Përfitimet e shegë për shëndetin e njeriut


Shegë - një mbret i vërtetë i frutave, unik në përbërjen e tij dhe përdorur që nga kohërat e lashta në mjekësi dhe cosmetology. Kjo pemë nuk është i kotë konsiderohet mbretërore, gjethet e saj jeshile të errët dhe lule të kuqe janë shumë të bukur. Një person i shëndetshëm mund të aplikojnë çdo gjë nga zhvishem fruta të degëve.
Lëng shegë në kohët e lashta përdoret si një ilaç kundër dhimbje stomaku dhe zhvishem këto fruta të veçantë - për të hequr qafe dizenteri. Për ta bërë këtë, të marrë 2 lugë shegë zhvishem, vlim për 15 minuta në një gotë me ujë, filtruar, shtoi 12 lugë vodka, pije alkoolike apo verë, 1 lugë sheqer dhe pini 1 lugë 3-4 herë në ditë. Përfitimet dhe shega është përdorur për të dëbuar krimbat zorrëve, ajo përdoret leh e pemëve shegë.


Sa për mjekësi moderne, ka një përfitim për granatë shëndetin e njeriut zbatohen më gjerësisht. Për shembull, fryti është freskuese dhe oreksi do të thotë, dhe lëng ndihmon për të përmirësuar tretjen.

Vëmendje e veçantë duhet të përfitojnë shegë për të luftuar astma, gripit, infeksioneve respiratore, sidomos në sezonin e ftohtë, kur shumica e njerëzve janë të prirur për ftohjet.
Dhe me fara grimcuar shegë dhe krem ​​mjaltë mund të bëhen në sëmundjet e hundës dhe veshëve. Pini shegë, dhe së bashku me lëkurë, dhe kur enterocolitis. Për këtë 20 g copëtuar tharë zhvishem ose gatuaj fasule 50 gram zgjidhje, vlim atë për ngrohje të ulët në një gotë me ujë 30 minuta, tendosje dhe pije 2 lugë, 2 herë në ditë.

Lëng shegë ka veç efekt anti-inflamator, dhe për këtë arsye është përdorur për pezmatim i fytit dhe stomatiti si një shpëlarje dhe djegie. Për këtë lëng holluar me ujë, njomet atyre lëkurën djegur dhe do ta spërkatë me oplodnya pluhur të thatë. Pas kësaj procedure, në vend të formuar një kore djegiet, plagë poshtë ajo shkon shumë shpejt.

Për shëndetin e njeriut dhe të aplikoni lëng i varieteteve të ëmbël shegë. Është e rekomanduar për të përdorur në çrregullime të traktit gastrointestinal, dhimbje në stomak, me dhimbje barku i veshkave. Ju mund të përdorni një lëng dhe njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e stomakut dhe duodenum me rritjen e sekretimit. Dhe lëng nga shegë, notat kosi pi edhe për pacientët me diabet dhe gastrit me aciditet të ulët.

Për shumicën prej nesh përfitimi kryesor i shega qëndron në aftësinë e saj për të rritur hemoglobinë. Përveç kësaj, konsumi i rregullt i lëng shegë ndihmon në normalizimin e tensionit të gjakut në hipertension dhe dystonia vaskulare. Këto prona janë veçanërisht të rëndësishme në zyyazykay shegë dhe pranverë, kur njerëzit meteosensitive përjetojnë probleme me presionin.

Por përveç cilësitë pozitive të kuqe shëndetit të njeriut, si fruta dhe perime të tjera, ka contraindications. Për shembull, ajo nuk duhet të marrë njerëz me ulçerë stomakut dhe gastrit me aciditet të lartë.

Kur përdoret granatë gjithashtu duhet të dini se kryetarin mbidozë dhe decoctions e frutave apo leh çon në dehje, marramendje, dhimbje, dobësi e përgjithshme, të përzier, të vjella dhe vizionin e paqartë. Prandaj, simptomat e para të helmimit duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.
Në efektin terapeutik nga shega ka veti të shkëlqyera kozmetike. Për shembull, lëng e saj mund të përdoret për kujdesin e flokëve me yndyrë, sidomos gjatë sezonit të ftohtë, kur ata shpejt kripur nën kapele. Me rritjen e ëmbëlsi ndihmon për të përballuar locion shegë. Për të përgatitur atë, ne duhet të marrë një shegë, lëng shtrydh, frutash pokatavshy pom'yavshy në duart apo në tavolinë me përpjekje dhe pastaj bëhet nëpër vrimë ikjes në lëng e lëkurës në një gotë. Pastaj në një enë qelqi duhet të derdh një gotë vodka, shtrydh lëng të gjysmë limoni, shtoni 1 lugë mjaltë dhe 1 ch. l. lëng karrota, përzierje mirë, të mbuluar fort dhe të lënë në një vend të errët për 10 ditë.


Para se të lani flokët tuaj, flokët duhet të ndahet në fillesat dhe rrënjët e pastra me një shtupë pambuku në kremra. Pastaj kreu që të lidhen me një peshqir apo pambuku shall. Pas 20-30 minuta larë flokët duhet të jetë shampo butë, pije me ujë acidifikuara (1 lugë gjelle uthull ose 1 lugë çaji acid limoni në një pellg me ujë). Fshini rrënjët e flokëve shegë locion para çdo larje duhet të shkojnë për një muaj.
Lëng shegë është një mënyrë e madhe për t'u kujdesur për çdo lloj të lëkurës. Për ta bërë këtë, përzierje 1 lugë lëng dhe 1 lugë salcë kosi. Përzierje aplikoni në fytyrë dhe të lënë për 10-15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Lëng shegë ka veti zbardhues, si në mjekësi, ajo është përdorur për heqjen e spote moshës dhe Freckles. Veç kësaj, ajo është përdorur si një agjent astringent, antibakteriale dhe anti-inflamator per trajtimin e akneve. Kështu që pohimi se Shega - njëqind sëmundje kurë, është e vërtetë.

Së fundi, ne ju japim disa këshilla për zgjedhjen e Garnets. Fruta Blerja preferoni fruta të mëdha me shkëlqim, e rëndë për madhësinë e tyre. Ata nuk duhet të jenë të dëmtuar, lëkurës kafe.

Mbani granata mund të jetë një cool, vend të thatë, ventiluar mirë për 1-2 muaj. Nëse frutat duhet të ruhet për një kohë të gjatë, ata mund të jenë të ngrira, duke e vendosur në pako. Mbani granata mund të jenë të ngrira për një kohë të gjatë.