Përfitimi i pjepër për shëndetin e njeriut


Studiuesit gjetën se pjepër është depo e vërtetë e mjaltit komponimeve aktive, carotenoids, dhe tretshëm madje edhe ari. Sigurisht, kryesisht frytet e saj përbëhet nga uji dhe sheqer, por tepër i çmuar tjetrin për shëndetin e njeriut janë të pranishme në shalqi aromatike tul.
Ky frut përmban sasi verilindje të mëdha të askorbik dhe acidit folik, dhe carotene, dhe për këtë arsye ka çdo të drejtë për titullin e vitaminës produktit. Fruta dhe perime të tjera me numrin e pjepër hekuri është në një nivel me rrepkë dhe qepë, vetëm pak prapa dredhëzave të egra, rrush pa fara e zezë dhe hudhër. Por përmbajtja e elementeve gjurmë, sidomos kalcium, pjepër lehtë argumentojnë me ndonjë perime ose fruta. Pra, pjeprat përfitojnë për kockat, dhëmbët dhe thonjtë të Drejtave të paçmueshme.


Përveç fryti përkryer shuan etjen dhe qetëson sistemin tonë nervor, ka një efekt të butë në traktin gastrointestinal dhe trupi normalizes ekuilibër me ujë kripë.

Përfitim i pjepër për shëndetin e njeriut përcaktohet nga tonik saj, qetësues, diuretik, laksativ i butë, stimulon formimin e gjakut, anti-sklerotike efekt, anti-reumatike.
Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se frytet e përdorimit në sasi të mëdha nuk duhet, pasi kjo mund të shkaktojë "trupezuar me mbeshtjelljen" zorrë dhe dhimbje barku zorrëve. Përveç kësaj, pjepër është e mundur pas 2-3 orë pas një vakt, pasi ky fryt nuk është në përputhje me ushqime të tjera. Në mesin e "armiqve" të saj kryesore - qumështi, prodhimet e qumështit dhe vezët. Pasi të hahet pjepër, dhënë sot nga produktet e mësipërme. Gjithashtu, nuk e pi pas pijeve vakt pjepër apo ujë të ftohtë, pasi kjo mund të çojë në çrregullime të zorrëve.


Për shëndetin e njeriut
• Melons ëmbël dhe varieteteve të rrumbullakëta të përkryer pastruar veshkat dhe eliminimin e toksinave në urinë.
• pjepër tul mund të bëjë një vë llapë mbi "kath".
• Për të hequr qafe një disa ditë të ftohtë, ju mund të aplikoni për shalqi lëkurës ballin.
• Nëse nosebleeds futur në vrimat e hundës lëng nga lëkura.
• Përfitimi i pjepër për trajtim shtesë të fyt i lënduar dhe bronkit tillë: ai peels mund të bëjë fasha në fyt dhe gjoks. Pas pësimit pneumoni të dobishme për të pirë lëng me shalqi të rrumbullakëta dhe astma e përdorin atë edhe në mes të sulmeve.

• lëng varieteteve të gjata pjepër dobishme për sinusit, sinusit, bronkoektazise. Dhe nëse ju përziejnë atë me majdanoz supë, ju mund të hiqni gurët në veshka.
• Nëse ju nuk ngutemi për të ngrënë rreth 200 gram pjepër, dhimbje koke të shkojnë larg.
• zhvishem pjepër dhe zbatohen për bruises dhe plagët e vogla për të shëruar ata më të shpejtë.
• Burns për të përdorur këshilla e mëposhtme: shpojnë flluskë formuar, pajisjet zonën e prekur me ujë të ftohtë dhe të bashkëngjitni pjepër lëkurës brenda. Nga vendet e djegura që ju mund të vendosni lëng ngrirë dhe feta pjepër.

• Banjo me pjepër ndihmon në lehtësimin e alergjive. Për të përgatitur atë, ju duhet të derdh Temperatura e ujit 36-37 gradë filxhan lëng pjepër, ose shtoni atë tul copëtuar dhe zhvishem. Kursi i banja të tilla duhet të përmbajë procedura 7.

Për të pastruar trupin
Nëse i rëndë "dыnnomu" ditë të jeni gati, ju mund të zgjidhni një version të lehtë - rreth 2.15 kg hani ditë pjepër, duke e ndarë atë në 3-4 pritjet në mes të ngrënies. Rezultati i kësaj terapie do të jetë e dukshme menjëherë, ju shpesh shkoni në tualet. Pjepër ndihmon butësisht pastron veshkat dhe traktit urinar, heq gurë të vegjël dhe rërë.

Përfitimet për luftëtarët pjepër me kolesterol të pamohueshme. Fakti që ajo fruta përmbajnë fibra, e cila promovon sekretim e të drejtave të tepërta të kolesterolit. Dhe në sajë të një gjendje pjepër të pasura me vitamina dhe ushqyesve të tjera ndihmon bimore efektive të luftuar aneminë, të sigurojë sytë shndrit, të shëndetshme në kërkim të lëkurës.
Përveç kësaj, pjepër ka një efekt të butë laksativ, i ndihmon të përballen me hemorroide kapsllëk. Për këtë qëllim, ajo duhet të merret me stomak bosh.

Pjepër Bukuri
Hani pjepër është e mirë jo vetëm për shëndetin, por edhe për bukurinë. Pulpë frutash gatuar ndihmon luftën spote moshës, Freckles dhe puçrra në fytyrën e tij. Për këtë tul vlim për 5 minuta, pastaj gatuaj dhe të filtruar. Pesha që rezulton është aplikuar në fytyrë ngrohtë. Hiq maskë pas 10-15 minuta, fshij lëkurës me një shtupë pambuku. Maskë rregullt i shalqi lejojë në njoftim efektin brenda një jave.

Për lëkurë të thatë, maska ​​të përshtatshme me të freskëta pjepër. Për përgatitjen e tyre gatuaj brumë pjepër dhe aplikuar në fytyrë dhe qafë për 15 minuta shtresë e hollë. Kjo maskë nuk është e nevojshme për pije. Fshij saj me një shtupë pambuku dhe pastaj aplikuar në lëkurë krem ​​ushqyes.
Veprimi rinovimin ka larje të rregullt me ​​supë të ftohtë fara pjepër. Një gotë me ujë të vluar shtoni 1 lugë gjelle fara grimcuar. Lëkura e fytyrës bëhet i butë dhe i merr rrobat delikate.
Ata të cilët kujdesen për bukurinë e flokëve, pjepër të përfitojnë. Ajo përmban yzonyt. Kjo substancë parandalon humbjen e flokëve.