Përfitimet e grejpfrut për një trup të shëndetshëm


Grejpfrut në rritje në Japoni, Amerikën e Jugut, Kaukaz dhe Kina, por nënkupton rrënjët e origjinës së saj është ende i panjohur. Sipas studiuesit pajtohen, dikush beson se ai ishte edukuar në Indi (hibride e portokalli dhe sheddoka - një lloj limon), të tjera është pothuajse e sigurt se ky pompelmusa hibrid, por ende askush nuk mund ta sjellë atë artificialisht.
Kjo agrume ka hije të ndryshme dhe madhësi - një portokalli pak më shumë. Frutat bardhë - kosi dhe e ëmbël - të kuqe ose rozë.

Në vendin tonë në të gjithë fruta ekzotike ne preferojmë portokall dhe mandarina, sidomos fëmijët me të vërtetë duan këto fruta të butë, lëng dhe e ëmbël, por grejpfrut është shije të thartë-ëmbël me një hidhërim karakteristike, sepse ne gjithmonë të shkuar rreth anën e tij. Më kot, si fruta është e pasur me vitamina B2 C, R, D, carotene (provitamin A), kalium, kalcium, vajra esenciale, acide organike, fibër, si dhe kimikate të ndryshme biogenic bashkëngjitni frutash e madhe pronat dietik dhe shërimit.Përfitimet e grejpfrut për një trup të shëndetshëm është thjesht i pazëvendësueshëm, ajo përmban substanca tonik ndihmojë të rivendosur vitalitetin, si dhe rritjen e jetën e të gjithë organizmit. Dhe më e rëndësishmja, pritja e frutave origjinale kërkuar atyre që të çojë një mënyrë jetese i ulur, dhe në qoftë se puna juaj përfshin përpjekje të madhe rozuyazykah, si ajo stimulon trurin dhe jep një efekt të kthjellta. Lëng qitros forcon sistemin nervor qendror, kjo është veçanërisht e dobishme gjatë ushtrimit. Mjekët rekomandojnë për të futur një futje e përditshme të njerëzve të detyrueshëm grejpfrut dobësuar pas një sëmundjeje të gjatë, si dhe ato përjetuar lodhje të rënda.


Për një trup të shëndetshëm lëng grejpfrut dobishme. Nëse doni një ditë të jetë energjik, i gëzuar, të hyjë në një rregull, mëngjes pini një gotë me lëng grejpfrut. Por në qoftë se ju keni një humor të keq, do të përgatisë një sallatë frutash me shtimin e "mrekulli" e agrume, ai përmban vaj, ndihmon të kapërcyer apatinë, duke çuar në stimulimin e kujtesës dhe të imët se çfarë është e rëndësishme për një trup të shëndetshëm.

Për të përgatitur sallatë frutash të marrë një mollë të vogël ëmbël, gjysmë banane dhe grejpfrut, 10 vynohradynok, mundësisht pafarë, nëse e dëshiruar, ju mund të shtoni arra ose bajame. Të gjitha të larë fruta, hiqni farat. Apple, banane të prerë në kube të vogla, por me grejpfrut shijshme tul thartë-ëmbël nxjerrjen e një lugë çaji si hidhërimi ai përmban një ndarje në mes të segmenteve. Plotësoni sallatë me lëng limoni dhe një lugë çaji mjaltë ose spërkat krem ​​whipped, sasi e vogël në krye me arra copëtuar ose bajame.


Shkencëtarët kanë zbuluar narynhyna përmbajtje në grejpfrut (ajo është fryt i portokalli apo trëndafili) - një substancë të çuditshme që është direkt nën lëkurë dhe në filma pouches lëng, stimulon tretjen, intensifikimin efektin e mëlçisë, duke çuar në djegien yndyrë. Prandaj, futja e një hreprfruta rregullt dietë, mbipeshë thjesht zhduket, sikur me veten e tyre. Përfitimet e grejpfrut gjithashtu se pirë një gotë me lëng me stomak bosh, ajo ndihmon zorrë për të konfiguruar sistemin tuaj, si dhe përmbajtjen e fibër shpjegueshëm parandalon kapsllëk, e cila nga ana e tij është një shkak i çrregullimeve metabolike.


Bazuar në faktin se përfitimet e grejpfrut qëndron në faktin se ajo promovon humbje peshe dhe spastrim trupin e toksinave, si dhe një produkt të ulët-kalori, mjekët, nutritionists këshillojnë për të përfshirë atë në ditë agjërimi dhe subjekt i një dietë. Ky agrume përmban ushqyesve që do të jenë shumë të dobishme këto ditë, në mënyrë që të ndihmojë të shmangur sulmet e letargji, marramendje, marramendje.

Nutritionists kanë zhvilluar një "Rainbow" dietë, parimin e ushqimit i cili është përdorimi i përditshëm i fruta ngjyra dhe perimeve. Në këtë dietë të gjitha frutat dhe perimet janë të ndarë në katër grupe me ngjyra: të kuqe, portokalli apo të verdhë, të gjelbër, të purpurt ose blu. Një nga "Rainbow" produkteve është grejpfrut. Pronat, si shumë perime dhe fruta të tjera. Raspberries, boronica të kuqe, qershi, shegë, domate, speca dhe të tjerët Ai u kthye në grupin e kuqe. Këto pigmente kryesore që frutat dhe perimet janë të pikturuar në ngjyrë të kuqe është lycopene dhe anthocyanins. Grejpfrut trëndafili, si dhe gujava, domate dhe shalqi, sepse ato përmbajnë lycopene, mund të mbrojtur trupin nga kanceri. Kjo stuff e mrekullueshme është zhytur më mirë nëse merren perime steamed, të ziera ose të pjekura. Por, për shembull, e kombinuar me yndyrna (vaj ulliri ose djathë) produktet lykopynosoderzhaschye perceptohen nga trupi edhe më të mirë. Një shembull do të jetë, grejpfrut, prerë në gjysmë dhe të pjekur në furrë me kanellë dhe sheqer. Gjithashtu, kjo recetë është e rekomanduar si një trajtim për stres, grejpfrut ndihmon për të përballuar me ndjenjat e depresionit.


Grejpfrut është e përkryer për enët e mishit, enët e pulave, desserts për të përgatitur, është e domosdoshme për të përgatitur salads dhe marinades të ndryshme, si dhe përmbajtjen e vajra esenciale, acide organike luajnë rol të rëndësishëm në tretje dhe promovon tretje e duhur. Grejpfrut forcon funksionin mbrojtës të trupit dhe shërben si një mjet për parandalimin e diabetit.
Grejpfrut përfitime të mëdha për personat anë, si dhe për trupin.

Për maska ​​të veçanta të përdorimit të bëra në shtëpi. Për shkak të sasive të mëdha të vitaminave, maska ​​bazuar në grejpfrut forcojë dhe moisturize lëkurës. Për të përdorur zhvishem e dorës grejpfrut, për 10 minuta të bëjë masazh dhe pastaj lyej duart krem ​​ushqyes. Kjo procedurë do të bëjë duart e qetë dhe për të forcuar thonjtë.