut. Kjo aftësi, ai merr vetëm në kombinim me vitaminë R.Megjithatë, përfitimi i vitaminës P nuk është i kufizuar në aftësinë për të bërë enët e gjakut elastike dhe fleksibël, të zvogëluar pėrshkueshmėrisė e tyre. Gama e pronave të dobishme për flavonoids njeriut shumë më të gjerë.
Flavonoids, duke marrë në trupin tonë, të ndihmojë për të normalizuar presionin e gjakut, të ndihmojë për të balancuar normën e zemrës. Shkencëtarët kanë gjetur se në qoftë se çdo ditë për të marrë 60 mg të vitaminës P, pastaj një muaj mund të reduktojë presionin intraokular.

Përveç kësaj, flavonoids në formimin procedurat biliare, rregullimi i prodhimit të urinës, dhe gjithashtu të stimulojë gjëndra veshkave. Ata kanë dhe pronat antiallergic. Vitamina P pengon histamine hormon dhe serotonin, duke lehtësuar dhe përshpejtuar rrjedhën e një reaksion alergjik. Përfitimet e vitaminës P në këtë rast është veçanërisht e dukshme për njerëzit me astmë.

Disa flavonoids ndryshojnë theksuar pronat antioxidant, të rëndësishme për trupin e njeriut. Për shembull, përmban flavonoid në catechins çaj jeshil ndihmon neutralizoj radikalet e lira, rinovimin e trupit, për të mbrojtur atë nga infeksioni, rivendosjen e sistemit imunitar. Flavonoids quercetin është i njohur si një substancë që ka efekte anti-kancer. Ai është në gjendje të pengojnë rritjen e qelizave të tumorit, veçanërisht zemrat dhe gjakun e mbresëlënëse.

Mjekët janë aktive duke përdorur vitaminë E për trajtimin e hipertensionit, arteriosklerozes, sëmundjes peptike, reumatizma. Përveç kësaj vitamine është një i afërm i ngushtë i vitaminës C. Pra afër se nëse është e nevojshme mund të zëvendësojë disa nga funksionet e tij. Kështu, flavonoids kanë aftësinë për të rregulluar prodhimin e kolagjenit, një komponent i rëndësishëm i lëkurës sonë, pa të cilat ajo humbet elasticitetin dhe qëndrueshmëri.

Përveç kësaj, një numër i flavonoids ata ngjajnë estrogjenit, hormon femra. Këto substanca janë të përfshira në elb dhe soje dhe rekomanduar për të përdorur në menopauzë për të reduktuar simptomat e pakëndshme.

Burimet e flavonoids
Në trupin tonë nuk janë të sintetizuara vitaminë E, kështu që dieta duhet të jetë i pranishëm ushqime që përmbajnë këtë vitaminë. Kampionët e vërtetë në këtë drejtim është chokeberry, rrit dhe dorëzonjë. Megjithatë, këto burime listën e produkteve të vitaminës P nuk është i kufizuar. Ju mund të merrni së bashku me agrume, qershi, kajsi, mollë, rrush, manaferra, raspberries, panxhar, domate, lakër, lëpjetë, piper zile, hudhër, e gjelbër gjetheve të çajit, hikërror.


Dozimit e vitaminës P
Doza mesatare ditore e vitaminës P, nevojshme per trupin e njeriut - 25-50 mg. Në shumë atletë më shumë nevojë për këtë stuff. Ata kanë nevojë për 60-100 mg vitaminë P në procesin e trajnimit dhe 250 mg në mënyrë të konkurrencës.

Mungesa e vitaminës P
Që flavonoids - një pjesë e rëndësishme e mureve të capillaries dhe enëve të gjakut, mungesa e këtyre substancave, në radhë të parë ndikon në gjendjen dhe funksionimin e sistemit të enëve të gjakut. mungesa e vitaminës P në trupin e një personi të vërejtur brishtësinë e capillaries, paraqitja e bruises të vogla në lëkurë, lodhje, dobësi, ulur performancën dhe formimin e puçrra në lëkurë, humbje e flokëve, gjakderdhje mishrat.