Përfitimet Vorbull për këmbët


Mund ta imagjinoni barrën që bie në ditën e këmbët tuaja? Gjatë gjithë ditës, ata mbajnë barrën e trupit tuaj. Dhe në ndjekje të modës ne shpesh veshin këpucë të bukura, por të pakëndshme. Kjo i referohet kryesisht të takë të lartë, pas së cilës në mbrëmje ka dhimbje dhe ënjtje. Nëse ju nuk kujdeset për këmbët e tyre në kohë, përfundimisht rrit rrezikun e sëmundjeve të tilla si deformimeve osteoarthritis, venat me variçe dhe pasoja të tjera po aq të pakëndshme. Të gjitha këto sëmundje janë kronike dhe jo mirë të trajtimit, kështu që është e rëndësishme për të parandaluar ndodhjen e tyre në kohën e duhur.


Për t'u çlodhur muskujt dhe këmbët lodhje përdorur gjerësisht tubs nxehtë. Ato janë bërë prej plastike dhe të ketë një ndërtuar-aerator dhe pompë. Më rrallë, ata ndërtojnë në llambë infra të kuqe dhe magnet. Përfitimet dush vorbull këmbë është i madh - ata mund të kryejnë masazh kozmetike dhe higjienike këmbë, i cili në mënyrë të përkryer heq edemë, lodhje, përmirëson qarkullimin, rikthen ton normale muskujve. Ky masazh stimulon pikat acupressure të vendosura në këmbë dhe projektimin e pothuajse të gjitha organeve të brendshme, kështu që nuk është stimulimi i të gjithë trupit.


Masazh mirë Pjesa tipar këmbë elektrike dush janë flluska e ajrit. Me vыtalkyvayas të energjisë në ujë, masazh ajrit krijon vibracionet intensive që depërtojnë thellë në ind. Ky masazh rrit rrjedhjen e gjakut dhe stimulon metabolizmin.

Një tjetër mënyrë për të masazh kryhet një rrjedhë e hollë e ujit që ka shërbyer nën presion. Kjo procedurë rrit enët e gjakut, ka një efekt freskuese, rrit presionin e gjakut.

Banja vorbull me magnet projektuar për trajtime të rregullta për dhimbje në nyje dhe muskujt. Ajo krijon fushë magnetike ngulitur në fund të vaskë, magnet, ka një efekt të fortë shëruese në gjithë trupin.


Ngrohja llamba infra të kuqe ndërtuar në disa tabaka mund të përdoret në i mbushur, dhe në dush bosh - rezultati do të jetë pozitiv. Rrezatimi infra të kuqe rrit elasticitetin e muskujve, përmirëson qarkullimin e gjakut. Për dhimbje kaluar, dhe këmbët e tij e zuri gjumi sa të jetë vetëm disa minuta në ditë.

Hidro masazh këmba: indikacione
Banja të thjeshta dhe këmbë vorbull jo vetëm lehtësimin e lodhje, por kanë indikacione tyre mjekësore. Hidro masazh këmbët, për shembull, është përdorur gjerësisht në reflexology - ajo ndikon në pika që janë përgjegjës për shumë organeve vitale të trupit të njeriut. Kur e ekspozuar ndaj disa zona të këmbës, mund të ndikojë pozitivisht në punën e organeve të veçanta, dhe masazh gjithë ndikimin këmbë të madh në të gjithë trupin.


Duke përdorur whirlpools, ju mund të ndikojë në mënyrë të favorshme mushkërive, stomakut, mëlçisë, veshkave, bajame, sciatic nervore, shtojcë, fshikëz dhe organet e tjera.

Contraindication
Megjithatë, përdorimi i Spas në dispozicion për të gjithë. Pavarësisht nga dobia dhe të sigurisë, ata ende kanë contraindications tyre. Për shembull, në qoftë se plagë të hapura në këmbë, tumoret, lezione fungale të lëkurës apo alergji, lëndimet e muskujve është e kundërindikuar për të përdorur një vaskë të nxehtë. Duke ulur ndjeshmërinë e mbaresa nervore (polyneuropathy) për masazh nuk është e dëshirueshme që një rrezik të lartë të hipotermi apo djegie. Me kujdes të madh duhet të përdoret kur çrregullimeve të qarkullimit të gjakut vaskë dhe shtatzënisë.


Ekspertët mund të këshillojnë vetëm të pranojë jo shumë të ftohtë dhe nuk vaskë shumë të nxehtë. Nëse keni sëmundje vaskulare, dhimbje të përbashkët, diabet, trombozë, venat me variçe ose kancer, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Në përgjithësi, rekomandimi kryesor do të jetë për të gjetur shëndetin e tyre pas banjot e aplikimit. Nëse shteti disi më keq, të ndaluar masazh dhe të konsultohet me një mjek.

Rekomandimet për kryerjen e trajtimeve hidro për këmbët
Për të arritur dobi maksimale nga vaskë të nxehtë mund të përdoren aditivëve kozmetike të tilla si vajra të ndryshme, kremra ose xhel për banja, herbs, kripë. Vajra esenciale dhe ekstrakte bimore të ndikojë pozitivisht në shëndetin e përgjithshëm. Lavender, për shembull, soothes dhe heq këmbët tensionit, dhe kamomil ekstrakt është shumë i dobishëm për lëkurë të ndjeshme. Ky përbërës kozmetike si gështenjë kali ekstrakt, do të jetë shumë efektive në qoftë se ju vuani nga ënjtje të përsëritura të këmbëve. Me rritjen e këmbët djersitje në ujë të ngrohtë, shtoni një sasi të vogël të thata lule rozmarinë. Nuk janë vorbullat, të pajisura posaçërisht me një enë të vogël të kripës dhe të vajit. Me shpërbërjen graduale të shtojcave të nevojshme në ujë të ngrohtë, që ju të merrni dobitë maksimale nga dush.


Banjot shumë të dobishme kontrast për këmbët. Ata rrisin tonin e gjithë trupit dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Megjithatë e rëndësishme intensiteti dhe kohëzgjatja e ekspozimit banjot. Për këtë procedurë, ju duhet të keni dy banjo - një prej tyre është e mbushur me ujë të nxehtë, të ftohtë tjetër. Këmbët duhet të jenë të zhytur në ujë të nxehtë, pastaj të ftohtë, nga ana tjetër, atëherë fshij thatë me një peshqir. Mos abuzojnë këtë procedurë, ajo shpenzojë jo më shumë se disa herë në javë.

Vetëm rezultate pozitive, ndiqni hapat themelore: të marrë një dush për këmbët vetëm ulur, pasi në fund nuk është projektuar për ngarkesa të rënda. Përmes procedurës, të mbushur ujë vaske, por në çdo rast nuk do të lejojë ulje e përgjithshëm të pajisjes në ujë dhe nuk e lënë atë pambikëqyrur.