Përfitimet e grejpfrut për shëndetin e njeriut


Grejpfrut - një pemë qumeshtit në lartësi 5-12 metra e agrume familjes. Në 1750, kapiteni anija Sheddoka në Xhamajka nga Azia Jugore u sollën fidane të lulëzuar portokalli egër ose Neroli, të cilat janë mbjellë pastaj ngjitur me pemë Pomelo. Pas tre vjet në pemë para Neroli fruta hibride natyrore të marra nga vetë-pllenim. Frytet janë quajtur grejpfrut. Sot është fryti më popullor në Amerikë.Përfitimet e grejpfrut për shëndetin është e madhe, pasi ajo është një burim i vitaminës C - 45 mg për 100 g. Vetëm grejpfrut përmban vitamina B1, B2 B9 PP, E dhe minerale të hekur, jod, kalium, kalcium, kobalt, magnez, bakër, mangan, natrium, fosfor, fluori, zink. 200 g grejpfrut të freskët 82 kalori, 11 g proteina, 212 g karbohidrate, 02 g yndyrë, 32 mg të fibrave. Ai vijon se grejpfrut - një produkt të vlefshme diete.


Përdorimi i tul grejpfrut është shumë e dobishme kur mishrat e gjakderdhje, yazvochkah në gojë, mishrat e dhimbshme.

Ushqimi mëngjes çdo ditë 100 gram këtij fruti të çuditshme, forcuar mbrojtjen e traktit gastrointestinal, me anë të të cilit trupi i reziston riprodhimin dhe mutacionin e organizmave patogjene.
Fllad shtrydhur lëng i një grejpfrut njeriu të shëndetshëm, që është një zgjidhje e shkëlqyer kundër kapsllëk, ndihmon në lehtësimin e stresit, për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe për të forcuar sistemin nervor.
Kur dehje nikotina është e rekomanduar për të pirë lëng grejpfrut ose tul grejpfrut. Për më tepër, marrja e lëng për 1/2 filxhan 5-6 herë në ditë gradualisht promovon vidyazyka e zakonit.


Kur sëmundjet e zemrës është e dobishme për të ngrënë çdo ditë për 1 grejpfrut. Kjo ndihmon në pasurimin e gjakut me oksigjen, si dhe uljen e kolesterolit të keq me 25% dhe rritjen e kolesterolit të mirë në të njëjtën sasi. Kjo ndodh për shkak të përmbajtjes së vitaminës E në tul e grejpfrut.
Përfitime të mëdha grejpfrut në sëmundje të ndryshme të lëkurës, puçrra fytyre, pimples, pajetë, lëkurë të zbehtë. Përfshira në fruta antioksidantë të përfshira në sintezën e kolagjenit, duke e bërë lëkurën të bëhet butë dhe elastike, plagë shëruese të pimples shpejt dhe pa plagët. Nëse një person ha fruta grejpfrut rregullisht, ajo ndihmon për të parandaluar shfaqjen e akneve Wen, vlon. Ndikimi i ushqyesve grejpfrut në lëkurën e njeriut zgjat për 72 orë. Prandaj, për të trajtuar probleme të lëkurës duhet të hani një grejpfrut çdo 3 ditë.


Lëng qitros larë freskët dhe ekzemë plagët për të dezinfektoj dhe shërimin e shpejtë.
Përfitim i dukshëm i grejpfrut me cholelithiasis. Në mënyrë që të sjellë gurë nga njeriu fshikëz e tëmthit mjaftueshme çdo mëngjes në një stomak bosh për të pirë 2 lugë ulliri vaj pije lëng grejpfruti.
Kur edemë për shërim të shpejtë të trupit pas një operacioni, sëmundjet infektive, rozuyazykah serioze dhe të ushtrojnë çdo ditë është e rekomanduar për të ngrënë një grejpfrut fruta.

Nëse ju hani një fruta para se të shkojnë në shtrat natën, ajo promovon gjumë të thellë dhe të shëndoshë.

Sëmundjet fungale, të shëruar ulcerat, plagët, vlon rubbed në lëkurë e naftës farë grejpfrut ose locion për të bërë.
Kur dhimbje në stomak, gazit u rritën, urth Përdorimi pluhur me grejpfrut zhvishem. Për të përgatitur thatë pluhur pastruar nga tul disa fruta grejpfrut zhvishem dhe bluaj në një mulli kafeje. Si të përdorni: vënë nën gjuhë 1 lugë pluhur dhe thith deri shpërbëhet.

Në diabet vendas 1 lugë çaji copëtuar tharë grejpfrut zhvishem 1 filxhan ujë të valë. Mbush për 10 minuta. Drain. Pini 1 gotë 3 herë në ditë.

Maska e grejpfrut ngadalëson plakjen e lëkurës, eliminimin e toksinave, zbutjen e rrudhave, përmirësimin e ngjyrës së lëkurës, ndriçimit, spote moshës, lëkurë të shëndetshme. Për të përgatitur maska ​​duhet të pure me një pirun 1 grejpfrut tul dhe përzierje me 1 lugë miell bollgur dhe 1 lugë mjaltë të lëngshme. Përzierje rezultuar ishte vënë në pastruar më parë fytyrë, duke shmangur zonën e syve. Mbani maskë për 15-20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe fshij butësisht me një leckë pambuku të butë. Kjo maskë është e rekomanduar për të bërë 2-3 herë në javë. Në mes Trajtimet fshij lëng grejpfrut lëkurës.

Për të lëkurës me vaj dhe puçrra të bëjë locion alkoolit me feta së bashku me lëvore grejpfrut dhe alkoolit. Plotësoni shishe gjysmë-litër qelqi të errët me feta grejpfrut në gjysmë, dhe pjesa tjetër - 70% alkool. Mbush në temperaturë dhome 14 ditë, pastaj tendosje nëpër një filtër. Shitore në një enë qelqi me kapak të shtrënguar të mbyllur në frigorifer. Para përdorimit të shkundur.

Me rritjen e sheqerit në gjak pi 2 herë në ditë për 1 gotë me lëng grejpfrut.
Shumë nutritionists theksuar në favor të përdorimit të grejpfrut trashje. Dietë, e cila është vendosur baza grejpfrut. Ne ofrojmë një dietë mostër për një ditë në dietë grejpfrut.


Mëngjesi. 50 g proshutë ligët, 1 grejpfrut, 1 filxhan çaj të gjelbër.
Paradrekë .1 vezë të ziera dhe 1 filxhan lëng grejpfrut.
Dreka. Sallatë perimesh, peshk i zier deti, 1 filxhan të thata komposto frutash.
Tea. 1 grejpfrut.
Darka. Viçi ziera, perime të ziera: karrota, brokoli (përveç patate), një gotë çaj
sheqer diabetik ose mjaltë.
Dietë grejpfrut ju mund të rrinë në jo më shumë se 3 ditë. Kundërindikacionet: gastrit dhe ulçerë stomakut.

Shënim: gjetur se aplikimi i formave medicinale CYP450vzhyvannya grejpfrut është jashtëzakonisht i rrezikshëm për shëndetin e njeriut. Përbërësit aktiv të përbërjes kimike të grejpfrut, duke hyrë në një reaksion kimik me enzimat CYP450peretvoryuyut atyre substancë toksike që është zhytur menjëherë në gjak dhe shkatërron mëlçinë.