Përfitimet e vitaminës C ose acidi Askorbik


Secili prej nesh të njohur me fëmijërinë e vogla pilula verdhë sipas "People" të quajtur askorbinki. Shije të thartë-ëmbël dhe të ndritshme ngjyra e saj tërheq të gjithë fëmijët. Çfarë është vitaminë C ose acidi Askorbik për shëndetin e njeriut dhe pse ajo është aq e rëndësishme për trupin tonë? Kjo do të mbulojë në këtë artikull.
Fjala "vitamina" vjen nga latinishtja «Vita», që do të thotë jetë. Vitaminat janë komponimet kimike aktive që janë të përfshirë në metabolizmin dhe për të ruajtur homeostasis normale. Një nga vitaminat më të rëndësishme të shëndetit - acid Askorbik.


Përfitimet e vitaminës C është pjesëmarrja e saj në një shumëllojshmëri të proceseve që ndodhin në trupin e njeriut. Por sintezë pavarur i acidit askorbik në trup është e pamundur, për këtë arsye është e rëndësishme që të përfshijë në dietë të atyre ushqimeve që janë të pasura në vitaminë C dhe marrin vitaminë komplekset.

Acid Askorbik Veprimi ndihmon normalizimin e procesit të gjakut, ndikon pozitivisht në sistemin nervor, stimulon gjëndrat endokrine, normalizes thithjen e hekurit. Përfitimet e vitaminës C është e rëndësishme për shëndetin e enëve të gjakut. Pa acid Askorbik, ata bëhen të hollë, i brishtë, i brishtë. Përveç kësaj, qelizat kërc, ose chondrocytes, duke përdorur proteoglycans vitaminë C prodhojë substanca që ushqejnë kërc, forcimin e tyre dhe të bëjnë elastik elastike.


Vitamina C ka veti të fuqishme antioxidant. Kjo ndihmon për të luftuar radikalet e lira dhe largimin e tyre nga trupi. Rritja e suksesshme dhe zhvillimin e fibrave kolagjenit ind lidhës gjithashtu ofron acid Askorbik.
Përfitimet e vitaminës C për imunitetin dhe e padiskutueshme. Kjo substancë ndihmon në forcimin konsiderueshme mekanizmave mbrojtëse për të parandaluar shfaqjen e inflamacionit dhe sëmundjeve të tilla si diabeti, sulm në zemër, goditje në tru. Për më tepër, me pjesëmarrjen e vitaminës C rrit në mënyrë të konsiderueshme të burimeve të ripërtërishme të trupit, plagët, ulcerat e lëkurës shërohet shpejtë.


Megjithatë, kjo e dobishme si acid Askorbik nuk ndalet atje. Kjo është një nga pjesëmarrësit në sintezën e carnitine. Kjo substancë është përgjegjës për enerhotvorennya në trupin tonë. Në këtë drejtim, mungesa e acidit Askorbik të çon në lodhje, dobësi, lodhje. Mungesa e rëndë e vitaminës C mund të shkaktojë dhimbje të përbashkët, forcim i kërc, komplikimet e nyjeve lëvizjes.
Përveç kësaj, mungesa e acidit Askorbik çon në mishrat e gjakderdhje, TURGOR indeve të përkeqësimit, plakjen e parakohshme, në rritjen e incidencës së sëmundjeve infektive dhe virale. Fëmijët mangët në vitaminë C proceset skosteninnya shkelje të rrezikshme.

Acid askorbik është absorbohet në trup vetëm nga jashte dhe është pjesë e vetme ushqimeve bimore. Për më tepër, ajo eshte nje komponim shumë paqëndrueshme, lehtësisht raspadayuschymsya sipas temperaturë të lartë, ujë, diellit, dhe ne kontakt me produkteve metalik. Pra, të përgatisë ushqime që përmbajnë vitaminë C, mundësisht në një smalt ose enë qelqi, të aplikoni për përzierjen blades plastike.

Përfitimet e acidit Askorbik duket e mundur vetëm nëse trupi merr atë në sasi të mjaftueshme. Kohët e fundit, ishte supozuar se kërkesa e përditshme rritur i vitaminës C është 100 mg. Aktualisht, këto disa rregulla shqyrtuar, dhe ekspertët besojnë se acidi Askorbik mund të përdoret në sasi shumë më të mëdha - deri në 4 gram në ditë. Pra uyazytsi do të përfitojnë Vitamina C maksimale.

Burimet kryesore të vitaminës C përfshijnë të drejtat Kivi për të gjitha frutave agrume, chokeberry dhe BlackBerry, Wild Rose dhe piper i ëmbël, majdanoz, lakër, lulelakër dhe lakër. Përveç kësaj, vitamina C dhe përmbajnë green onions, lëpjetë, domate, tranguj, patate dhe kungull.