Përfitimet dhe fushë nenexhik përdorimit


Çfarë është një bimë medicinale fituar dashurinë e tillë si nenexhik, për të cilin është përmendur edhe në vargun? Sa emrat e nenexhik egër, nenexhik egër, rigoni, nenexhik drurit (i quajtur kështu për qëndrim dhe shije), Perekop dhe hlushnyak (ne të gjithë e dimë se barërat e këqija fushat keq nenexhik kanë ), bloshnytsa nenexhik (shumë kjo është e ngjashme me delli plesht), nenexhik dhe qeni malore (si ajo nuk është vetëm njerëzit, por edhe kafshët). Në Greqinë e lashtë ka pasur një mit që nenexhik është bërë policët nimfë që vendosën të lënë Aida e tij të dashur, dhe se ai nuk ka ndjekur ajo u shndërrua në një fabrikë. Ky botim do të merren parasysh pamjen, përfitimet dhe fushë nenexhik përdorim në mjekësinë tradicionale.


Pamja.
Fushë Mint (familja Labiatae) është një, aromatik, barishtore, bimë medicinale shumëvjeçare. Root kryesisht gjatë dhe zvarrit. Në fabrikë mund të arrijnë një lartësi prej 45 cm, rrjedhin formë të degëzuar, si rregull, ajo është apo rritet. Gjethet janë ovale në formë, në thelb ata dhëmbëzuar dhëmbëzuar, të kundërt, petiolate. Blooms nenexhik në verë dhe vjeshtë, lulet e saj janë ngjyrë vjollcë, të vogla. Bimët fruta janë në filxhan, kjo katër arra.

Nenexhik Përhapjen.

Mint rritet në të gjithë Rusisë, Bjellorusisë dhe Ukrainës. Nenexhik Wild mund të gjenden në brigjet e pellgje dhe ligatinat në vende, së bashku kanale, fushat dhe livadhet me lagështi. Fusha duhet të kultivojë nenexhik.

Përgatitja për dimër.
Mbledhja e bimëve ndodh nga qershori deri në shtator. Në mjekësi përdorin fushë bar dhe karamele mente.

Përbërja kimike.
Grass përmban vaj esencial nenexhik, glukozë, acid Askorbik, Betaine, carotene, flavonoids hesperedyn, rhamnose.

Përfitimet nenexhik.

Fushë Mint siguron veprimin e mëposhtëm: antispasmodic, analgjezik, anti-inflamator, diuretik, vitrohinnu, qetësues, bën të dalë djersë, anticonvulsant, hemostatic dhe gjallërues. Mint gjithashtu rrit rrjedhjen e gjakut kapilar dhe peristaltikės.

Përdorimi i fushës nenexhik.
Në shumë vende në mjekësinë popullore nenexhik pini me gastrit, diarre, mostretje, dizenteri, gastro-intestinale dhimbje barku dhe të traktit digjestiv ngathtësi.
Infuzion i lë të përdorura për të reduktuar aciditetin e sekretimit stomakut, të përmirësuar tretjen dhe oreksin, heq spazma dhe redukton dhimbjet në zorrët dhe stomaku.

Kur ju kollë, astmë, kollë e mirë, tuberkulozi pulmonar, për gëlbaze në sëmundjet e traktin e sipërm respirator dhe si një ilaç djersitës për ftohjet dhe lëng zierje ujit të përdorur nga gjethet.
Në dhimbje arthritic dhe reumatike, dhimbje, kruarje të lëkurës duke përdorur infuzion me ujë të nenexhik, i cili larë plagë, të bëjë kremra dhe kompresa.
Në stomatologji nenexhik përdorur për shpëlarje gojën.

Metodat e aplikimit:
- Infuzion. Për të përgatitur gjethet (1 lugë gjelle) hedh ujë të vluar (1 filxhan) dhe le të qëndrojë 25 minuta. Infuzion tendosura të marrë 20 minuta para ngrënies 3 herë në ditë për një gjysmë filxhan.

- Tretësirë. Lë (20 g), pour vodka (1 filxhan), të vënë në një vend të errët dhe le të qëndrojë për disa ditë. Pastaj përzierje me vaj ulliri (1 filxhan) dhe alkoolit avulluar në një banjë me ujë. Tretësirë ​​përdoret në plagë, erozioni i qafës së mitrës, kruarje të lëkurës, diatez exudative jashtë.
- Supë. Supë është e përgatitur si më poshtë: barishte Mint (50 g) Hidh ujë (8 litra) dhe vlim. Pastaj, supë rezultuar të qëndrojë 30 minuta dhe filtruar. Apliko për banjo me rëndësi lokale.

Kundërindikimet.

Kur administrohen në sasi të mëdha funksion rishikim thyer.