Përfitimet e arra për shëndetin e njeriut


Hipokrati besonte sëmundjet arra kurimin e mëlçisë, veshkave dhe stomak. Për evropianët, se ata ishin "heronj të ushqimit", sepse ato përmbajnë shumë proteina lehtësisht të tretshëm, karbohidratet, vitaminat, minerale, "e drejtë" yndyrna. Mundohuni të kuptoj se çfarë është përdorimi i arra për shëndetin e njeriut në aspektin e shkencës moderne mjekësore.
Shëndetin e njeriut lajthi
Lajthi fosilizuara shell janë shpesh arkeologët. Ajo është përdorur për ushqim në periudhën neolitike. Më vonë, njerëzit atribuohet asaj pronat e mahnitshme: se ajo mbron nga rrufeja, shpirtërat e këqij, syri i keq.


Lajthitë janë kultivuar kalter. Lidhur me atdheun e këtij mendimit të ekspertit bimore ndryshojnë. Disa besojnë se Evropa jugore, të tjerët - Kaukaz, Azinë e Vogël, Sirinë.
Kernelit lajthi përmbajnë rreth 60% yndyrë, i cili përbëhet nga gliceride, stearik, oleik, acide palmitik. Përfitimet e arra është që acidi parandalon rritjen e kolesterolit të gjakut dhe mbrojnë enët e gjakut nga sëmundja. Përveç kësaj, lajthi përmban vitaminë E, kalium, hekur dhe kobalt.

Nëse lajthi bluaj dhe rrush të thatë, ju mund të merrni një ilaç i mirë për anemi, mangësi vitamina. Nut dhe kjo ndihmon si parandalimin e kancerit, sëmundje të zemrës, hipotension, venat me variçe, sklerozë, flebytamy, anemi, sëmundje koronare të zemrës, zgjerimi i prostatës. Pini lajthi dhe pacientët që vuajnë nga diabeti.

Shfrytëzimi optimal i arra - nga 30 deri në '50 në ditë. Hazelnuts kundërindikuar në prani të atopik diatez tek fëmijët. Përveç kësaj, për shkak të doza të larta mund të ketë stomakun overvoltage, zorrët, përkeqësimin e sëmundjeve të pankreasit dhe mëlçisë.

Shëndetin e njeriut Përfitimet WALNUT
Atdheu arre, pavarësisht nga emri i saj, është Azia e Vogël. Interesante, në kohët e lashta, këto arra përdoren si para. Banorët Kaukazi konsideruar atë një pemë e shenjtë. Në Romën e lashtë, vënë re ngjashmëritë arre dhe trurin dhe të trajtohen atij dhimbje koke.

Pemë arre ndonjëherë të arrijë 30 m. Lartë dhe 2 m. Në diametër. Hiq nga ton e pemëve me arra.
Kernelit arre të përmbajë rreth 65% yndyrë, e cila përbëhet vetëm prej acideve yndyrore të shëndetshme njerëzore dhe vitaminë E, B1, B2 C, E, K, minerale dhe taninet, yuhlon paqëndrueshme.
Walnut është popullor me chefs. Megjithatë, shumica e mjekëve favor arra vlerësohen. Kështu, duke përdorur ekstrakte nga arra papjekur trajtuar mëlçisë dhe pericarp dhe lë Phytoncidic dhe kanë pronat antibacterial. Për shërimin e vlon, puçrra fytyre, seborrhea, ekzemë përdorur infuzion. Ndihmë e mirë dhe arra si fondet protyhelmintnoyi.


Vlera ushqyese dhe efekt parandalues ​​i arre rrit konsumin e mjaltit, perimet jeshile, fruta të thata. Një përzierje e kernelit arre me limon dhe kajsi të thata janë të energjisë, e cila i jep forcë dhe rrit efikasitetin. Prandaj, ata kanë nevojë për njerëz të cilët janë të ekspozuar ndaj aktivitet të lartë fizik, të moshuarit, gratë shtatzëna dhe nënat gji.
Për shkak të përmbajtjes së lartë të jodit e përfitimit arra paçmuar për parandalimin e sëmundjeve të gjëndrës tiroide. Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar për të marrë e pacientëve me çrregullime metabolike, diabeti, diatez. Walnut mirë ndikon në enët e gjakut të trurit, ndihmon në lehtësimin e tensionit nervor, dhimbje koke, të shpëtoj nga pagjumësia, të rritur potencë e njerëzve.

Në të njëjtën kohë, për shkak të përdorimit të tepruar të arra mund të duket acarim, inflamacion i bajamet, dhimbje koke, skuqje në gojë. Prandaj, sasia e rekomanduar e arra - jo më shumë se 50 gram në ditë. Përveç kësaj, ata janë të kundërindikuar në kollë, dhimbje fyti, bronkit, ulçerë, kolit, diatez.

Pronat e dobishme e badiava
Kur përdorni badiava shpejt vjen një ndjenjë e plotësi, pasi ajo përmban shumë fibra. Peanuts si njerëz të ulur në një dietë.
Kjo arrë amtare në Amerikën e Jugut, Brazil apo Peru. Tani ajo është rritur në shumë vende me klimë të nxehtë. Kikirik nuk është një pemë ose shkurre, mbi të gjitha kjo duket si bari. Fryti i saj rritet nga toka.

Sipas hulumtimit të kohëve të fundit, duke përfshirë kikirikë në dietë ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të sistemit kardio-vaskulare. Përveç kësaj, kjo arrë është një burim i shkëlqyer i acidit folik, i cili nxit rritjen, rinovimin e qelizave. Ky acid është e rëndësishme për gratë shtatzëna.
Efekti Peanuts pozitiv në potencë, përmirëson kujtesën, vëmendjen, ndjeshmëri auditory. Ajo përbëhet nga fosfor, kalium, vitamina D B1, B2, PP, amino acide. Këto substanca të nevojshme për indet nervore, mëlçisë, zemrës dhe organeve tjera.

Në kikirikë të para mund të hahet, por kjo mund të ndikojë negativisht në tretje. Arra zhvishem janë një alergjen të fuqishme.

Shëndetin e njeriut Almond
Relative afërt e bajame është një bukuroshe. Bajame Lule - e bardhë ose i zbehtë rozë. Pas tij të përcaktuar llojet e arra - ëmbël apo e hidhur.
Struktura përbëhet nga ëmbël kernelit bajame emulsioni dhe vaj, e përdorur gjerësisht në Aromatherapy. Bajame e hidhur përmbajnë acid prusik, kështu që përdorimi i saj në ushqim mund të jetë vetëm pas trajtimit.
Shumica bajame pronës vlefshme - mjaft vitaminë E ose vitamina të të rinjve ". Kjo arrë ka një efekt qetësues, ndihmon në përmirësimin e gjumit të hequr gurët nga veshkave, të përmirësuar vizionin, të rritur prodhimin e spermës, të marrë dehje alkoolit, të reduktojë aciditetin e stomakut, ulçerë stomakut për të shëruar.

Numri optimal i bajame - 30-50 gram në ditë. Ajo nuk mund të përdoret në dermatit alergjik, perevozbuzhdenyyah, rritur normën e zemrës.