Përfitimet dhe Fuqia shëruese e mollë


Para se të tregoni se çfarë përfitimet dhe fuqinë shëruese të mollës, duhet të kemi parasysh një fakt historik. Pemishtet e para mollë u hodhën në Kiev-Pechersk Lavra nën Jaroslav i urti. Në shekullin e fundit përdorimi i mollëve është konsideruar e domosdoshme për ata që vuajnë nga anemia, ata qetësojë nervat, të përmirësojë funksionin e trurit, shtoni stomak forcë, të sigurojë një ëndërr dhe të forcojnë kapilarët vogla.
Apple kryesisht për shkak të përbërjes kimike të frutave. Mollë të freskët përmban ujë 83%, 14% jo-azotike nxjerrëse substancat, proteina, yndyrna, fibër, sheqerna, acide organike, vitamina C, B1 V2R, E, carotene, taninet, vaj esencial. Frutat të pasura me minerale, kalcium, kalium, hekur, fosfor, mangan. 28 Dhe të gjitha llojet e elementeve gjurmë (bakër, zink, nikel, molibden, kobalt, etj), dhe fara - deri në 33% vaj yndyror, dhe rreth 1% amygdalin; fruta zhvishem bollëk të flavonoids. Në varieteteve jugore të mollë e vitaminës C është shumë më pak se në mollë mes dhe latitudes veriore. Prandaj, përfitimi maksimal dhe Fuqia shëruese e këtyre perimeve më të dukshme në lloje të tilla si: Papirovka, Melba, Antonivka. Më vitaminë E që përmban Melba - 110 mg Antonivka - 80 mg. Këto varietete shije të madhe. Prandaj, në varësi të ndryshme, kërkesa ditore për vitamina C dhe E mund të jetë i kënaqur të hahet 1-2 kg mollë.
Fjalë e urtë ruse thotë se, "një mollë në ditë dhe nuk kanë nevojë për një mjek." Papërpunuara medicinale janë fruta, gjethe dhe lule. Zahotovlyayutsya lë pas lulëzuar. Drogës është përdorur si një qetësues, përmirëson metabolizmin, gjakun, shijshëm, diuretik dhe expectorant. Praktikisht nuk ka sëmundje që do të kishte shërbyer contraindication për të përfshirë mollë në të ushqyerit të njeriut dhe nuk janë të përhapur përfitimet e tyre dhe fuqinë shëruese.

Malik, tartaric dhe acid limoni në kombinim me pektin dhe P - taninet vitaminoaktivnymi luftuar procesin e kalbje dhe fermentimit në zorrë, të kontribuojnë në rimëkëmbjen e saj. Këto P - taninet vytamynoaktyvnыe pjekur mollë përforcojnë efektin e vitaminës C. sosudoukreplyayuschee kombinim të favorshëm të kaliumit dhe taninet pengon reshje të kripërave të acidit urik, i cili zakonisht është shkaku kryesor i përdhes, reumatizma kronike, veshkave dhe sëmundjeve guri veshkave.

Për të përmirësuar metabolizmin kripë dhe tendencë për guri formimit të përshkruara Tea bërë nga patrajtuar 2-3 mollë, zier për 15 minuta në 1 litër ujë. Ju mund të përdorni pluhur të thata zhvishem mollë (1 lugë gjelle në 1 filxhan ujë të valë). Molla nxisin sekretim të acidit oxalic. Përfshira në mollë pektin përmirëson metabolizmin dhe tregon trupin e produkteve toksike dhe kolesterolit të tepërt.

Vonesa pektin në zhvillimin e trupit të virusit të gripit A. përfitimeve dhe fuqinë shëruese të këtyre perimeve është rritur nga prania e kaliumit, të nevojshme për mirëmbajtjen e aktivitetit normal të zemrës dhe bilancit acid-bazë e gjakut me anë të neutralizuar acidet dhe parandalimin acidosis. Mollë të paqëndrueshme aktive kundër agjentëve dëshirore e dizenteri, Staphylococcus aureus, Proteus. Aktivitet antimikrobial e rritjes të paqëndrueshme nga periferia e fetusit në qendër të saj. Varieteteve të caktuara të mollë të përfshira në dietën e pacientëve. Varieteteve acid janë të rekomanduara për diabet dhe trashje, ata afrohen njerëzit me tip hypertensive dyskinesia tëmth, gastrit me aciditet të ulët. Mollë kosi dhe eliminimin e kapsllëk. Megjithatë, ata nganjëherë mund të komplikojë rrjedhën e sëmundjeve inflamatore të pankreasit, ulcerat stomak dhe 12 Ulçera duodenale, gastrit me aciditet të lartë. Kur këto kushte janë mollë më të përshtatshme të përdorimit, e pjekur pa kuti farë ose mollë e ëmbël. Varieteteve të ëmbël mollë e rekomanduar për përdhes, prirje për formimin e gurit.


Varieteteve pjekur shumë, sidomos në jug, përmban 8 herë më shumë jod se banane, dhe 13 herë - se portokall. Kjo ju lejon të përfshijë ushqimin në sëmundjet e gjëndrës tiroide dhe parandalimin e tij e sëmundjes. Fresh, mollë të ziera dhe të pjekur janë veçanërisht të dobishme në tretje të ngadaltë, çrregullime gastrointestinale, si një diuretik në hidropizi dhe edemë e prejardhje të ndryshme. Ato janë shumë efektive në infeksionet e zorrëve. Kur gastrit është shumë efektive e trajtimit vetëm mollë dhe varieteteve mollë jeshile. Hekura trajtohen fruta në rende gjobë. 4-5 orë para dhe pas marrjes tul të mollës nuk hani ose pini. Është e këshillueshme për të ngrënë llapa në mëngjes, pastaj të ketë 11 orë ju mund të ketë mëngjes. Në natën gastrit pacientët nuk mund të hani mollë, ajo do të përkeqësohet gjendja e pacientit duke rritur gazit. Trajtim të vazhdojë çdo ditë 1 muaj, 2 muaj - 2-3 herë në javë, i treti - 1 herë në javë.


Molla janë shumë të dobishme në hipertension: konsumi i tyre i rregullt degradon presionin reduktimin e dhimbje koke, marramendje, zhurmë në kokën time. Përfshirja në dietë e 2-3 mollë në ditë zvogëlon numrin e ftohjet pothuajse 3 herë, hipertension - 6 herë. Është e dobishme për të marrë një zierje e çajit të mollës disa herë në ditë. 5 mollë prerë me lëvozhgë, vlim 1 litër ujë në një tigan të mbuluar për 15 minuta, të lënë për 4 orë dhe pije të ngrohtë për 2 gota. Ajo është shumë e mirë për kollitet, ngjirurit e zërit, gurët në veshka, kolit, përdhes, reumatizmi. Molla, ngrënë gjatë natës, duke siguruar një gjumë të mirë dhe të qetë dhe disa slabyat dhe 2 karafil të hudhër - të përmirësuar tretjen.


Infuzion i lule rrit rezistencën ndaj rrezatimit, ajo është e rekomanduar për sëmundje rrezatimi. Mollë integruar është shumë i mirë për një kohë të gjatë shërimin e plagëve dhe ulcerat, dhe të përziera me vajra krem ​​të përdorura në të çara të buzëve dhe lëkurës, nipples në gji, abrasions në trup. Kjo llapa e gjatë në këmbë të kuruar plagët e vjetra.