Përfitimet dhe pronat e shërimit e çikore


Çikore - një bimë që është përdorur në ditët e sotme për qëllime mjeksore dhe si një alternativë për të pirë kafe. Përfitimet dhe pronat medicinale janë gjetur çikore njeri shumë vite më parë, atij iu kujtua edhe autorët e botës së lashtë - Plini, Horace, paladium. Pronat Kuzhinë çikore dha tashmë në shekullin e 15-të të gjeni se ai është një shtesë e shkëlqyer për snacks, salads dhe mund të përdoret gjithashtu për të bërë kafe.
Deri çikore tani në rritje është për dy qëllime: të kuzhinës dhe medicinale. Përfitimet e kësaj bime për shëndetin e njeriut përbërjen e duhur çikore: 60% e rrënjës së tij të përbërë nga insulinës, e cila është e njohur polysaccharide që është në diabetikët menu. Në rrënjët e çikore përmban glycoside quajtur intybin, dhe ajo është përdorur gjerësisht në prodhimin e barnave. Këto substanca të kontribuojnë për faktin se trupi është vasodilation, ndalesa takikardi dhe zbut sistemin nervor.


Përfitimet e bimëve çikore shpjegon sheqerna të dhëna në përbërjen e tij, shuma nuk tejkalon 15%, dhe substancave të hidhura dhe rrëshinor. Në rrënjë të pranishëm dhe organike acidet çikore janë të dobishme për shumë organeve njerëzore, si dhe vitamina B, C dhe A. çikore dhe pronat terapeutike të qarta jo vetëm përmes rrënjëve, por bimë dhe lule. Ata kanë, për shembull, përmban glycoside, e cila është përfshirë në procesin e hidrolizës dhe kontribuon në avari e glukozës dhe эskuletyna. Për shkak se lule është përdorur edhe për qëllime terapeutike.


Lë dhe madje edhe farat e çikore nuk është lënë pas dore. Ato përmbajnë inulin, dhe lëng nxjerrë nga fara gjetur një laktutsyna sasi e madhe, taraksateryna, aldehiden protokahetynovoho. Duhet të theksohet se në çikore përmban një numër të madh të micronutrient të dobishme dhe të rëndësishme për jetën: hekur, mangan, bakër, zink dhe selen, si dhe makro - kalium dhe kalcium, natrium dhe fosfor.
Përfitimet zierje dhe infuzion, i bërë nga rrënjë çikore, është manifestuar efekt qetësues në sistemin nervor, e cila nuk është kafe tradicionale. Përveç kësaj, kjo supë është në gjendje të ushtrojë të veprimit trupi anti-inflamator dhe antimicrobial. Ndërsa kafe alternativë më të mirë se çikore, nuk mund të gjendet. Një zierje e çikore mund të jetë i dehur, si një i pavarur, i gatshëm për të pirë, dhe e përdorin atë si një shtesë për kafe. Kjo rrënjë çikore është në gjendje për të neutralizuar të gjitha efektet e dëmshme të kafe parashikuara në trup. Në çikore përmban absolutisht asnjë kafeinë. Për të shtuar një fabrikë kafe ose të bëjë supë të saj, duhet të para-tharë rrënjët, gjethet dhe lulet e çikore. Në shtetin grimcuar me ujë të derdhur të valë dhe infused ose përgatitur supë: lugë çaji përzierje të përgatitur është derdhur ujë të valë dhe vlim për ngrohje të ulët për rreth njëzet minuta.


Pini nga çikore treguar për përdorim të rregullt. Kjo do të ndihmojë për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe gurëve të tëmthit hequr. Pije nga çikore është rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë. Amazing pronat e dobishme dhe shëruese e çikore mund të merrni një rritje të madhe të adrenalin në mëngjes dhe në mbrëmje, kjo pije është një qetësues i madh.
Ne e dimë që në antikitet çikore përdoret si një mjet për eliminimin e përzier. Pije është e rekomanduar për të pirë me të ata që kanë probleme ndihmon tretjen e ushqimit, të cilat jo vetëm rregulluar në stomak, por edhe të rritur oreksin. Përfitimet e çikore manifestuar edhe në efektin e saj të mrekullueshme në organet vizuale, si mprehtësi vizuale rritur. Çikore është e dobishme në sëmundjet e mëlçisë shpretkë dhe.


Merrni zierje e çikore nuk mund vetëm brenda, por edhe jashtë rrugë. Ajo ka efektin aseptike në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës siç ekzemë. Ajo përshpejton shërimin e plagëve të mëdha dhe është në gjendje për të zvogëluar madhësinë e tumoreve. Për qyl tretësirë ​​alkoolit përgatitur nga çikore: 30 gr. mbaruar përzierje pluhur e pjesëve të bimëve duhet 150 ml të alkoolit ose vodka, strukturën e vënë në një vend të ngrohtë, të ndritshme, por jo dy javë ajo është gati për përdorim. Brenda këtij mjeti ju mund të merrni një lugë çaji në ditë, pas ngrënies. Pronat e dobishme dhe terapeutike e çikore kuzhinier sot lejojë atë jo vetëm për të pirë, por edhe ointments, krem, ekstrakte.

Çikore provuar të jetë një ndihmë e madhe për humbje peshe dhe sekretim e toksinave të dëmshme. Çikore ka një efekt të djegur në yndyrë akumulon, përshpejtimin e metabolizmit dhe peshën arsye të tepërta dhe të panevojshme në trupin tuaj do të zhduket, dhe sistemi i tretjes rimëkëmbet. Astringent efekt çikore - një përfitim për gastrit, enveloping Mukoza stomakut, ajo mund të hiqni dhimbje gjatë acarimin e sëmundjes.

Përkundër të gjitha karakteristikat e bukur për përdorim dhe përdorim çikore në natyrë ka një numër të contraindications. Për shkak të aftësisë së saj për të zgjeruar enët e gjakut, nuk duhet të përdoren tendencë çikore për venat me variçe dhe hemorroide. Nuk rekomandohet sheqer keqtrajtuar dhe alergji. Përdorimi i shpeshtë dhe i rregullt i pijes nga çikore mund të shkaktojë sasi të tepërta të vitaminës C. sulmeve acid Askorbik dhe Teprica shkakton Angioedema alergjike.

Në prani të favor kollë e çikore të organeve të tjera gjithashtu mund të katandiset në asgjë. Ai nuk është vetëm në gjendje për të forcuar kollë tashmë ekzistues, por konfiskimet e tij të shkaktojë në fëmijët dhe të rriturit. Prandaj, kur SARS dhe sëmundjet e frymëmarrjes me pije çikore pije nuk është i rekomanduar.
Ajo duhet të mbahet mend se çdo pronat rëndësishme medicinale dhe çikore mund të bëhen të dëmshme nëse me vete të hahet ushqim prej saj.