Përfitimet dhe dëmet e dietë portokalli


E pra, që i dha fund festave të Vitit të Ri. Për fat të keq, nuk arriti të gjithë për të shmangur rritjen e kilogramëve të panevojshme. Kjo është e kuptueshme, për shkak se ju duhet të keni vullnet, kur ka kaq shumë goodies. Lejuar veten për t'u çlodhur - mos u bëni merak, ne përsëri do të përmendin bel.
Ndoshta ju tashmë keni një metodë të rivendosur harmoninë e formave, dhe ju mund të kërkoni në çdo rast, është e njohur me këtë rregullime teknikë konturet e trupit. Pra, të marrë informacion armëve për atë që përfitimet dhe dëmet e dietë portokalli.Përbërja dhe vetitë e portokalli
Çdo dietë sjell jo vetëm dëme, por edhe të përfitojnë në radhë të parë, kjo varet nga ajo pjesë e produkteve që përbëjnë dietën e tyre.
Avantazhi kryesor i një portokalli, kanë një përmbajtje të lartë të vitaminës C - 100 gr. agrume përmban rreth 532 mg. Nuk është çudi që ai është konsideruar si një mjet i shkëlqyer antiscorbutic. Në një portokalli të mesme përmban një normë ditore e vitaminës C.
Përdorimi i tyre në ushqim promovon sekretim e toksinave efekt i dobishëm për shëndetin, eliminimin e shumë sëmundjeve dhe të rinjtë duke vazhduar.

Prania e fije dietetike përmirëson tretjen dhe pastron traktit digjestiv nga substancave të dëmshme dhe akumulimeve të panevojshme të ushqimeve të përpunuara. Ato krijojnë një ndjenjë e plotësi, e cila është një tregues i mirë jo vetëm për portokalli, por çdo dietë të tjera.
Përbërja përfshin lymonoydы agrume me të cilin, ne të ndjehen pak hidhërim. Shkencëtarët thonë se ata janë në gjendje për të parandaluar kultivimin e qelizave malinje, edhe më të mirë se sa disa lloje të drogës moderne farmaceutike. Ato ndikojnë në enët e gjakut, duke e mbajtur elasticitetin e tyre, dhe kjo ndikon drejtpërdrejt në punën e mirë të zemrës. Për më tepër vërejtur se veprimi lymonoydы sigurojë brenda 24 orëve, por nuk mund ta bëjë atë edhe më shumë ilaçe.

Gjatë dietë portokalli, ruajtur dhe për të ruajtur bukurinë, rininë dhe shëndetin e organizmit në tërësi, të ndihmojë acid folik, vitamina B, A, hekur, kalium, kalcium, bakër, zink, fosfor, magnez dhe ushqyesve të tjera.

Kalori Orange
Nga pronat e dobishme dietë portokalli duhet të përfshijnë përmbajtjen e saj të ulët kalori. Portokalli i tij përmban rreth 50 kalori në 100 gram. Kjo shifër mund të ndryshojë, në varësi të ndryshme të agrumeve që mund të jenë shumë të ëmbël dhe i lagësht, por në çdo rast, norma nuk është e madhe. Duke pasur parasysh se pasi të hahet një portokall, ju mund të sigurtë të përmbahen nga të hahet për disa orë, kjo është një tregues i rëndësishëm për ata që përdorin dietë për të rivendosur kilogramë shtesë.

Dietë Orange për humbje peshe
Edhe pse dietë është quajtur portokalli, por kjo nuk do të thotë se përveç se nuk do të hahet ushqime të tjera. Sigurisht, Orange do të mbizotërojë, por që nga dietë portokalli është projektuar për 3 javë, trupi thjesht nevojë ushqyesve të tjera që nuk janë në dispozicion në këtë agrume.
Nëse ju dëshironi, ju mund të zëvendësojnë grejpfrut portokalli.
Disa variante të këtij dietë, kemi parasysh vetëm dy.
Opsioni №1
Mesatarisht, 1 javë mund të humbni deri në 3 kg.

Mëngjesi është i njëjtë për të gjithë dietë ditë portokalli:
Portokalli - 1 pc;.
Bukë diete ose fishekzjarr - 1 pc;.
Kafe apo çaj (pa sheqer).
1 ditë
Dreka: 1 portokalli, 1 vezë të zier, 1 tbsp. kefir ose kos, krisur 1.
Darka: 2 vezë, 2 domate, 1 croutons.
Dita 2
Dreka: 1 portokalli, 1 vezë të zier, 1 tbsp. kos, krisur 1.
Darka: 1 portokalli, 1 domate, 150 gr. viçi i zier, 1 tbsp. kos, krisur 1.
Dita 3
Dreka: 1 portokalli, 1 vezë të zier, 2 tbsp. kos, krisur 1.
Darka: 1 portokalli, 150 gr. biftek, 1 filxhan kos, 1 copë e vogël.

Dita 4
Dreka: 1 domate, 1 kastravec, 150 gram. pa yndyrë djathë, krisur 1.
Darka: 2 domate, 150 gr. viçi, 1 mollë, 1 copë e vogël.
Dita 5
Darka: 200 gr. peshku i zier, 2 domate, disa marule lë banesë, 2 gota e kos.
Darka: 1 vezë të zier, 2 domate, marule.
Pas 5 ditëve nga dietë të bëjë një pushim për 2 ditë gjatë së cilës ju mund të përfshijnë në dietën e ushqimit tjetër, por jo shumë të kënaqshme, sepse qëllimit tuaj, humbni peshë. Rikthe dietën tuaj të përfshijë menu ushqime nga dita e parë.

Të gjitha mish dhe peshk duhet të ziera ose steamed.

Opsioni №2
Kjo dietë është projektuar edhe për 3 javë, por është konsideruar më efektive, edhe pse të vështira, dhe gjatë asaj kohe ju mund të humbni deri në 6-7 kg në javë.
Javën 1: Brenda 7 ditëve duhet të hani çdo ditë në mënyrë të rastit 1 kg portokall apo grejpfrut, 2 vezë të ziera dhe të pijë rreth 2 litra ujë të thjeshtë të pastër.
Javën e 2: Çdo ditë për një javë për të ngrënë 1 kg portokall, në çdo sasi, çdo qull drithëra, gatuar në ujë pa kripë dhe sheqer dhe 2 litra ujë të thjeshtë.

Javën e 3 e përditshme të hani 1 kg portokall, çdo numër të frutave dhe perimeve, përveç rrush, banane dhe patate, dhe 2 litra ujë të pastër.

Dëmtimi dietë portokalli
- Pavarësisht nga ushqyesve të përmbajtura në portokall, hani 1 kg agrume në ditë, të përballojë jo çdo trup. Dëmtimi nga përdorimi i kësaj dietë mund të shprehet në formën e skuqjet apo alergjive tjera. Në këtë rast ju duhet menjëherë të ndalet dietë.
- Quite një konsum të madh ditor i oranges mund të provokojë çrregullim dhe traktin gastrointestinal. Në prani të këtyre sëmundjeve kronike, konsultime mjekësore para se të përdorni dietë e nevojshme.

- Pirja e një shumë e vezëve mund të çojë në rritjen e kolesterolit dhe formimin e kapsllëk.

Për të përfituar nga përdorimi i dietë nuk është kaluar për të dëmtuar të ardhur në të ndjeshme, të dëgjoni reagimet, nuk shmangin këshillën e mjekëve dhe nutritionists, dhe pastaj ju nuk do të vetëm të shpëtoj prej kilogram të panevojshme, por edhe të ruani shëndetin.