Përfitimet njeri Sushi Japanese


Kuzhina japoneze neyyazytsirno njohura në mbarë botën, dhe vendi ynë nuk është përjashtim. Interesante, Kryeministri i diellit në rritje Dzyuynъytyro Koizumi, i cili vizitoi Rusinë në Moskë ishte i habitur nga numri i bare sushi. Në të vërtetë, kjo nuk është inferiore me numrin e bareve dhe restoranteve që ofrojnë kuzhinë tradicionale ruse. Por popullor - jo gjithmonë të dobishme. Hulumtimet e fundit të shkencëtarëve francezë kanë treguar se kuzhina japoneze nuk është për të gjithë. Pra, çfarë është përfitimi për një person të sushi japonez?
Sushi, ose ndryshe, Sushi, është një pjatë tradicionale e kuzhinës japoneze. Për përgatitjen e tij duke përdorur oriz, ushqim deti dhe disa përbërës të tjerë. Rreth një e katërta e të gjitha enët banorët e diellit në rritje është përgatitur nga alga deti ngjyrë vjollcë. Ata janë quajtur edhe nori. Përfitimet njeri vjollcë u zbulua në shekullin e IX. Kjo alga përmban proteina, minerale dhe vitamina.Argumentet e kundërshtarëve të sushi japonez
Sipas stafit të Universitetit Pierre dhe Marie Curie dhe Qendra Kombëtare për Kërkime Shkencore të Francës, njerëz të nacionaliteteve të ndryshme që banojnë bakteret në stomak ndryshojnë në përbërjen. Studiuesit zbuluan se në zorrët e japoneze kanë enzime të veçantë që ndihmojnë tretet algave.
Bakteret Bacteroides plebeius, që jetojnë në stomak, janë në gjendje të trajtimit porfyran. Kjo polysaccharide gjetur në algave. Kjo është arsyeja pse banorët e diellit në rritje absorbuar ato më të mirë. Hulumtuesit besojnë se bakteret u transferua në gjenet japoneze e mikroorganizmave që jetojnë në sipërfaqen e purpurtë. Ata kaluan nëpër banorëve traktin e tretjes në Japoni për shekuj me radhë. Por evropianët përshtatur barkun të tretet sushi japoneze dhe, në veçanti, algave, shumë më keq.


Polysaccharides - është një nga burimet kryesore të energjisë, e cila është formuar gjatë metabolizmin. Ata janë të përfshirë në proceset e imunitetit, të nxitur aderimin e qelizave në inde dhe të sigurojë pjesën më të madhe të lëndës organike në biosferë. Megjithatë tretet polysaccharides përfshira në ushqim një person nuk mund pa ndihmën e enzimeve të veçanta. Në këtë drejtim, përfitimi për njerëzit është toka e padiskutueshme nga banorët e Japonisë, dhe evropianët kjo me gjasë nuk do të.

Vendi ynë është toka, por të zgjedhin ato, ne duhet shumë kujdes me kujdes, sa më shpesh dhe kuzhinë, e cila konsiderohet të jetë në japonisht, krejt të ndryshme nga kuzhina tradicionale e këtij vendi. Natyrisht, ne në këtë rast është kryesisht në lidhje me cilësinë dhe freskinë e peshkut të para, një komponent i rëndësishëm i sushi japonez. Në përgatitjen e tyre duke përdorur peshk oqeanike ose djathë, e cila nuk ka parazitë apo peshk ujërave të ëmbla, të mbajtur preprocessing. Por shpesh ne nedovaryuyut vetëm peshk. Kjo ndodh në Japoni, ku procesi i përgatitjes sushi janë përgjegjës. Kjo është arsyeja pse ajo është më mirë për të blerë tokë në restorante të famshme dhe të mëdha.


Ekspertët thonë se në lidhje me një tjetër rrezik të përdorimit të shpeshtë enët japoneze - ata të shtoni një sasi të madhe të salcë soje, dhe me të - kripë. Fakti që një lugë pak e salcë soje përmban rreth një gram kripë, ndërsa norma e marrjes rritur kripës është gjashtë gram në ditë. Prandaj, konsumi i salcë është e rekomanduar për të monitoruar jo vetëm banorët e Evropës, por vetë Japonia. Nuk është sekret se kripa e tepërt në trup mund të çojë në rritjen e presionit të gjakut, dhe, rrjedhimisht, goditje dhe sulme në zemër.


Argumentet e mbështetësve të tokës
Recetë bazë përfshin peshk oriz Japanese Sushi, Wasabi Japanese rrikë, uthull oriz, alga deti Nori dhe salcë soje ose xhenxhefil. Konsiderojnë cilësinë veçmas diete e secilit prej këtyre përbërësve.
Rajs - ne kemi nevojë për një burim të karbohidrateve që ka një indeks të ulët glycemic dhe përgjithmonë mund të shtypur uria. Rajs dietë është e mirë për njerëzit shikuar figurë. Megjithatë, përdorimi i orizit, si dhe ushqime të tjera në sasi të tepërt nuk është e rekomanduar, ndryshe mbajtur shifër hollë është pothuajse e pamundur.


Të drejtat Përfitimet peshk të papërpunuara është përcaktuar të pasura me proteina dhe acide yndyrore polyunsaturated omega-3. Ata janë të rëndësishme për parandalimin e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular. Përveç kësaj, përbërja e peshkut përmban shumë vitamina dhe minerale të rëndësishme të tilla si selen, hekur, fosfor, zink.
Aplikohet si wasabi piper rrikë japoneze përmban vitaminë C dhe kalcium dhe antioksidantë, të cilat pozitivisht ndikojnë në sistemin kardiovaskular të njeriut. Përveç kësaj, ne e dimë se wasabi në gjendje për të mbrojtur dhëmbët tanë nga prishjen e dhëmbëve dhe ka veti antiseptike kërkuara për enët e përdorimit të përgatitura me peshk të papërpunuara.


Përbërja e salcë soje është shumë e mineraleve të dobishme, vitamina dhe amino acidet. Ky produkt është shumë më e dobishme për ne kripa e zakonshme. Kjo është bërë nga fermentimi natyral, pa preservatives dhe wasabi mund të mbajë për disa vjet.
Alga nori - një burim i fibër dietik, minerale dhe proteina. Dhe ato përmbajnë phytosterols ndihmon për të ulur nivelet e kolesterolit në trup.
Ginger - nuk është vetëm një piper për të përmirësuar shijen, por gjithashtu një antioxidant mrekullueshme që ka, përveç kësaj, pronat e anti-inflamator dhe lehtëson tretjen.


Pra, janë toka japoneze apo jo për të ngrënë? Kjo është një çështje e shijes secilit prej nesh. Dhe amerikanët dhe evropianët mund të marrë një pjatë tradicionale japoneze, por ruajtjen e kujdesshme, duke zgjedhur me kujdes një restorant japonez. Mos harroni se produktet e dobishme mund të jetë helmues në qoftë se ruhet në mënyrë të parregullt, ose ata ishin të përgatitur dobët.