Përfitimet boronicë moçal për njerëzit


Boronicë takon boronicë të familjes, është e shkurre me gjelbërim të përjetshëm dhe ka një delikate, e kamufluar të shpëtuar, e cila arrin një gjatësi prej 80 cm. Gjatë bimore lulëzuar ka lule rozë e çelët-kuqe, ajo lulëzon në fund të pranverës - fillim të verës, dhe manaferrat piqen në fillim të vjeshtës. Ndonjëherë ju mund të dëgjoni bog thirrje Kastrati rrush, por përfitimet e bog boronicë për një person i tejkalon të gjitha pronat e dobishme e çdo varietet të rrushit, pasi që numri i komponimeve organike në Kastrati shumë më tepër. Shumë njerëz besojnë se boronicë - Vio ndonëse të dobishme, por shumë të thartë dhe vetëm si kjo, nuk është një formë e përpunuara, guxoj nuk kanë të gjitha.


Megjithatë, pohimi se boronicë neyyazytsirno acid, nuk është plotësisht e vërtetë, pasi kapur kokrra të kuqe acar e parë. Pastaj bëhet pasuruar me sheqerna dhe butë (por kjo është tipike për shumë manave të tjera, të tilla si hirit malit, kulpër, Kastrati). Rastësisht, në ditët e kaluara, kur sheqeri nuk është për të marrë në fshatrat pinin çaj me pak sheqer davlenoy Kastrati ngrirë. Kështu, në mesin e ekspertët boronicë nderuar si një nga më të ëmbël dhe e shijshme, dhe favorizojnë një bog boronicë për trupin e njeriut në përgjithësi është i pavlefshëm. Në disa rajone është duke u përpjekur për të kultivuar, por tradicionalisht mbledhjen e manave në kënetat në vjeshtë dhe nganjëherë në ndjekje të fitimit (Kastrati gatshëm për të blerë banorëve të qytetit) nuk japin fruta të bëhem si duhet, e cila ndikon shijen e tyre dhe pronat medicinale.


Përfitimet boronicë bog qëndron jo vetëm në manaferrat për burim të paçmuar njerëzore e ushqyesve dhe gjethet e bimëve janë, por manaferrat pjekur janë përdorur si lëndë e parë për ilaçe shpesh. Ata janë të trajnuar lëng, shurup, lëng dhe pijeve të tjera acid. Berry mund të korrur në shtator, kur boronicë është e vështirë, megjithatë, siç u përmend më lart, edhe pse ajo vazhdon më gjatë, por më pak të vlefshme si një burim i vitaminave. The Cranberries më të dobishme dhe e shijshme mbledhur në fund të vjeshtës, kur ngricat vijnë, por ju duhet të mbani kokrra të kuqe të ngrira, përndryshe ajo shpejt do të përkeqësohet. Së fundi, Kastrati mund të korrur në pranverë, pasi bora shkrihet - kjo kokrra të kuqe është ruajtur për kohë të gjatë, por kjo është më e ëmbël dhe e shijshme.


Në boronicë përmban shumë substanca të dobishme për njeriun: flavonoids, glycoside vaceinine, acide organike, vitaminë C, taninet, të pasura në hekur, kalium, etj Një nga manaferrat më të dobishme që rriten në boronicë egra konsiderohet sepse ajo përmban minerale dhe substanca biologjikisht aktive. Boronicë në gjendje të veprojë si agjent antipiretik dhe anti-inflamator, ajo ka një jetëdhënës, tonik, freskuese pronave. Me këtë kokrra të kuqe mund të arrijë një efekt shërimi, ajo ka efekte të dobishme në muret e enëve të gjakut, përmirëson oreksin, nxit tretje më të mirë, stimulon sekretimin e lëngut pankreatik dhe lëng stomakut. Nëse ju hani rregullisht Kastrati mund të përmirësojë zorrë dhe nivelet e ulët të gjakut të prothrombin.


Në Rusi përfitimi i bog boronicë ka qenë i njohur që nga kohërat e lashta, ajo është e dobishme për njeriun që shpëtoi atë nga një ekzemë, boronicë lëng smeared ulcerat dhe plagët, kollë e tij të pijshëm. Fruta boronicë akoma përdoret gjerësisht për trajtimin e gastrit me aciditet të ulët, kolit, obeziteti, inflamacion i pankreasit. Është e rekomanduar për të përdorur Kastrati dhe lëng saj kur dietë kripur pa, gjatë trajtimit me antibiotikë dhe medikamente të tjera Sëmundjet të tilla si cystitis, nefrit dhe sëmundjeve të tjera natyrë gjinekologjike, dhe si një profilaktik kundër gurëve në veshka. Nga pronat e tjera të dobishme e manave dhe lë Kastrati përkasin aftësinë e tyre për të përmirësuar proceset metabolike në trup, të hequr dhimbje koke, të eliminuar urth, lëng dhe lëng të reduktuar ethe, të përmirësuar gjumin, do të shtojë energji dhe për të reduktuar lodhjen.


The Cranberries më të shijshme dhe të dëshirueshme - kjo sigurisht podsnezhnaya, edhe pse ajo është mjaft e varfër në vitamina, por këto vitamina janë të gjallë dhe me sa duket në këto latitudes, ku rritje Berry, këtë kohë vetëm. Në dimër, kur hakmarrja është e turbullt gripit dhe ftohjet, boronicës, e shpëtuam nga rënia, të përgatitur lëng. Mënyra më e lehtë për të shtrydh lëng nëpërmjet shtrydhëse frutash e perimesh, shtoni sheqer dhe holluar me ujë. Sigurisht, ka mënyra të tjera, por ajo ka avantazhet e saj: vitaminë C, e cila është e dekompozuar nga valë, ajo mbetet plotësisht. Besohet se Kastrati nuk jeni alergjik, dhe shpesh lëng i dobët japin fëmijët nga javët e para.


Klasike e zhanër është pelte boronicë. Për ta bërë këtë, ju keni nevojë për sheqer dhe lëng boronicë shtoni ujë dhe vlim valë niseshte, dhe mos harroni se lëng në shije të nxehtë ëmbël dhe i lagësht se ftohur, kështu që është me vlerë një peresolodyty pak. Dhe ndoshta dikush e kujton atë që dikur ishte një mungesë boronicë në sheqer. Tani këto karamele boronicë mund të përgatisë veten vysypavshy sheqer pluhur në një tas, duke shtuar një koll pak dhe duke hedhur manaferrat e saj të lagësht larë, butësisht shkundur. Pastaj manaferrat në një bord të thatë.


Si ilaçe të dobishme përdoren Kastrati si më poshtë:
1. Për të pastër ekzemë plagëve, ulcerat, djegiet dhe promovimin e shërimit lëng lyej boronicë.
2. Kur inflamacion i pankreasit, gastrit, kolit, hipertension, atherosclerosis, sëmundjet e fshikëzës, veshkave, lëng pije obeziteti, shurup, lëng të përzier me sheqer ose holluar me ujë përpara se të hahet, 50-100 ml
3. trajton gastrit, kolit, kapsllëk, spazma vaskulare, obeziteti, hipertension, atherosclerosis një mjet të tillë: një përzierje e boronicë dhe panxhar lëng, të marra në pjesë të barabarta, 3 herë në ditë 50 ml

4. Sëmundjet e lëkurës trajtuar me ointments Kastrati.
5. hipertension, çrregullime metabolike janë trajtuar me infuzion e lë dhe manaferrat e boronicë, gjethet dhe manaferrat (10 g) në gotë me ujë të valë.