Përfitimet forcim për shërimin e trupit


Në pronat e mrekullueshme e forcim është i njohur për të gjithë, por pavarësisht nga kjo, jo të gjithë janë të praktikuar këtë metodë e promovimit të shëndetit. Megjithatë, përfitimi i forcim për përmirësimin e shëndetit është e mundur në qoftë se të gjitha rregullat për këtë procedurë.
Përfitimet forcim
Kohët e fundit, në mënyrë të konsiderueshme rritur numrin e SARS-it, ata përbëjnë gati gjysmën e të gjitha sëmundjeve. Për të parandaluar ftohjet ne rekomandojmë zahartovuvatysya. Forcim mund të kryhet jo vetëm për të parandaluar infeksionet virale, por edhe për shërimin e të gjithë organizmit. Forcim ndikim në performancën mendore dhe fizike, stimulon metabolizmin, përshpejton qarkullimin e gjakut, efekt pozitiv në sistemin nervor.Llojet kryesore të forcim:
Kalitje ujë, forcim ajrit forcim diellin.
Për procesin e kalitje ishte më efektive, rekomandohet vetëm tre lloje të procedurave. Për shkak se trupi shpejt merr përdorur për të stimulit, kështu që favorizojnë një kombinim të llojeve të ndryshme të forcim i dukshëm.

Rregullat themelore kalitje
- Procedurat duhet të jenë të rregullta, ata duhet të kryejnë një herë ose dy herë në ditë;
- rritjen kryerjen e procedurave;
- zvogëluar temperaturën e ajrit dhe ujit.


Gjatë ftohjet butë dhe sëmundjeve të tjera nuk mund të humbasë forcim. Ju duhet të trajtojnë procedura duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm: rritet temperatura e ujit dhe të zvogëlojë kohën e procedurës, por këto ndryshime nuk ka përfshirë. Nëse u kthye sëmundje të rëndë, të ndaluar rekomanduar forcim, por jo më shumë se një javë. Nëse pushim ishte shumë më tepër, atëherë ju do të duan të fillojnë forcim përsëri.

Uji forcim
Përfitimi më i madh për shërimin e trupit kemi dhënë me kalitje ujë. Koha optimale për të filluar forcim procedurave - një verë dhe në fillim të vjeshtës. Forcim ujit përfshin qyl, dush, dousing pishina.

Rubdown është faza fillestare, gjatë së cilës trupi duart obtyrayetsya apo peshqir të lagur. Filloni qyl e gjirit, qafës, mbrapa, atëherë trupi i fuqishëm njëpasnjëshëm peshqir të thatë në rrjedhën e qarkullimit, që është në zemër. Kohëzgjatja e të gjithë procedurës nuk duhet të kalojë pesë minuta.

Pas disa ditë qetësohem, të shkojnë në derdhje. Temperatura e ujit në fillim të kësaj procedure do të jetë 30 gradë. Në fund të forcim intensivisht fshij trupin peshqir të thatë për skuqje. E gjithë procedura duhet të marrë rreth katër minuta pasi forcim efikasitetit nuk është kohëzgjatja, dhe temperatura e ujit.

Shumica e atyre që u përpoqën për të marrë një dush të ftohtë, ndjeu fluks energji dhe për të përmirësuar gjendjen shpirtërore. Gjatë kësaj procedure çdo kohë temperatura e ujit duhet të ulet dhe të rritet, duke arritur në dy minuta. Së fundi të jetë i sigurt për të fshij trupin me një peshqir.

Shumë i dobishëm ky lloj kalitje ujë si ujërat e larjes, sepse gjatë këtyre procedurave, ne ndjehemi ndikimin jo vetëm ujë, por dielli dhe ajri. Koha më e mirë për notim - këtë mbrëmje ose në mëngjes. Numri i notit në ditë rritet gradualisht në tre, me prishet duhet të jetë të paktën 4 orë në mes të larjes.

Me metoda drastike përfshijnë forcim ujë dhe dimrit rubdown not me dëborë. Për të kryer procedurat e tilla vetëm pas forcim të gjatë të rregullt.

Forcim dielli
Përfitimet e energjisë diellore për trupin tonë është e madhe. Rrezet ultravjollcë ndikon pozitivisht punën e të gjitha sistemet e trupit. Forcim diellin normalizes sistemin nervor, përmirëson gjëndrave endokrine, metabolizmin, ndihmon prodhimin e vitaminës D. forcim diellin përdoret për përmirësimin e shëndetit dhe parandalimin e sëmundjeve virale.

Megjithatë, gjatë kalitje diellin duhet të jetë jashtëzakonisht i kujdesshëm, sepse ekspozimi i tepruar nën dritën ultravjollcë mund të mjaft të çojë në dobësimin e sistemit imunitar dhe për të zvogëluar aftësinë e trupit për t'i rezistuar bakteret. Veçanërisht të kujdesshëm kur sunbathing duhet të jenë njerëzit me sëmundjet e sistemit kardiovaskular.

Si duhet zahartovuvatysya dielli?
Koha më e mirë për sunbathing - këtë mëngjes në varg 08:00-11:00 në verë dhe në mes të 11 dhe 14 orë në vjeshtë.
Mos e merrni sunbathing me stomak bosh ose të plotë.

Kryetari gjatë forcim duhet të mbrohen. Ajo duhet të mbulojë ngjyra të lehta model flokësh, kjo e pengon ngrohje të kokës.
Kohëzgjatja e trajtimit varet nga të sezonit dhe aktivitetit diellor. Procesi forcim fillon me 5 minuta, pastaj të rrisin kohën çdo herë për një tjetër 5 minuta, duke arritur gradualisht 1-2 orë. Për të shmangur goditje nga nxehtësia, pesëmbëdhjetë minuta është e nevojshme për të marrë një pushim, duke lëvizur në hijet.

Forcim të ajrit
Banjot e ajrit pranimit janë përmirësimi më të sigurt dhe të thjeshtë shëndetësor. Ky lloj i forcim dhe ndikimi i saj varet nga temperatura e ajrit, drejtimin e lëvizjes së saj dhe lagështia e saj. Forcim fillon me hapësirë ​​të ventiluar ajrore, pastaj shkon jashtë. Përfitimi më i madh i procedurave të mund të arrihet me ushtrim. Nëse forcim prej jush filluan të ndjehen të ftohtë, ju duhet të bëni një goditje e lehtë të vogël. Sport jashtë në çdo kohë të vitit janë të mira për trupin. Një tjetër lloj i kalitje ajrit është fle me dritare të hapur, e cila përmirëson rezistencën ndaj sëmundjeve të frymëmarrjes.