Përfitimi dhe rreziku i përdorimit të kërpudhave në ushqim


Fillimin e sezonit të vjeshtës janë pritur me padurim tifozët e "qetë" gjueti - mbledhësit e kërpudha. Edhe pse në ditët e sotme dyqane kërpudhave janë të pranishëm gjatë gjithë vitit, jo të gjithë prej tyre janë në mënyrë të barabartë të dobishme dhe jo rritur gjithmonë në kushte natyrore në pyll. Pra, ka një përfitim dhe rreziku i përdorimit të kërpudhave në ushqim, dhe më shumë ajo do të diskutohen më tej.
Mushrooms janë produkti më i balancuar dhe ushqyese me origjinë bimore. Ato përmbajnë sasi të larta të proteinave dhe aminoacideve, dhe kështu përdorimi i kërpudhave në ushqim një person mund të marrë energji të mjaftueshme. Ata kalori, 100 gram e kërpudhave të përmbajnë vetëm 25 kalori, por për të shtypur kërpudha e urisë është e lehtë. Për shembull, një grusht i vogël i kërpudhave me një pjatë e dytë, si makarona spageti ose mund të jetë një darkë përzemërt, pas së cilës nuk duan të hanë deri në fund të ditës.Për ata që kanë provuar të gjitha llojet e dieta dhe askush nuk ishte i kënaqur me rezultatin, dobi dhe rreziku kur kërpudha konsumohen theksuar në mënyrë të barabartë. Kështu, njerëzit me gastrit duket periodikisht kërpudha mund dhe duhet të hahet i zier dhe forma kripur. Arsyeja është e thjeshtë: supë kërpudha, siç janë kërpudhat, duke rënë në stomak, mbulon mukusit e tij, përmirësimin e tretjes dhe absorbimin e ushqimit. Kjo nuk duhet të abuzojnë me kërpudha, por ata konsiderohen ushqim të rëndë për stomak dhe njerëzore përfitimet shëndetësore vetëm në moderim.

Nuk është një kërpudha të padiskutueshme avantazh. Nga përdorimi i kërpudhave në ushqim zvogëlon nevojën për ëmbëlsirat. Trupi është i ngopur me të tilla të dobishme dhe të rëndësishme të një elementët gjurmë të tilla si zink, i cili neutralizon nevojën për sheqer dhe alkool. Mushrooms, që ra fjala, si deti (midhje, oysters, karkaleca), ne mund të sigurtë të përfshijë një menu darkë romantike, në mënyrë që të mos japin energji dhe do të shkaktojë overeating.

Mushrooms në një shumë të pasura me vitamina. Në shikim të parë, kjo mund të duket, në fakt, vitaminë C, B, D amazingly thjeshtë, dhe ato janë plotësuar nga kërpudha në kalcium, fosfor, kalium dhe hekur. Nutritionists në një zë të thonë se për shkak të këtyre substancave mund të mbajë peshën e trupit në kufijtë optimale dhe lëngjeve të tepërta shfaqet menjëherë. Prania e vitaminës D bën kërpudhave të dobishme në sistemin nervor. Nëse kërpudha zier me qumësht, atëherë ata formuan edhe vitaminë A.

Kërpudha të rinj përmbajnë më shumë proteina se sa e vjetër. Veçanërisht e dobishme janë kapelet e tyre. Prandaj kërpudha supë - një burim i vërtetë i proteinave dhe vitamina, të cilat, që ra fjala, u shkatërrua gjatë gatimit.

Kërpudha Forest gjetur të jetë e dobishme për ata që janë të trashë. Kërpudha të ziera mund të përdoret si një vakt diete, por kur ata vënë në një tigan dhe të skuqura me vaj, përfitimet e përdorimit të kërpudhave është reduktuar me rreth tre herë. Përkundër faktit se kërpudha ende mbeten më të lehtë për Bean stomak, përfitimet dhe rreziqet e tyre janë gati të njëjta. Kërpudha Fried mund të shkaktojnë ënjtje e stomakut dhe zorrët, bloating, çrregullim të rëndë. Asnjë mënyrë kërpudha nuk duhet të hahet me lakër, trangujve dhe domate. Pjatë më të mirë anë për kërpudha - perime, steamed ose të pjekur.

Gabim i madh të bëjnë ata prindër që lejojnë fëmijë të vegjël deri në shtatë vjet për ta provuar kërpudha skuqur dhe një ndërtesë në ndonjë formë tjetër. Asnjë shumëllojshmëri e kërpudhave jo të përshtatshme për të mësuar stomakun fëmijëve. Kjo nuk është enzima të mjaftueshme për tretje e duhur të ushqimit të tillë, dhe për këtë arsye kërcënon dispepsi fëmijën, bllokimet e trafikut stomak pa qejf, dhe simptoma të tjera të pakëndshme. Gjithashtu të përdorin kujdes kërpudha vlerë të moshuarit. Sistemi i tyre enzimatik nuk është shumë e përshtatshme për tretje të kërpudhave në sasi të mëdha.

Mushrooms rreptësisht e ndaluar për të marrë para gjumit, madje edhe njerëzit të cilët nuk vuajnë nga dispepsi dhe probleme të tjera të sistemit të tretjes. Për shkak të tretjes së tyre të gjatë garantuar gjumë të shqetësuar dhe shëndetin e dobët deri në mëngjes.

Njerëzit të prirur për alergji, është e rëndësishme të mbani mend se ka përfitimet dhe rreziqet pas pranimit enët kërpudha. Kërpudhave mund të shkaktojnë alergji, ashtu si vakt kryesor dietën e tyre të përditshme nuk duhet të jetë.
Ajo duhet të thuhet se shumë njerëz janë qëndrim mjaft të rrejshme për përdorimin e kërpudhave dhe të lejojë veten për të edhe hani ato para. Së pari, jo të gjitha mushrooms rritet në zonat e pastra dhe prandaj thithin si një sfungjer, të gjitha toksina dhe substancave të dëmshme në rënie në sipërfaqen e tokës. Nuk është çudi supë e parë në të cilën kërpudha gatuar, drenazhuar, duke i shtyrë ato në një enë me ujë të valë. Kërpudhave janë në gjendje për të absorbuar dhe metale të dëmshme në trup, e cila është jashtëzakonisht e rrezikshme për njerëzit të prirur për të kancerit. Megjithatë, jo të gjitha kërpudha mund të themi të njëjtën gjë. Këto varietete që janë rritur dhe jo kultivuar në pyje, dhe in vitro (ose kërpudha gocë deti), madje edhe mjekët rekomandojnë të hahet papërpunuara. Është e rëndësishme që kërpudhat ishin të freskët, sapo prerë. Pastaj ata e përzier me valë qepë oshparennыm ujë, shtoni vaj vegjetal dhe përdorimin si një sallatë të shijshme dhe të shëndetshme.


Mushrooms marinuar janë veçanërisht të njohura në tabelat në sezonin zyyazykay. Dhe ata gjithashtu qëndron dobi dhe rrezikun. Në këto kërpudha ruajtur ushqyesve të mjaftueshme dhe elementët gjurmë, por shtoi sasi katastrofike të madhe të kripës. Por përsëri e mirë për stomakun, ia vlen të përmendet se ata lëshojnë mukusit është shumë e dobishme për tretje dhe mukozës.
Veçanërisht të dëmshme për stomak dhe shifrat e kërpudhave gatuar në vaj perimesh me shtuar krem ​​yndyrë kosi. Hani kjo mund të jetë një shumë e goodies, dhe 100 gram gjellë nuk përmbajnë 25 kalori, 400 kalori dhe të gjithë.