Përfitimet e yoga për relaksimin e trupit


Çfarë është yoga për relaksim të trupit? Trupi - asanas mia tempull - lutjet e mia. B. KS Ayenhar. Në vitin 1989, vendi ynë u ftua Shri B. K. Ayenhar - modernizmin madh Yogi. Që atëherë unë kam kushtuar nxënës dhe promotori i metodës së tij. Fillimisht yoga ishte për mua pothuajse vetëm kuptimi i jetës. Si ne shkojmë në praktikë, unë filloi të hapur rreth botës. Yoga trupin dhe mendjen transformuar. Tani ndihem më mirë se 20 vjet më parë. Dhe më e rëndësishmja - ka ardhur një ndjenjë të unitetit me botën.
Yoga dhe relaksim ayenhara bazuar në një studim të detajuar të asanas dhe përqendrimit maksimal gjatë zbatimit të tyre. Praktikë e rregullt zhvillon vetëdijen që shtrihet për trupin, mendimet dhe veprimet. Po ta shpjegoj shpinën, shihni pranoj saj. Nëse ju doni të kultivuar dikujt përulësinë? Vështrim të parë për shkaqet e krenarisë dhe tjetërsimit. Ora praktikë. Jo domosdoshmërisht çdo ditë për të ardhur në mësimet në studio, në shtëpi të angazhuar në të paktën 30 minuta. Gjej mësuesin e duhur - që vazhdon për të mësuar dhe praktikë mund të ndjehen të, së bashku me ju. Ayenhara Yoga në dispozicion pa marrë parasysh moshën dhe aftësitë fizike. Vetëm Kundërindikimet e - sëmundje mendore.Unë të përpiqet për të blerë ushqime të freskëta organike në эkomarketah. Përgatitja e vetë shkrirë gjalpë, krem ​​djathi dhe Ghi. Gjellë e mirë Unë mendoj se kychry (merak i Merjemes, oriz, perime dhe GHI). Kompleksi do të ndihmojë për t'u çlodhur pas punës. Të përshtatshme për fillestar. 1. Paschymottanasana. Uluni në mat - me një shpinë të drejtë, tërheq këmbët e tij. Nëse ju ndjeni siklet në mollaqe vënë rul. Lidhu me këmbë, kupë Tërhiqe, të përfundojë kofshët e para së bashku.

Pull këmbët dhe duart në tavan në qoftë se ju dëshironi të bëhet më i lartë. Në Nxjerr Shkoni poshtë dhe të kuptoj duart këmbë të. Thith dhe nxjerr frymë vыtyahyvaytes përpara, duke hedhur bërryla në anën, duke e mbajtur shpinën drejt dhe nuk bending gjunjët. Të mbajë për një minutë. Për ashensor frymëzim, provoni 1-2 herë. Asana promovon të shëndetshme të ulët mbrapa. Me prirje duhur masazh organet e brendshme të barkut dhe përmirëson qarkullimin e gjakut në këtë zonë. 2. Baddha konasana. Uluni në mat, përkulem gjunjët. Nëse Vendos nevojshme nën rul mollaqe. Lëvizin këmbët tuaja të legenit dhe të lidheni bashkë. Gishtat Perepletit të bllokoj duart dhe kap këmbë. Për këmbët frymëzim shtrirje deri. Në nxjerr, përhap këmbët e tij në anën dhe të bjerë në dysheme, duke e mbajtur tuaj të drejtë mbrapa. Mbajë në një minutë me i-Përsëriteni disa herë. Asana përmirëson qarkullimin e gjakut në zonën e legenit, redukton dhimbje gjatë menstruacioneve, tonet veshkat.


Yoga Nidri dhe përfitimet e yoga
Unë ju premtoj sqaruar, por unë garantoj se në qoftë se ju praktikë, ju do të jetë në gjendje të moshës një laces kravatë. B. KS Ayenhar. Yoga Nidri nga Sanskrit që do të thotë "gjumë yoga." Praktika shkon në Shavasani - kufoma paraqesin. Në klasë ju me të vërtetë janë të zhytur në një ëndërr. Por në të pandërgjegjshme, dhe i ndërgjegjshëm - një shtet në prag të gjumit dhe syçeltësi. Ndërsa kjo mund të hiqni clamps negative që na pengojnë që të ecnin përpara. A nuk besojnë në ekzistencën e njësive të energjisë? Shqyrtoni trupin tuaj, muskujt tuaj kokëfortë, çdo dhimbje pesha e trajnimit përgjigjet, ju shpesh vuajnë Kjo është clamps. Praktika mëson relaksohuni. Yoga Nidri nuk kërkon trajnim të veçantë fizik, siç është bërë në një pozitë të rehatshme - shtrirë në shpinë të tij. Angazhohen një herë në javë, mundësisht në të njëjtën ditë. Kombinoje praktikë me palestër klasik - të tilla si gjimnastikë, kardyotrenynhom, not. Faktorët e rrezikut: çrregullime mendore. Harchuyusya balancuar. Pjatë të preferuar - qumësht bajame me shafran, kardamom dhe kanellë. Gjatë praktikës kontakt të rëndësishëm me mësuesin. Pra, të papërgatitur për t'u angazhuar në të komplikuara tyre.


Në seancën e parë të trajnimit me një instruktor të bëni disa asanas e Hatha Yoga si një të ngrohtë-up. Pastaj të përpiqet për t'u çlodhur duke lëvizur fokusin në fusha të ndryshme të trupit. Dhe ata nuk kanë të llojit, është e rëndësishme vetëm për të ndjehen. Kur merren me numërimin e fryma. Kështu, otvlechete trurin nga objektet e jashtme e perceptimit. Së shpejti fillojnë për të vëzhguar hapësirën e brendshme - chidakashi - hapësirë ​​në anën tjetër të syve të mbyllura. Pastaj shkoni duke përdorur imazhe vizualizimi. Në këtë fazë, të shpëtoj të mbeturinave mendore. Së fundi imagjinoni se formua në hapësirën nënndërgjegjeshëm. Kjo ju plotësoni sankalpoy - angazhim të fortë formulë, që dëshira për të ndryshuar jetën tuaj për të mirë.