Përfitimet dardha për shëndetin e njeriut


Dardhë - nuk është vetëm baza neyyazytsirno enët e shijshme dhe e shijshme, por edhe një trajtim për sëmundje të caktuara, sepse frytet e saj përmbajnë shumë substanca biologjikisht aktive dhe vajra esenciale. Çfarë është një dardhë për shëndetin e njeriut? Kjo është ajo që ne e përshkruajmë më poshtë.
Së pari, ne vërejmë se dardha nuk janë vetëm të ngrënshëm, por edhe dekorative. Shijen e frutave ndryshon: mjaltin lusciously-ëmbël dhe i lagësht. Mishi është i butë dhe të fortë. Dardhë mund të lëshojë një aromë të këndshme dhe nuk kanë një erë.Atdheu i fruta - West Azi dhe Evropë Qendrore. Interesante, imazhi i dardha janë gjetur edhe në afreske të lashtë Pompeit. Por fakti i kësaj kulture në Rusi është përmendur në "Domostroi." Aktualisht dardha rritur jo vetëm në vendin tonë por edhe në Ukrainë, Moldavi, në rajonet e Kaukazit.
Shkencëtarët sot e di më shumë se 35 varieteteve të dardha. Ata janë të ndarë në varietete zyyazytsi të përshtatshme për afat-gjatë magazinimit, vjeshtë dhe verës. Në varësi të destinacionit të tyre, varieteteve të ndryshme të dardha janë shtuar në enët caktuara. Disa janë të mira për të bërë bllokim, dehja, desserts, pies, të tjerët janë përbërës i shkëlqyer për të peshkut dhe mishit enët. Gjithsesi, dardha përfitimet gjithmonë të përkryer plotëson shijen e saj të pazakontë.

Interesante, në bazë të këtij fruti është përgatitur edhe mjaltë, ai e quajti bekmes dhe esencën dhe musht. Një kuqe-kafe dru dardhe pemë përdorur për të bërë mobilje dhe instrumentet muzikore.

Dardhë, edhe pse jo një produkt të lartë kalori është një burim i shkëlqyer i vitalitetit dhe fuqisë. Për të përfituar dardha ishte për të maksimizuar shëndetin, duhet të dini se cilat ushqime dhe pije ndeshjen e saj më të mirë. Pas dardha përdorimit nuk duhet të pini ujë të ftohtë dhe të hani mish. Kjo është për shkak se dardhë përmban një sasi të madhe të fibra dhe stomaku është produkt mjaft bruto. Një kombinim i ujë të ftohtë apo të mishit mund të dëmtojë vetëm stomakun.

Përfitimet dardha kusht minerale përbërëse të tij, komponimet e azotit, tanin dhe pektin, vitamina B1 dhe C, P, të paqëndrueshme, flavonoids, ndërsa dardhë dhe përmban vetëm një acid organik, malic. Fara Dardhë përmbajnë jod vlefshme njerëzore shëndetësor dhe vaj. Ky frut është shumë i dobishëm për dobësinë e zemrës muskujve dhe anemi.

Të përfshira në kompleksin dardhë vaj esencial e bën atë një diuretik efektiv. Fruta të freskëta dhe lëng dardhe është e rekomanduar për të përdorur praninë e një fshikëz apo gurët në veshka.

Lëng dardhe është po aq e dobishme për shëndetin e njeriut sesa frutat. Dardhë vlefshme dhe përfitimet pjekur veçanërisht të mëdha për barkun e saj, dhe si antitussive dhe antipiretik. Pemë dardhe dhe gjethet kanë efekt antifungal.
Për përmbajtjen e sheqerit e dardhë mollë fruta nuk është inferiore, edhe pse shije zakonisht nuk është aq e ëmbël. Në këtë drejtim, dardha vlera të krahasueshme me kajsi, dardha mund të hahet, sepse njerëzit që vuajnë nga diabeti ose kanë një sëmundje të pankreasit.


Kur çrregullime të zorrëve të dobishme Dardhë zierje, sidomos oats dhe komposto dhe pelte. Farërat dardhë veprime të ndryshme anti-parazitare.
Blerja e një dardhë, ju duhet të dini se një fryt pak papjekur mund të piqen plotësisht në shtëpi, ndërsa fruta pjekur, me qëndrueshmëri të lirshme, delikate, blerja e dardha mirë të abstenojnë.
Provoni toying me këtë fruta aromatik dhe e shijshme sa më shpesh të jetë e mundur, dhe kjo me siguri do të sjellë shumë përfitime për trupin tuaj, dhe ju - fun.