Përfitimet e arra për të njeriut


Gjithkush e di se ka kaq shumë lloje të arra - dhe kedri, arra, bajame, lajthi, arrat inde, kikirikë dhe gështenja, dhe shumë të tjerë. Jo shumë kohë më parë në dyqanet tona ishin më pak të njohur dhe të varieteteve të përbashkëta të tilla si arra apo arre brazilian.
Me bollëk të tillë është shumë e lehtë për të marrë humbur, si çdo lloj i arrë ka avantazhet e tij. Por për të argumentojnë me faktin se përfitimet e arrave për të njeriut paçmuar vështirë. Specialistët pohojnë se arra e vërtetë mund të konsiderohet vetëm lajthi dhe arrat inde, shtrirje ata të përfshijë edhe arra pishe. Kjo është për ata ne fillojmë të flasim për cilësitë e dobishme të arra.• arrat inde. Forma që i ngjan një arre dardhe. Shitet ajo zakonisht ka pastruar. Kjo lehtëson përdorimin e shqeme. Këto arra përmbajnë shumë proteina dhe yndyra, dhe është i kundërindikuar për trupin e një njeriu i cili dëshiron për të humbur peshë. Përveç kësaj, në arrat inde janë acid nikotine dhe carotene.
• Një tjetër lloj i "të vërtetë" arra - lajthi. Përfitimet e këtij lloj arra është një përmbajtje të pasur e ushqyesve të ndryshme. Për shembull, vaj, shtrydhur nga lajthi, të lehtë për të absorbuar trupin e njeriut. Nëse ju përziejnë atë me të bardhë veze, që ju të merrni një zgjidhje e shkëlqyer për djegie dhe për forcimin e flokëve. A lajthi kombinuar me mjaltit është përdorur për trajtimin e reumatizma dhe aneminë.


• Së fundi, arra pishe, një i njohur dhe i njohur për ne janë fara e pisha siberian. Këto arra përmbajnë një shumë të naftës dhe proteinave, kështu nga struktura janë të ngjashme me proteina vezë. Cedar naftës në cilësi vaj ulliri pothuajse të barabartë. Dhe, edhe pas squeezing mbetet hani tortë arra përmban një shumë të proteinave, kështu që është përdorur në gatim, në përgatitjen e halva, pasta dhe ëmbëlsira. Interesante, edhe në kohët e lashta ishte i njohur infuzion e arra pishe. Ajo është gjithashtu e dobishme për trupin e njeriut. Me të trajtuar nyje në përdhes, reumatizmi, artrit. Këtu është recetë mrekulli: arra pishe duhet të shtypen së bashku me predha, pour vodka në mënyrë që ajo mbulon shtresa arra e 5-6 cm, dhe të lënë për një javë. Merrni tretësirë ​​duhet të jetë 3 herë në ditë për 1 lugë gjelle


• Mjaft i njohur për ne dhe kikirikë. Blerja në dyqan këtë arrë, është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të se si të freskëta. Në kikirikë sipërfaqësore mund të vendosen kërpudhat sekreton toksina. Kur prekje, ata mund të ndikojnë në ndonjë organet dobësuar. Shumica e kikirikë të përdorura për naftë. Nga meritat e saj ushqyese është superior ndaj shumë lloje të tjera të vajrave bimore.
• rritje në vendin tonë quhet edhe arrë gështenjë. Gështenja të freskëta janë shumë të fortë dhe kanë një shije të thekshëm. Ndryshe nga shumica e arra, gështenja të hani të papërpunuara pamundur. Por ju mund të piqem. Pas këtij trajtimi gështenja janë të ëmbël në shije dhe shumë aromatik. Megjithatë, ka sasi të mëdha të tyre nuk është e nevojshme, pasi kjo mund të çojë në fryrje.


• Fruta ngjajnë vogël fëstëk llokum. Pjekur, Withers tyre mish, kyçin e këmbës është e ndarë në dy gjysma. Dobi të këtij lloji të arra - që i bëjnë ato të naftës unike që nuk thahet, dhe për këtë arsye përdoret në mjekësi, parfum dhe gatim.
• Por arrë Brazili krejtësisht të panjohura për shumicën e qytetarëve të vendit tonë. Ajo është e ngjashme me një kuti ovale ose të rrumbullakët me një kapak. Brenda ajo janë semyadolky të ketë një shell hollë, por shumë të fortë. Për Brazilin arra shije të ngjashme me pisha.

• Më shumë të njohura për ne bajame. Ajo i ngjan një kumbull, por kur thahet pjekur pulpë arrë dhe formon një dritë ngjyrë kafe me flokë "lëkurën". Ka dy lloje të bajame - e hidhur dhe e ëmbël. I pari përmban një substancë që dallon rrezikshme për acid prusik trupin e njeriut. Dhe qumësht bajame, e cila vjen nga bajame e ëmbël, e përdorur si mjet enveloping për sëmundjet e traktit gastrointestinal. Për të përgatitur qumësht bajame, është e nevojshme që të bluaj 50 g berthamat në një mortajë, derdh 100 ml ujë ose qumësht, kuzhinier për 10 minuta dhe tendosje. Pije bajame qumësht është e dobishme për veshkë, ajo gjithashtu ka veti diuretik. Me vaj bajame bën dhe i cili siguron efekt të shkëlqyer laksativ.


• i njohur gjerësisht në arre tonë. Pronat e saj të mahnitshme të shkojnë legjendë e vërtetë. Kjo nuk është rastësi. Përfitimet e arra është se vaji prej saj ka efekt choleretic dhe përdorimin e saj në sëmundjet e mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, dhe yndyrat djeg ato. Vaj arre përmban sasi të mëdha të acideve yndyrore, dhe përmbajtja kalorike e tejkalon mish derri. Një arrë fruta papjekur të pasura në vitaminë C, si dhe përmbajtja e tij nuk është e rrush pa fara e zezë inferiore ose u rrit hips.
• relative më të afërt e arre është arra. Kjo arrë ka një predhë e pothuajse të qetë, por shija e tejkalon arra dhe bajame.

• më i madh i të gjitha është konsideruar arra kokosi. Pesha e saj mund të arrijnë 2 kg. Në një arrë papjekur kokosit përmban deri në gjysmë litër lëng kosi-ëmbël e qartë që të përkryer shuan etjen. Përveç kësaj, ajo është e pasur me sheqerna dhe vitamina. Kur arra pjekur në rënie në zhvillim e yndyrë të lëngshme, ajo fillon të kthehet në një emulsioni bardhë njohur si qumësht kokosit. Pastaj ai trashet dhe bëhet tul të bardhë.

Të gjitha arra, të cilat na u tha janë të ndryshme në pamjen dhe shije, por ato janë të dobishme në hipertension, atherosclerosis dhe sëmundjeve të tjera të zemrës dhe enëve të gjakut. Përveç kësaj, ata mund të rrisin tonin e sistemit qendror nervor të njeriut, të rregulluar funksionin e trurit. Dhe me atë të përfshira në berthamat e arra indeve normalizuar aktivitetin e zorrëve.